Az ember és természet kapcsolata talán az emberi lét kezdetétől számítható, éppen ezért, ha az ember természetben vagy természethez közel helyezkedik el a mindennapok során, akkor sokkal kiegyensúlyozottabb és nyugodtabb. Erre nagyon jó példa, hogy egy hosszú és fárasztó túrát követően az ember energiaszintje az egekbe képes ugrani. Ezekután joggal felmerülő gondolat, hogy akkor erről a témáról miért szükséges beszélni? A téma jelentősége abban rejlik, hogy a fokozódó városiasodással járó zöld terület csökkenés miatt az emberek elszakadnak a természeti erőforrásoktól, így indítva el egy következmény lavinát, amely az egyéneken túl már a társadalmat is érinti.
Mit jelent biofília elmélet?
A tézis alkotója Edward O. Wilson úgy véli, hogy a veleszületett természethez vezető kapcsolat elengedhetetlen az evolúciós túléléshez. Tehát egy szintre emeli ezen kapcsolatot az alapvető szükségletekkel, azaz a személyi biztonság, a víz és az élelem szükséglet közé. Ennek megfelelően az agyunk egy mesebeli őszi táj láttán az ideális életkörülményt látja.
Szerintem minden ember számára ismerős szituáció, amikor a kisgyermek egy hosszabb játékkal teli időszakot tölt el a szabadban, amely lehet egy kialakított játszótér vagy éppenséggel egy családi ház udvara, ahol minden lépés után talál valami érdekes és figyelemfelkeltő momentumot, legyen az egy bogár, egy falevél vagy éppenséggel egy mókás formájú törött faág. Majd hirtelen elhangzik a szülő szájából egy idillromboló mondat „Gyere, megyünk haza!”, amit az esetek döntő többségében hatalmas nagy ellenkezés követ. Ez a dacos reakció visszavezethető az erős természet kapcsolathoz, ami sajnálatos módon az évek előrehaladtával csökken. Az ösztön csökkenésének oka, hogy az életünk során számtalan tapasztalatot és emléket szerzünk, amely felülírja az ösztönösen belénk kódolt reakciót.
Létezik olyan, hogy Természethiány szindróma?
A Természethiány-szindrómát Richard Louv alkotta meg, aki úgy vélekedett, hogy a természettől való elszakadás pszichés és fizikai elváltozásokat okoz közvetlenül vagy közvetett módon. A szakember ide sorolta a figyelemzavart, az elhízást, az érzelmi labilitást és a társasági kapcsolatok defektusait. Például a figyelemzavar kezelésére a Kaplan házaspár kísérletezett, miszerint a természetben töltött idő alatt az agyunk teljesen máshogy működik, mint egy tanteremben, így azon gyerekek, akik a termekben csapongtak, azok sokkal jobban tudtak összpontosítani a természetben.
Miben segíthet az ember számára a természetben töltött idő?
- javítja a mentális egészséget
- csökkenti a stresszt
- kiteljesedhetnek a kognitív funkcióink
- javítja a fizikai egészséget
- erősíti az immunrendszert
- javítja az életminőséget
- segít a közösségépítésben
Összefoglalva
A természetközeli életmód számtalan hatással avatkozik be az emberi egészségbe, így, ha már evolúciós alapon a rendelkezésünkre áll, igenis élni kellene a lehetőséggel, hogy minél több időt töltsünk a szabadban messze a városoktól. És nem kell hatalmas dolgokra gondolni, pusztán arra, hogy hetente párszor elmegyünk sétálni vagy hétvégente túrázni egyet. Már ezzel az apró napirendi ponttal hozzájárultunk a kiegyensúlyozottabb és egészségesebb természetalapú életmódhoz.
Orbán Nikolett
Ha még olvasnál, akkor ezt a cikket se hagyd ki: