Veled előfordult már, hogy egy fontos döntésnél jött egy gondolat a semmiből? Egy megérzés, egy útmutatás, aminek volt, hogy teret adtál és jó útra vitt? Vagy esetleg nem hallgattál rá és utána megbántad? A hatodik érzéknek nevezett intuíció sokszor megkönnyítheti az életünket, ha hallgatunk rá. De vajon honnan jönnek ezek a rejtett tudatalatti gondolatok? Hogyan működik az a bizonyos hatodik érzék?
A zsigeri érzésnek is nevezett intuíció a többi érzékszervünkhöz hasonlóan fizikai jeleket idézhet elő a testünkben. Van, hogy egy szűnni nem akaró feszültségként vagy szorításként jelenik meg a gyomorban. Lehet, hogy azt érezzük, hogy el kéne kerülnünk egy személyt vagy egy helyszínt és utána kiderülhet, hogy jogosan éreztünk így. Sokunknak vannak ijesztő, hátborzongató történetei, ahol, ha nem hallgattunk volna a belső hangra, komoly problémák történhettek volna.
Mielőtt rátérnénk a szuperhősökre és a jövőbe látás képességére, fontos tisztázni, hogy megérzéseink megmagyarázhatóak. Életünk során az agyunk sokmilliárdnyi élményt raktároz el. Amikor hasonló helyzetbe kerülünk, amit már megéltünk, a tudatalattinkban megbújt tapasztalatok visszaköszönnek. Az intuíció egy olyan állapot, amikor a gondolatok, a tettek és a szavak összhangban vannak. Ezt az állapotot is csak akkor fogjuk elérni, ha olyan környezetben éljük meg az adott szituációt, amit megszoktunk. Például, ha valaki olyan megy vadászni, aki nem szokott, nem fogja megérezni a vad közeledését, de a vadász, aki több időt tölt el az erdőben, az igen. Egy tapasztaltabb orvosnak is lehetnek megérzései egy beteggel kapcsolatban, hiszen több százat kezelt már. Természetesen tévedhetünk, de utólag abból is tanulhatunk.
Ahhoz, hogy megérzésünk legyen nem kell különleges tulajdonság vagy kifinomult érzék, hiszen mindenkiben ott van és mindenki számára elérhető. Sokak úgy használják, hogy nincsenek tisztában azzal, hogy ezt intuíciónak hívják. Persze nem mindegy, hogy a belső hangok közül melyiknek adunk teret. Lehet az segítő, de megeshet, hogy negatív gondolatokból épült hang szólal meg bennünk. Az utóbbi származhat önbizalomhiányból, bűntudatból vagy akár szégyenből is. Az ilyen emberek a hibáikra koncentrálnak és úgy gondolják, hogy nem érdemlik meg, hogy a pozitív gondolataik szerint éljenek. Ezek a negatív belső hangok származhatnak a gyerekkorból, amikor olyan üzeneteket kaphatunk a környezetünkből, hogy mindig meg kell felelnünk vagy nem panaszkodhatunk. Ahhoz, hogy könnyebben hallgatni tudjunk a tiszta belső hangra, fontos, hogy ezeket a gondolatokat el tudjuk különíteni egymástól.
A szorongás vajon befolyásolja a „hatodik érzékünk” működését? A válasz sajnos igen. Rendkívül jellemző társadalmunkra a folyamatos aggódás és túlgondolás. El lehet egyáltalán választani az ilyen szituációkban szorongó gondolatokat és a megérzést, ami jó útra kísérne? Van egy technika, amivel meg tudjuk őket különböztetni. Teresa Lotado karriercoach szerint az intuíció mindig semleges kommunikációként jelenik meg. Az e fajta megérzés inkább lehetőségként fog megjelenni, mint kényszerként. Tehát nem fogja jelezni, hogy egy veszélyes helyzetben meneküljünk, inkább arra fog ösztönözni, hogy „érdemes lenne ezt megtenni” vagy „abba az irányba menni”. Ezzel szemben, amikor túlgondolunk dolgokat, az emésztő gondolatok folyamatosan kísértenek minket és a jövőn vagy a múlton rágódunk.
Habár nincs egy kifejezett megoldása annak, hogy megtanuljuk követni az intuíciónkat, érdemes odafigyelni a testünk jelzéseire. Sok ember csak akkor ismeri fel, amikor már figyelmen kívül hagyta. Ez egy tanulási folyamat, ahol megtanulunk megbízni a belső hangunkban és önmagunkban.
Te milyen gyakran hagyatkozol a hatodik érzékedre?
Kaitz Réka
Amennyiben érdekesnek találtad a cikkem, ajánlom a figyelmedbe ezt is:
Képek forrása: Pexels