A kétezres évek elején váratlan hír rázta meg a szépészkedni vágyó amerikai lakosokat, amikoris négy ember került kórházba, egy ritka, s olykor halálos betegség tüneteivel, rutinszerű kozmetikai kezelésüket követően.
A négy egyén eredetileg botox kezelésen vett részt, hogy csökkentésék az arcukon megjelenő ráncokat és fiatalosabb megjelenést érjenek el, azonban nem sokkal a kezelést követően mindannyiuknál súlyos botulizmust állapítottak meg. Tüneteik magukba foglalták az izomgyengeséget, a nehezített beszédet és a légzési nehézségeket, amelyek életveszélyes állapotot jelentettek.
De mégis hogyan sodort egy biztonságosnak vélt eljárás négy embert a halál küszöbére?
A botulizmus és a botox két olyan fogalom, amelyek gyakran kerülnek szóba, különféle összefüggésekkel és kockázatokkal. Habár mindkettő a botulinum toxinhoz kapcsolódik, mégis eltérő a funkciójuk és az alkalmazásuk.
A botulizmus egy ritka, ám rendkívül veszélyes betegség, melyet a Clostridium botulinum baktérium által termelt botulinum toxin okoz. Ez a mérgező anyag az idegsejtek működésének blokkolásával súlyos izomgyengeséget és bénulást idézhet elő, mely megfelelő orvosi ellátás nélkül a beteg halálához vezet. Leggyakoribb fertőzési forrása a táplálék, főleg a konzervek, hús- és haltermékek, melyeket nem megfelelően tartósítottak vagy tároltak.
A botox kezelés azonban egy másik oldalról közelíti meg ugyanezt a toxint. A beavatkozás során apró dózisokban injektálják be az arc izmaiba, hogy ideiglenesen megbénítsák azokat, s ezáltal elsimítsák a ráncokat.
2005-ben a már említett négy személy élete az ellátó hanyagsága miatt került veszélybe. A betegek mind a négy esetben erősen koncentrált formában kapták az engedély nélküli botulinum toxin A készítményt, s a becsült halálos dózis 2857-szeresét kaphatták meg injekció formájában.
Az incidens emlékeztetőül szolgálhat mindannyiunk számára, hogy az egészségünknek, s biztonságunknak mindig elsődleges szempontnak kell lenni, s minden másodlagos, szépségápolási eljárás kockázatait figyelembe kell venni, s megfelelően tájékozódni, mind a beavatkozást végző személy hitelességéről, mind az esetleges komplikációkkal.
Szücs Réka
Olvass tovább!