A hosszú nyári hónapok után beköszönt az ősz. A forró nappalokat felváltja a fokozatosan enyhülő időjárás, búcsút inthetünk a szélsőséges viharoknak és a napszúrásnak. Érdekes módon a változás évszaka lassú átmenetet biztosít nyár és tél között. Nem csoda, hogy rengetegen egész évben ezt az időszakot várják, hiszen az ősz rengeteg csodálatos dolgot hoz magával. Barangolást a piros, sárga és barna színekben pompázó Mecsekben, új ruhatárat és a réteges öltözködést, sütőtök szezont, isteni leveseket és nem utolsó sorban forró teákat és innivalókat. Amikor reggelente a gőzölgő borsmenta tea melegít át, onnan tudom, hogy valóban megérkezett az ősz.
Bár egész évben érdemes gyógyteákat fogyasztani, mégis akkor esnek a legjobban, amikor hideg van odakint. Nem csak a lélekre gyakorolnak jó hatást, hanem a szervezetre is. A gyógynövények különböző betegségek megelőzésére hasznosak, akár immunerősítő vagy nyugtató hatásuk is lehet. Összességében jót tesznek az egészségnek. Nem mindenki kedveli őket, bár vannak igazán ízletes teák, mint például a kamilla, borsmenta vagy a citromfű.
A gyógyteák készítése egyszerű, pár szabály betartásával könnyen kihasználhatjuk a növények adottságait. Attól függően, hogy a növény melyik részét használjuk fel, forrázással, hideg áztatással, vagy főzéssel készítjük el a gyógyteát. Forrázásnál 15 percig, lehetőleg fedve hagyjuk ázni a tealeveleket, amiből egy evőkanál az egy adag, tehát 2,5 dl. Érdemes odafigyelni, hogy a tea készítése közben kerüljük a fémeszközök használatát. Éhgyomorra szívódik fel és hasznosul leghatékonyabban, illetve a reggeli órákban, de a nap bármelyik szakaszában fogyaszthatóak. Nem ajánlott a teák ízesítése.
Érdemes néhány gyógyteát kipróbálni, attól függően, hogy a szervezetünknek mire van szüksége. Például a csalánlevél vértisztító hatású, a kamilla gyulladáscsökkentő hatású és a cickafark csökkenti a menstruációs vérzést. Számtalan gyógynövényből készült tea fogyasztásával tehetünk az egészségünkért, hiszen nem csak egyfajta pozitív hatással bírnak, általában több szervrendszer működését segítik. Sok növény szisztémás hatással bír a testünkre.
A kávérajongók számára is izgalmas lehet az őszi időszak, ehhez pedig csak egy dolgot fűznék: pumpkin spice. Az alábbi karakteres fűszerkeverék mostanra szerves részét képezi az őszi hangulatnak. Bár sok kávézóban borsos ára van a különleges ízesítésű kávéfajtáknak, szerencsére több pénztárcabarát megoldás is létezik. Például egyes üzletekben kapható pumpkin spice ízű agave szirup, sütőtök szirup, illetve kész fűszerkeverék. Otthon is egyszerűen elkészíthetjük, bár több recept kering az interneten más és más arányokkal.
A pumpkin spice fűszerkeverék hozzávalói:
- 3 ek fahéj
- 2 tk gyömbér
- 2 tk szerecsendió
- 1,5 tk szegfűszeg
- 1 tk szegfűbors
Ezt a receptet nagyon sokoldalúan fel lehet használni, nem csak kávéba vagy italokba, hanem akár süteményekbe is. A teljes pumpkin spice íz elérésének érdekében sütőtök pürével kombinálhatjuk. Kardamommal és őrölt fekete borssal kiegészítve még pikánsabb ízvilágot kapunk.
Ha valaki szeretné felturbózni a kávéját, de számára túl fűszeres a fentebb említett recept, egy kevés fahéj önmagában is csodákra képes. Sokan nem ismerik a szervezetre gyakorolt pozitív hatását, pedig egy természetes vércukor-szabályozó fűszer. A kurkuma szintén kifejezetten egészséges, gyulladáscsökkentő és segíti az emésztést. Bátran lehet egy keveset a kávéba rakni, annak, aki kedveli az ízvilágát. Fontos megemlíteni, hogy a kurkuma jótékony hatását erősíti a fekete bors.
A tea és a kávé kétség nélkül mindenki nagy kedvence. Legkedveltebb napindító a kávé, akár délután is ad egy löketet az embernek, a teákat pedig a nap minden szakaszában élvezhetjük. Apró trükkökkel egyszerűen felturbózhatjuk a megszokott italokat, így változatossá téve mindennapjainkat.
Pápai Liza
Ha tetszett a cikkem, kukkants bele ebbe is: