A The Sims sorozat 25 évvel ezelőtti debütálása óta a videojátékok világának egyik legmeghatározóbb és legkedveltebb szimulációs játéka lett. Az Electronic Arts és a Maxis által kifejlesztett játék lehetővé tette a játékosok számára, hogy virtuális életet építsenek, karaktereket alkossanak, házakat húzzanak fel és szabadon irányítsák karaktereik mindennapi életet. A sorozat azóta számos folytatást és kiegészítőt kapott, amelyek mind hozzájárultak a The Sims örökségéhez.
A 25. évforduló alkalmából az Electronic Arts különleges eseményekkel és ingyenes frissítésekkel ünnepli a sorozatot. Február 4-én, a sorozat születésnapján, a The Sims 4 egy jelentős ingyenes frissítést kap, amely több mint 70 új elemet tartalmaz, beleértve új frizurákat, ruhákat, kiegészítőket és bútorokat. Ezen kívül egy “Blast from the Past” nevű esemény is indul, amely lehetőséget ad a játékosoknak, hogy visszanyerjék a 2000-es évek ikonikus tárgyait, mint például a fali telefont, a háromszintes születésnapi tortát és a felfújható kanapét.

De vajon minek köszönheti hatalmas népszerűségét a franchise?
A Sims túlmutat a hagyományos szórakoztatáson. A játékosok amellett, hogy kiélhetik kreativitásukat, egyszerűen lemodellezhetik a számukra ideális életet. Létrehozhatnak egy tökéletes kinézetű karaktert, megszabhatják a személyiségét, fejleszthetik a képességeit, a kapcsolati hálóját, otthont és családot építhetnek vele – a határt csupán a képzeletük szabja meg. Simjeiken keresztül élhetik az életet, amiért a való életben is vágyakoznak, társadalmi vagy személyes korlátok nélkül.
A játék mélyebb pszichológiai dimenziókkal rendelkezik, és ez a fajta szimulációs élmény magával hordozza mind a szórakoztató s pozitív, mind a negatív hatásokat.
A Sims világában a játékosok teljes mértékben irányíthatják a karaktereik érzelmi állapotát. Megteremthetik nekik a tökéletesen kényelmes életet, de akár a poklot is rájuk szabadíthatják. Rendelkezhetnek az életükről s a halálukról is – ez a kontroll sokak számára vonzónak bizonyulhat, ugyanakkor egyes esetekben káros is lehet.
A túlzott elmerülés a játékban könnyen elszakíthat a való világtól. Ez különösen igaz lehet azok számára, akik állandó stressz hatása alatt állnak. A szimulált világ egy olyan menedékké válhat, amely eltereli figyelmüket a valós életben jelentkező problémák frusztrációjától, s végső soron azok kezelésétől.
Súlyosabb esetekben a szociális izoláció odáig fokozódhat, hogy a játékos valódi kapcsolatok hiányában, a karaktereihez kezd kötődni. A játékosok számára a karakterek szinte családtagokként jelenhetnek meg, és a virtuális veszteségek (pl. a Simek kudarcai, vagy haláluk) valódi érzelmi fájdalmat okozhatnak.
A játék alapvetően szórakoztató lehetőséget kínál arra, hogy a játékosok olyan döntéseket hozzanak és élethelyzeteket tapasztaljanak meg, amelyeket a való életben nem biztos, hogy megélhetnének. A szórakoztató faktor mellett azonban fontos figyelni a mértékletességre: ha valaki túlzottan elmerül a játékban és elhanyagolja a valós életet, az izolálódáshoz, illetve mentális problémákhoz kialakulásához vezethet.
Szücs Réka
Olvass tovább!