„Éhes vagyok és valami gyorsan elkészült étel kéne.” Vagy: „De megkívántam most egy hambit sültkrumplival.” – tévedünk így sokan be naponta a gyorséttermekbe. A nagy kínálat sokszor nehéz döntéshez vezet. Valaki a Burger King-re esküszik, valaki inkább a McDonald’s-ban vagy a KFC-ben oltja az éhségét. Egy biztos, ezek az óriások már régóta szolgálják az embereket. De hogy jutottak ezek a cégek ilyen magasra? Talán neked is eszedbe jutott egy-egy gyorséttermi látogatásod során. Íme a gyorsétkezde óriások, és az alapítók történetei.
Nehéz sorsból happy end – KFC
Történetünk főszereplője az amerikai üzletember Harland David Sanders aki 1890. szeptember 9-én látta meg a napvilágot. Életútja közel sem volt átlagosnak mondható, ugyanis cégét nyugdíjas korában alapította meg. A főzés hamar része lett az életének, ugyanis hatéves korában, apja halálát követően, édesanyja (aki egyedül próbálta megkeresni a pénzt) rábízta a főzést és a fiatalabb testvérével járó felügyeletet. Ennek köszönhetően 7 éves korára már jól főzött. Édesanyja újraházasodása után megszökött otthonról bántalmazó nevelőapja miatt, majd 16 évesen bevonult a hadseregbe. Leszerelése után megházasodott, született három gyermeke. A család eltartásáért mindenféle munkát kipróbált. Dolgozott napszámosként, kovácsinasként, tűzoltóként, biztosítási ügynökként és egy hajózási vállalatot is indított. Ezen kívül volt a kereskedelmi kamara titkára és jogászként is dolgozott. Mivel egyik munkáját sem tudta huzamosabb ideig fenntartani, felesége elhagyta és gyermekeiket is magával vitte. A legnagyobb mélypont Sanders életében 20 éves fiának halála volt, ami miatt egész felnőtt életében depresszióval küzdött. Ezt követően egy benzinkutat is üzemeltetett, ahol egy idő után ételt is árusított, ami sült csirkéből, babból, sonkából, kétszersültből és céklából állt. Főztje hamar elhíresült, így nyitott egy éttermet és egy motelt, ahol tovább fejlesztette mára közismert rántott csirkéjét. Üzletének kibontakozása sok hullámvölgyön ment át, mint például az autópálya eltérítése az étterme mellől, de Sanders és a KFC (Kentucky Fried Chicken) végül meghódította a világot. Halála 1980-ban következett be leukémia miatt, azóta a márka arcaként mosolyog vissza a cég logójáról.
A McDonald’s hódítása
A testvérpár Richard és Maurice McDonald 1940-ben nyitották meg első éttermüket Kaliforniában. Céljuk egy olyan burgerező létrehozása volt, ahol nagyon gyorsan tudják elkészíteni a finomságokat. A történet harmadik szereplője Ray Kroc, aki 1954-ben lépett be a McDonalds életébe, amikor turmixgépeket adott el a testvéreknek. Az étteremnek nem volt nagy választéka, viszont így nagy mennyiségű ételt tudtak készíteni rövid idő alatt. A fivérek felfogadták Krocot franchise ügyintézőnek, aki 228 új éttermet nyitott elsősorban családoknak és a középosztálynak (ekkor született meg a vállalat kabalafigurája is, Ronald McDonald). Kroc, látva a virágzó üzletet, meg szerette volna venni az éttermi láncot, viszont a testvérek túl drága ajánlatott tettek. Bosszúból egy újat nyitott a régivel szemben, így a McDonald-éknak hamarosan be kellett zárniuk üzletüket. Kroc addig küzdött, ameddig ki nem kiáltották őt az alapítónak. Emiatt több konfliktusa is volt a két testvérrel. Az első Drive-Thru is tőlük származik. Az alap funkciója az amerikai katonák kiszolgálása volt, akik nem szállhattak ki egyenruhában az autóból. A menüt is folyamatosan fejlesztették, így lett mára széles választék.
A Burger King márkatörténete
A vállalatot két korábbi étteremtulajdonos, James McLamore és David Edgerton alapította 1954-ben Miamiban. Céljuk a vendégeik gyors és tiszta környezetben való kiszolgálása volt, elfogadható áron. A cég eredeti neve „Insta Burger King” volt, a hozzá tartozó szlogen pedig „az otthon íze”. A friss és minőségi ételeknek köszönhetően gyors növekedés következett, és 274 éttermükön kívül újabbak nyíltak az Egyesült Államokon kívül is, Puerto Ricoban, 1963-ban. 1975-ben ők is bevezették a Drive Thru szolgáltatásukat. Hogy mitől különleges a Burger King hamburgere a többihez képest? A húspogácsákat lángon sütötték és sütik ma is, így ízük olyan mintha grillen sütötték volna. Az első magyar éttermet 1991-ben nyitották meg.
A gyorséttermek ma már szerves részei az étkezési kultúrának a világon mindenhol. Bárhova megy az ember, biztosan megtalálható legalább egy üzletlánc étterme a felsoroltak közül. Habár sokszor jól esik, és szükség esetén remek megoldások, a gyorsételek fogyasztásánál is fontos a mértéktartás. (De azért néha belefér egy kis csalás a diétába is.)
Kaitz Réka
Amennyiben érdekesnek találtad a cikkem, ajánlom a figyelmedbe ezt is: