A számtalan egészségügyi világnap közül a WHO 9 kiemelt egészségügyi kampányt tart számon, amelynek egyike a Hepatitis világnapja, ami évente megrendezésre is kerül. Ennek oka, hogy a hepatitis az egyik legveszélyesebb betegség, mely az egész világon elterjedt, de különösen a fejlődő országok körében.
A világnappal tiszteleg a világ dr. Brauch Blumberg Nobel-díjas amerikai orvos előtt, aki 1964-ben felfedezte a hepatitis B-vírust, és emellett megalkotta ellene a vakcinát is. Azonban, mindezek ellenére, a fertőzésre pozitív személyek 80%-a esetén nem történik sem megelőzés, sem szűrés, valamint egy részüknél kezelési stratégia sincsen.
A máj gyulladásos elváltozása, amelyet a fertőző vírusok vagy egyéb károsító hatások okoznak, köztük például az alkoholfogyasztás. Alapvetően ugye a máj az anyagcsere központi szerve, ami regenerációs képességgel rendelkezik ezért gyakran panaszmentesen hosszú folyamatként alakulnak ki az elváltozások. A máj gyulladását előidéző vírusokat A, B, C, D és E jelöléssel látják el, ami mellett mostanában egy új törzs is megjelent, amit X-szel jelölnek.
Terjedési módját tekintve két szilárdan elkülönülő csoportról beszélhetünk. Tápcsatornán keresztüli terjedéssel az A- és az E-vírus terjed, akkor, ha fertőzött élelemiszert fogyasztunk. Míg a másik csoport szexuális úton vagy különböző testnedvekkel terjed, mint például a B-, C- és a D- vírus.
Lefolyás szerint beszélhetünk akut vagy krónikus csoportról, amely már elég képlékeny hatásokkal rendelkezik, hiszen egy A-vírus enyhe megbetegedés is átcsaphat veszélyes krónikus állapotba. A hepatitis B-, C- és D-vírus krónikus betegségeket okoznak, így a kezdeti állapotban panaszmentesek az esetek, amik lassan évtizedek alatt csapnak át krónikus vagy éppen életveszélyes státuszba.
Az emberek figyelmének felkeltése a veszélyre, és ezáltal ösztönözni őket a globális helyes forrásból származó tudás felállítására. Ezenfelül támogatni a preventív tevekénységeket, népszerűsíteni a szűrővizsgálatokat, illetve az újabb kezelési módszerek fejlesztése és alkalmazása.
Például egy korábbi kezdeményezésként létrehozott program a „Hepatitis Can’t Wait”, mely az idő fontosságra hívta fel a figyelmet a diagnózis és a kezelés fontossága esetén.
Különösen veszélyeztetett csoportok
- Egészségügyi dolgozók
- Fertőzöttekkel egy háztartásában élők
- Szexuális partnerek,
- HCV-pozitív anyák gyermekei,
- Intravénás kábítószerhasználók,
- Hemodialízisben részesülők.
Globális problémák és jövőbeni megoldások
- A WHO célja a hepatitis B-, C- és D-fertőzések felszámolása, mivel ezek a halálozások több mint 95%-ért felelősek.
- 4,5 millió korai haláleset lenne megelőzhető 2030-ig alacsony és közepes jövedelmű országokban oltással, tesztekkel, gyógyszerekkel és oktatási kampányokkal.
- A COVID-19 járvány nehezítette a hepatitis elleni erőfeszítéseket, hiszen átalakult az ellátási rendszer.
- 2016-ban elfogadott stratégia célja 2030-ig 90%-kal csökkenteni az új fertőzések számát és 65%-kal a halálozásokat.
- 2022-ben a hepatitis világnap hangsúlyozza a hepatitisellátás alapellátáshoz való közelítését.,
Ezen a napon álljunk meg egy pillanatra és gondoljuk végig, hogy ki mit tesz a teste egészségéért a mindennapok során. Mindezek után gondoljuk végig, hogy a világnapokon biztosított ingyenes lehetőségek hány százalékán vettünk részt.
Úgy gondolom, hogy a rohanó napok hadában ilyen alkalmakkor kell megálljt parancsolni magunknak, és részt venni a programokon.
Orbán Nikolett
Olvastad már?