Blog

Pihenj és újulj meg: nyugalom és feltöltődés

0
Pihenj és újulj Meg 1

Nincs olyan a földön, akinek ne lenne szüksége énidőre vagy legalább egy kis kikapcsolódásra. Legtöbbünk aktívan szeret lazítani, például folyamatos edzéssel, túrázásokkal vagy bármilyen mozgással. Én is ebbe a csoportba sorolnám magamat, viszont érdemes néha a más módszereket is kipróbálni, melyeknek központjában nem a nagyfokú fizikai terhelés áll. Újabban nagy népszerűségnek örvendő pilates harmóniát képez a test és a lélek között, célja, hogy a gyakorlatok ne kössék le az elmét. A mozgásforma gyakorlói hat alapelvet követnek:

  1. Koncentráció: a tudatos mozgás kulcsa; a gyakorlatok pontos végrehajtásához hatalmas figyelem szükséges.
  2. Irányítás: szellemi és fizikai összehangoltság van a központban.
  3. Központosítás: minden mozdulat az úgynevezett erőközpontból indul ki, azaz a has-alsó háti szakasz-csípő-fenék központi területből, amely körülveszi a létfontosságú szervek nagy részét, magába foglalja a gerincet, a test középpontját alkotva.
  4. Légzés: a megfelelő légzéstechnika elsajátítása elengedhetetlen a gyakorlatok megfelelő kivitelezéséhez.
  5. Áramlás: Minden gyakorlatnak saját üteme van, ezáltal a gyakorlatok “áramló” mozgással állnak össze egésszé.
  6. Precizitás: a pilates gyakorlatainak fő célja a helyes kivitelezés, inkább kevesebb és pontosabb legyen a mozgásformák ismétlésszáma, mint sok és helytelen.

A módszerek célja a sportos, karcsú testalkat kialakítása, valamint a szép tartás és a tudatos mozgást elsajátítása, nem utolsó sorban a szálkás izomzat kidolgozását célozza meg. Az edzések menete bemelegítéssel kezdődik, mely egy ráhangolódási fázis is egyben, ezt követi az erősítés, itt az egész test izomzatát megdolgoztatjuk, akár egyidőben bekapcsolva az összes izmot a munkába. Majd az izmok és a gerinc megnyújtása következik, zárásnak legtöbbször egy 5-6 perces relaxációs gyakorlatot alkalmaznak, mely a feszültség oldását szolgálja.

Pihenj és újulj Meg 2

Egy más jellegű, mégis egészséges kikapcsolódási forma lehet a szaunázás. Rengeteg előnnyel bír, viszont saját egészségünk érdekében fontos, hogy minden szabályt betartsunk. Szaunázás alatt a hor­mon­ház­tar­tás har­mo­ni­zá­ló­dik: in­di­rekt mó­don fo­koz­za a tel­je­sí­tő­ké­pes­sé­get. A szél­ső­sé­ges he­ví­tés és a le­hű­tés ha­tá­sá­ra tes­tünk­ben fo­ko­zó­dik a hormonok ter­me­lő­dé­se, ezek je­len­tős mér­ték­ben be­fo­lyá­sol­ják a zsí­ra­nyag­cse­rét, csök­ken­tik az al­ler­gi­ás re­ak­ció­kész­sé­get és fé­ke­zik a gyul­la­dá­sos fo­lya­ma­to­kat. Az asztma és bronchitis esetében is segítséget nyújthat, ugya­nis a légutak nyál­ka­hár­tyái­nak vé­rel­lá­tá­sa a nor­má­lis­hoz ké­pest a hét­sze­re­sé­re fo­ko­zó­dik szaunázás ha­tá­sá­ra.

Megelőzhető a szauna által az izomláz kialakulása, így a sportolóknak is rendkívül ajánlott, akár gyakrabban is. Amint egy test­rész vé­rel­lá­tá­sa ja­vul, ott je­len­tős mér­ték­ben ja­vul a szö­ve­tek im­mu­ni­tá­sa is, mert meg­nő az an­ti­tes­tek száma. El­ső­sor­ban az im­mun­glo­bu­lin, amely a kó­ro­ko­zó­kat azon­nal azo­no­sít­ja és ha­tás­ta­la­nít­ja. A té­li meg­fá­zás­nak és az in­flu­en­zá­nak így nem sok esé­lye ma­rad. Továbbá a szaunázás ide­á­lis ér­tor­na: rend­sze­res iz­za­dás ha­tá­sá­ra a vé­re­dé­nyek re­ge­ner­álód­nak, a vér­nyo­más nor­ma­li­zá­ló­dik. Csök­ken az infarktus koc­ká­za­ta és bőrünk is megszépül a salakanyagok távozásával.

Legkedveltebb és legelterjedtebb szaunaféle a finn szauna, melynek alkalmazása két fázisra osztható: a felmelegedésre és a lehűlésre. A hő át­adá­sá­ról a fa gon­dos­ko­dik. A fa 100 C-fo­kot ké­pes fel­ven­ni, majd ezt az el­tá­rolt hőt egyen­le­te­sen le­ad­ja a ka­bin le­ve­gő­jé­nek. A for­ró le­ve­gő he­ví­ti fel a sza­u­ná­zó tes­tét. Mindennek következtében sza­po­ráb­bá vá­lik a pul­zus, erő­seb­bé vá­lik a lég­zés, ezál­tal fo­ko­zó­dik a vér oxi­gé­nel­lá­tá­sa. Testünk a nagy hő hatására teljesen ellazul és az aktivitásunk szinte nullára csökken.

Sok esetben többek követik el azt a hibát, hogy nem figyelnek a szaunázás szabályaira, mely hatására a szervezetben károsító hatások léphetnek fel. Maximum 15 percet szabad a kabinban eltölteni, majd fokozatosan kell visszahűteni testünket, először a friss levegőn, majd hideg víz alatt. Ez az egész olyan érzés mintegy kisebb sokk, hiszen ereink összehúzódnak, agyunk és egész tes­tünk vé­rel­lá­tá­sa hir­te­len erő­sö­dik. Mindez mégis boldogabbá és frissebbé tesz minket. Fon­tos sza­bály: min­den pi­he­nő­fá­zis két­szer annyi ide­ig tart­son, mint a szaunázás, hogy megfelelő mértékben tudjon a szervezetünk regenerálódni.

Ezek a feltöltődési formák sokszor nem pénztárcabarátok, viszont mindez megtérül, ha jó kedvvel és odafigyeléssel hatjuk végre a tevékenységeket. Mindenesetre legalább egyszer megéri őket kipróbálni!

Draxler Alexia

Képek forrása: Pexels

További hasonló tartalmakat itt is olvashatsz!

Talán ezek is érdekelhetnek …