Közép-Európa legnagyobb tava nemcsak gyönyörű tájakkal, látványos kirándulóhelyekkel, szezonális munkalehetőségekkel és szórakoztató szabadidős tevékenységekkel rendelkezik, hanem egyre több új sportolási lehetőséget, de évente ismétlődő, hagyományokat megtartó eseményeket is kínál. Ezek közé tartozik Magyarország egyik ikonikus nyíltvízi úszóeseménye, a Balaton-átúszás is, amely egy biztonságos körülmények között megszervezett, amatőr- és hobbi úszóknak szóló sportmulatság. A több századfordulót megélt hagyomány mára már igen népszerű, modern mintákat követő rendezvénnyé nőtte ki magát, amelyre külföldről is évről-évre érkeznek visszatérő jelentkezők.
A magyar úszósport kezdetének az 1880-as évet tekintjük, és annak a Szekrényessy Kálmánnak a nevéhez fűződik, aki ekkor először úszta át a Siófok és Balatonfüred közötti 14 km-es balatoni távot. Szekrényessy egyébként nagy nyomot hagyott a magyar sportéletben, hiszen nemcsak a hazai úszás alapítója, de több sportág honosítója és az első sportlap megalkotója is ő volt. A kezdetben még Öbölátúszás néven futó esemény nagy hatással volt az úszásra, mint sportágra hazánkban. Többen megpróbálkoztak ezután a távval, illetve nemzetközi versenyeket rendeztek már a Dunán is. 1948 és 1967 között minden évben megtartották a klasszikus Siófok-Balatonfüred szakaszon a Szekrényessy Kálmán emlékversenyt, amely a legnagyobb múlttal rendelkező magyar úszóverseny, és egyben Európa legnagyobb nyíltvízi úszóbajnoksága volt abban az időben. Legutóbb 1997-ben rendezték meg, a névadó Szekrényessy siófoki szobra avatásakor.

1983 óta él a mai formájában futó Balaton-átúszás, amely a Révfülöp és Balatonboglár közötti 5,2 km-es szakaszon zajlik minden nyáron, ha azt az időjárás is engedi. Az átúszás kiindulópontja a révfülöpi kikötő mellett, közvetlenül a tóparton fekvő labdarúgópálya, a beérkezés pedig a balatonboglári Platán strandra történik. A táv biztonságát közel 200 – pihenőpontot is biztosító – vitorlás, több vízimentő és rendőrségi hajó garantálja. Az útvonal bólyákkal egyértelműen jelölve van, így eltévedni, vagy rossz irányba úszni sem lehet. Pár éve már féltávra is lehet nevezni, amelynek rajtja a balatonboglári Platán strand, majd 1,3 km-nél a bólyát megkerülve ide is érkezik vissza az ebben a kategóriában úszó versenyző a révfülöpi indulókkal együtt.
Ha úszva nem vállalnád be a távot, már áthúzhatod SUP-on is azt az úszóktól elkülönített sávban. Ez az új sportőrület is beírta magát a Balaton-átúszás történelmébe, sőt, annyira népszerű lett, hogy az idei eseményre már hetekkel a nevezési határidő előtt betelt ez a kategória. Idén egyébként 42. alkalommal rendezik meg a több ezres tömeget megmozgató Balaton-átúszást, amely évek óta a LIDL – mint egyik főtámogató – nevén fut, így a helyszín a logóval ellátott standok és plakátok miatt könnyen felismerhető. A sportesemény alatt egyénileg chippel ellátott karkötőt kapnak a versenyzők, amelynek segítségével történik az időmérés, a végén pedig eredménytől függetlenül mindenki érmet is kap „#megúsztam” felirattal. A részvétel mellett jótékonykodásra is van lehetőség az esemény keretein belül: azt a vízimentős szakszolgálatot támogathatod, akik az úszok biztonságát garantálják, nem csak a rendezvény alatt, de egész szezonban a Balatonon és más hazai vizeken egyaránt.
Akár versenyzőként, akár szurkolóként részt venni egy ilyen színvonalas, régre visszanyúló történelmi háttérrel rendelkező eseményen hatalmas élmény, amelyet legalább egyszer érdemes élőben megtapasztalni a Balaton további szabadidős rendezvényei és látnivalói mellett.
Dervalics Panna
Ha nyárias témában olvasnál: