Blog

Miért együnk csípősen?(A csípős ételek hatása az egészségre)

0
1 Miért Egyyünk Csípősen

„Csípős mehet bele?”- hangzik a mondat általában street food- osoknál. Talán nem én vagyok az egyetlen, akinél a csípős fűszerezés soha nem hiányozhat.  A magyarok előszeretettel használnak többféle fűszert, mint a fekete bors, kurkuma, gyömbér, de talán a leghangsúlyosabb a csípős paprika. Azon kívül, hogy rendkívül megdobja az ételeink ízét, az égészségünkre is jó hatással van.

Miért csípős a csípős paprika?
Az égető, csípős érzést a paprika kapszaicin tartalmának köszönhetjük. Ez az anyag a szájüregbe jutva lecsökkenti a szájban lévő hő- és fájdalomérzékelő receptorok ingerküszöbét, így a testhőmérsékletet is forrónak érezzük. Az égető érzés miatt a szervezet úgy reagál, mintha égési sérülést szenvedtünk volna el, ezért enyhe gyulladásos reakció indul meg, és helyi vérbőség keletkezik.

Immunerősítő
Azon kívül, hogy a paprika önmagában is tele van vitaminokkal (pl. a legkiemelkedőbb a C-vitamin), a csípős paprika tele van antioxidánsokkal, amik segítenek szembeszállni a különböző fertőzésekkel. Ajánlott több ilyen ételt enni, vírusosabb időszakban, például télen, amikor a szervezetünk ki van téve a hidegnek.

Fájdalomcsillapító hatás
A kapszaicin nagyon jó fájdalomcsillapító, illetve gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően sokat használják a gyógyászatban krém vagy pirula formájában. Fejfájásra, migrénre, ízületi fájdalomra, valamint egyes bőrbetegségekre (pl. pikkelysömörre) is jótékonyan hat. Fájdalomcsillapító hatása az úgynevezett „P-anyag” (substance P) hatásmechanizmusának befolyásolása az agyban.

Anyagcsere gyorsító
A paprikában található kapszaicin növeli a testünk hőmérsékletét és fokozza az anyagcserét, így a méreganyagok gyorsabban tisztulnak a szervezetünkből. Fokozza a zsírégetést és a kalóriafelhasználást, így segít a testsúly- és étvágycsökkentésben. A sikeresebb fogyókúra érdekében érdemes pár csípős ételt is becsempészni a diétába.

Rákos daganatok ellen
Több kutatás is megerősítette, hogy a kapszaicin hatékony a rákos megbetegedésekkel szemben is. Számos ponton befolyásolja a tumorsejtekben a génekről a fehérjék szintézisét, ezzel gátolja a sejtek elburjánzását. Laboratóriumi kísérletek kimutatták, hogy gátolja például a prosztataráksejtek növekedését, és csökkenti az élő Helicobacter plyori okozta gyomorgyulladást.

Keringésre és szívre való hatása
A daganatos sejtek gátlásán kívül, jótékony hatása van a szív- és érrendszerre is. A paprika kapszaicin tartalma szabályozza a vérnyomást, csökkenti a vércukorszintet, helyreállítja a vérkeringést és segít megelőzni a vérrög képződést. Csípős ételek fogyasztásával csökkenthetjük a különféle szívbetegségek, az infarktus vagy stroke kialakulásának kockázatát.

A sok jótékony hatás mellett fontos odafigyelni a mértékletességre, és arra, hogy a szervezetünk hogy reagál a csípősre. Mindenkinél más a mennyiség, ami elég vagy jól esik. A túlzásba vitt fogyasztás hasfájást, hányingert, hányást, hasmenést, gyomorégést okozhat. Ilyenkor érdemes valami tejterméket (tej, tejföl, jégkrém) vagy valamilyen keményítő tartalmú ételt fogyasztani. Kiemelten fontos odafigyelniük a csípős ételek fogyasztásra az emésztőrendszeri betegségben szenvedőknek.

Kaitz Réka

Képek forrása: Pixabay

[1]


[1] Amennyiben érdekesnek találtad a cikkem, ajánlom a figyelmedbe ezt is:

Talán ezek is érdekelhetnek …