Bár sokak számára a karácsony az év legjobban várt, legszebb időszaka, gyakran társulnak hozzá olyan felesleges tényezők, amelyek könnyen elronthatják a meghitt hangulatot. Az egész éves kimerültség, a kapkodás, a tökéletességre való törekvés mind-mind egyszerre zuhanhat teherként az emberre, ami miatt az ünnepet sem tudja igazán kiélvezni. A díszítés, az ajándékok beszerzése és a karácsonyi menü összeállítása időigényes feladatok, amiket, ha időben elkezdünk megtervezni, elkerülhető a stresszes ünneplés. Érdemes már jó előre összeírni egy listát a teendőkről és ütemezni őket. Ugyanakkor fontos, hogy ne ragaszkodjunk minden áron a tervhez; ha valami nem sikerül, ne essünk kétségbe, hiszen a karácsony varázsát legkevésbé sem a tökéletesség adja.
Az ajándékozás örömet okoz, de ha túlzásba visszük, könnyen terhet jelenthet. Főleg akkor, ha utolsó pillanatban akarjuk beszerezni azokat, amikor a legnagyobb tömegek vannak az üzletekben és az online rendelések kézhezvétele is a szokásosnál több napot vesz igénybe. Érdemes átgondolni, hogy a szeretteink számára mivel tudjuk igazán kifejezni törődésünket, odafigyelésünket. Egy saját kezűleg készített apróság, egy személyes üzenettel ellátott képeslap vagy egy közösen átélt élmény sokszor többet ér, mint a drága ajándéktárgyak.
A családdal előre egyeztetni az ünnepi menetrendet szintén segít a nem várt meglepetések elkerülése érdekében. Eléggé kellemetlen szituációkat tud szülni a váratlan vendégek betoppanása az ünnepek alatt. Ez is okozhat stresszt, hiszen valamivel mégis csak illik őket megkínálni, megajándékozni egy aprósággal, beszélgetni és törődni velük, ami a legnagyobb sütés-főzés közepette nem éppen a legkívánatosabb helyzet.
A karácsonyi lakoma is sokszor túlzásba csap át, ami nemcsak a konyhában töltött időt növeli, de a mentális egészséget is megterhelheti. Legtöbbször kötelességnek érezzük a tökéletes ünnepi menü elkészítését, valami különlegességgel megfűszerezve azt, hogy ne legyen olyan átlagos, mint az év többi napján. Azonban jobban járunk vele, ha néhány jól bevált, egyszerű receptet választunk, ami, bár lehet nem kápráztatja el extrém módon a családot, mégis mindenkinek ízlik, és magunknak is megkíméltünk egy stresszes főzést. Ha a családtagok vagy barátok is hoznak egy-egy fogást, az még inkább megkönnyíti a dolgunkat és közösségi élménnyé teszi az étkezést, azáltal, hogy mindenki kivette belőle egy kicsit a részét.
A karácsonyi sürgés-forgásban fontos, hogy időt szánjunk magunkra is. Egy rövid séta a friss levegőn, egy bögre forró tea vagy forralt bor a közeli adventi vásárban, esetleg otthon egy jó könyv és film segíthet, hogy lelassuljunk és igazán élvezhessük az ünnepi hangulatot. A pihenés ilyenkor kifejezetten fontos, hogy frissen és energiával teli várjuk az új évet.
Karácsonykor a legfontosabb, hogy el tudjuk fogadni a tökéletlenségeket. Nem baj, ha egy dekoráció összetörik, ha a sütemény odaég, ha a leves túl sós lesz, vagy ha a boltok zárása után vesszük észre, hogy elfogyott otthon a csomagolópapír. Ettől lesz csak igazán emberi az ünnep, és így tudjuk megtalálni a spontaneitás szépségét is a családdal közösen kitalált megoldásokban. A stresszmentes karácsony kulcsa az elfogadás, az előre tervezés és az egyszerűsítés, ha a minőségre helyezzük a hangsúlyt a mennyiség helyett. Az ünnep nem a rohanásról, hanem a szeretteinkkel együtt töltött idő megéléséről szól.
Dervalics Panna
Ha ünnepi témában olvasnál tovább, ne hagyd ki ezt sem: