Egy apró kis tartozéka testünknek, amelynek nemcsak esztétikai szerepe van, de a szervezet egészségügyi állapotáról is jó néhány dolgot elárul, ezáltal pedig különféle problémákra utalhat: a köröm. Az ujjaink végpercén fekvő szarulemez elsődleges feladata a mechanikai védelem, emellett pedig egyes tárgyak megragadásához is szükséges. Normális esetben sima felületű és halvány rózsaszín, amelyben látható a fehéres színű, félhold alakú terület. Bármilyen eltérés a színben, textúrában vagy formában figyelmeztető jel lehet. Ezekből az elváltozásokból legtöbbször lehet következtetni a szervek állapotára és a test vitamin-ellátottságára, valamint bizonyos fertőzések jelenlétére.
Nem belső szervi probléma, de az egyik leggyakoribb direkt körömbetegség a körömgomba. A fertőzés érintheti a kéz-és lábkörmöket egyaránt, fokozatosan alakul ki és az idő előrehaladtával egyre komolyabb kellemetlenségeket tud okozni, amennyiben kezeletlenül marad. Esztétikailag sem egy szép látvány, emellett kifejezetten káros a körömlemez egészségére, súlyos esetekben pedig akár a köröm elvesztését idézi elő. A folyamat borzasztó fájdalmakkal, funkcióvesztéssel járhat. A körömgomba megfelelő kezelése ezért ugyanolyan fontos mind saját magunk, mind a környezetünkben lévők érdekében a továbbadás elkerülése végett.
Sok embert érint a vékony, töredezett köröm, amely legtöbbször vitaminhiány árulkodó jele. A szervezet vas, kalcium, A- és B7-vitamin hiányát jelzi, ennek következtében pedig a körömnövekedés is lelassul. Ebben az esetben ajánlott plusz vitaminokat, táplálékkiegészítőket beiktatni az étrendünkbe az egyensúly helyreállításának érdekében. Ugyan kisebb eséllyel, de a törékeny körmök pajzsmirigy-alulműködésre is utalhatnak, ezért, ha a vitaminpótlás nem célravezető, érdemes egy alaposabb kivizsgálást végeztetni.
Ahogy azt már fentebb olvastad, a körmök elszíneződéséből csakugyan következtethetünk valamilyen belső szervi problémára. A körömlemezen megjelenő fehér foltok még nem adnak okot aggodalomra, hiszen lehetnek kisebb sérülések vagy minimális vitaminhiány következményei. A köröm teljes felületének fehérré válása azonban súlyos májbetegségre, májcirrózisra utalhat. Sárgás elszíneződés gyakran erős dohányzás miatt alakul ki, de összefüggésbe hozható gombás fertőzésekkel is. Ritkább esetben a sárga körmök légúti betegségekre, például krónikus hörghurutra utalhatnak, vagy jelezhetik a sárga köröm szindrómát, amely a nyirok- és légutak elzáródásával jár. A vér oxigénellátottságának csökkenésére, keringési problémákra hívja fel a figyelmet a kékes árnyalatú köröm.
A körmök formája is sokat elárul a szervezet egészségi állapotáról, ezek közül néhány tipikus példát ismertetünk: az úgynevezett „kanálköröm” – amelynek közepe besüllyedt – vashiányos vérszegénységre utal. Az ok lehet a Raynaud-szindróma is, ami a kéz- és lábujjak akadályozott vérellátásával jár. Erősen megvastagodott, domború köröm, azaz „óraüvegköröm” figyelhető meg a súlyos szív-, máj- és tüdőbetegek kéz- és lábujjain. Különféle hosszanti- illetve keresztbarázdák figyelhetők meg hormoningadozás, ekcéma vagy gyógyszerek mellékhatása miatt, de egyszerűen az öregedés jelei is ezek a textúrás elváltozások.
Körmeink állapota sok figyelmeztető jelzést ad a test belső egészéről, aggodalomra azonban csak akkor adnak igazán okot, ha hosszabb ideig fennáll egy-egy elváltozás. Legyünk elővigyázatosak és ne csak esztétikailag tekintsük fontosnak körmeinket!
Dervalics Panna
Ha több cikket olvasnál egészségügyi témában: