Világunk megismerésének és felfedezésének egyik legfontosabb eszköze a látás képessége, mely sokaknak annyira esszenciálisnak számít, hogy elképzelni sem tudják az életüket hiányában. Viszont úgy, ahogy minden emberi képesség, így ez is képes károsodni vagy épp megszűnni, ami nagy mértékbe hozzájárulhat az életminőség romlásához. A mai cikkben egy olyan betegségről esik szó, mely a retinában elhelyezkedő ganglion sejtek pusztítójaként ismeretes. Veszélyességét az a tény is tökéletesen érzékelteti, hogy kezelés nélkül akár vakságot is okozhat. Ezt a betegséget orvosi néven glaucomanak, ismertebb nevén zöldhályognak hívjuk.
A látás rontás csúcsán:
A glaucoma igen gyakori szembetegségként van számontartva, mely a súlyos látásromlások legtöbb esetéért felelős. A betegségben a legnagyobb problémát a szemben megnövekedett nyomásviszonyok okozzák, melynek hatására a látóidegek károsodása indul meg. Habár kialakulása lassú, fokozatosan progrediáló, mégis igen nehéz észrevenni a kezdeti enyhe tünetekből, hogy itt bizony glaucoma húzódik a háttérben. Szemészeti ellenőrzések alkalmával jellemzően már az előrehaladott időszakában ismerik fel, amikor az általa okozott károk már nem visszafordíthatók. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy megakadályozzuk a betegség gyors térnyelését és törekszünk a látásromlás roncsoló folyamatának lassítására.
Én is érintett lehetek?
A megbetegedés jellemzően a középkorúak vagy annál idősebb betegek látás élményét rontja, azonban már gyermekkorban is előfordulhat. Illetve a családon belüli öröklődés sem kizárható, mely még inkább indokolja a szűrűvizsgálatokon való részvételt.
A szemünk előtt növekvő betegség:
A lassan kialakuló zöldhályog kezdeti tünetei nehezen detektálhatók, mivel apró problémáknak tűnnek, melyeket hajlamosak vagyunk jelentéktelennek tekinteni. Általában a páciensek homályos látásra, színes karikák érzékelésére panaszkodnak. A színes karikákat, „halo”-nak hívjuk, melyeket jellemzően az esti órákban a fényforrások körül észlelnek az érintettek. A kezdeti szakaszban a látótérben felfedezhető kisebb problémák mellett kialakul a látótér kiesése is, mely a későbbiekben súlyos mértékben beszűkülhet.
A lassan kialakuló tünetek mellett, azonban létezik a betegségnek egy hirtelen, akut lefolyású verziója is, melyben a nagymértékű fájdalmon és a hirtelen látásvesztésen kívül, a hányinger és fejfájás is gyakori. Az akut zöldhályog roham esetében nagyon könnyen észlelhető a fokozódott szemnyomás panasza, mivel ilyenkor a szem jelentősen kemény tapintatúvá válik.
A kialakulás okai:
Zöldhályogot többféle, különböző kiváltó tényező, betegség és állapot is okozhatja, azonban egy dolog közös bennük: a betegségben megjelenő látászavart minden esetben a látóideg károsodása okozza.
Kockázatot növelő tényezők közé tartoznak – a szemet ért sérülések mellett – az extrém rövid- vagy távollátás. Továbbá a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség megléte is fokozhatja a betegség kialakulásának esélyeit, melyek közül beszélhetünk primer, azaz elsődleges, és secunder, vagyis másodlagos kialakulási zöldhályog betegségről.
Primer betegség esetén a probléma a csarnokvíz elfolyása lehet, mely miatt a nyomás kórósan fokozott mértéket ölt, vagy éppen a papilla keringésszabályázási zavara miatt idegkárosodás következik be.
Szekunder formájában, valamely más, szemet ért betegség talaján alakul ki, egy másodlagos problémaként. Azonban ebben az esetben is ugyanúgy növekedik a szemnyomás és károsodik a retinában lévő rostréteg.
Mikor szükséges az orvos?
A korábbi bekezdésekben szót ejtettem arról, hogy a glaucoma okozta idegkárosodás sajnos nem visszafordítható, így érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, ha a tünetek közül bármiféle panaszt észlelünk, amely nem múlik el. Továbbá érdemes részt venni látás- és szemnyomásvizsgálatokon, melynek segítségével már korai időszakban detektálható a betegség. A szakirodalomban a szemészeti szűrűvizsgálatokat évente ajánlják.
Akut glaucomás roham tünetei esetén a területileg illetékes sürgősségi ügyelet felkeresése indokolt, ahol megtörténhet a roham kezelése, és más neurológiai panaszoktól való elkülönítése is.
Megelőzhető?
Habár a zöldhályog sajnos nem megelőzhető, még sincs okunk a vakság miatti pánikra, hiszen egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a kialakulásának esélyeit, vagy épp minimalizálhatjuk az általa létrehozott károsodásokat. Az orvosok javaslatai alapján, a legfontosabb óvintézkedés a rendszeres szemvizsgálat, mellyel kiszűrhető és időben észrevehető a megbetegedés. Továbbá javasolt a szem védelme a sérülésektől, illetve a glaucoma megléte esetén a koffein bevitelének mérséklése, hogy a szemnyomást tovább ne fokozzuk. A koffein mellett más életmódbeli tényezők is fontosak lehetnek, ilyen javaslat például a megemelt fejjel való alvás és a megfelelő folyadékpótlás, melyek csakugyan csökkentik a szemre nehezedő nyomást. Természetes módon, ennél a betegségnél is nagyon fontos a szakorvosainkkal a megfelelő kooperáció és az általuk felírt gyógyszer szedése.
Ezen tényezők betartásával érhetjük el a helyzetnek megfelelő legjobb eredményt!
Konklúzió:
A lassan kialakuló, alattomos glaucoma a látás megrontójaként ismert gyakori betegség, mely a szemnyomás emelkedésével a látóideg visszafordíthatatlan károsodását okozza. A betegség kezdeti szakaszában nehezen felismerhető tünetek jelennek meg, melyek közül a homályos látás és a „halo”-k észlelése a legjellemzőbb, melyekről a betegek beszámolnak. Előrehaladott formájában a tünetek fokozódnak, melynek végkimenetele a látótér beszűkülésén túl a végleges vakság kialakulása is lehet.
Számos betegség okozhatja vagy fokozhatja a glaucoma kialakulásának esélyeit, így érdemes nyitott szemmel járni, ha az illető cukorbetegségben, szívpanaszokkal, magas vérnyomással, szembetegségekkel, vagy látásproblémákkal szenved. Betegségek mellett nem kizárható a családon belüli öröklődés sem, így ez még inkább fontossá teszi a szűrővizsgálatokon való részvételt.
A zöldhályog nem egy veszélytelen betegség, így alábecsülni semmiképp nem érdemes, azonban halálra rémülni sem kell tőle. A kialakulásának esélyei, vagy épp a betegség okozta tünetek csökkenthetők, kordában tarthatók az életmódbeli tényezők betartásával, és a szemnyomást fokozó tényezők elkerülésével.
Plessek Marcell
Képek forrása: Pexels
Ha szeretnél hasonló cikkeket olvasni, akkor lesd meg ezt is: