Február 14. – a szerelmesek ünnepe. A boltok polcairól még éppen csak lekerültek a karácsonyi égősorok, mire a világ hirtelen rózsaszínbe borul. Szívecskés plüssmackók, csokoládétornyok és virágok tömegei virítanak a kirakatokban, miközben az édességek és a rózsák émelyítő illatának keveréke tölti be a levegőt, kiszorítva minden mást, ami nem kohereál a vattacukor ízű romantikus varázzsal.
1929. február 14-én azonban egészen más képek elevenedtek meg Chicago városában. A levegő íze fémes volt, s rózsák helyett az utcák a vértől vöröslöttek. A szerelmes gesztusok helyett fegyverek dördültek, s a szentimentális balladák helyett halálsikolyok vízhangoztak a falak között. Az említett nap reggelén, egy hűvös garázs mélyén hét férfi várakozott, mit sem sejtve arról, hogy az elkövetkező percekben brutális kivégzés áldozataivá válnak.
Az Egyesült Államokban 1920 óta szesztilalom volt érvényben. Tiltották az alkohol előállítását és árusítását, mivel úgy vélték, hogy az alkohol fokozza a bűnözést, a családon belüli erőszakot és a munkahelyi problémákat. A cél egy tisztább, rendezettebb társadalom létrehozása volt, azonban a tilalom következményeként a ‘20-as évek végére Chicago a szervezett bűnözés fellegvárává vált. A maffia kihasználta az illegális alkoholkereskedelmet, s hatalmas bevételre tett szert. A csempészet egyfajta monopólium volt, amiért kegyetlen harcok folytak. A várost ezekben az időkben két nagy rivális banda uralta: az Al Capone vezette “South Side Gang”, valamint a George “Bugs” Moran irányította “North Side Gang”. Ez a két szervezet már hosszú évek óta háborúzott egymással, mígnem 1929-ben az események mészárlásba torkollottak.

1929. február 14-én, 10:30 körül egy fekete Cadillac parkolt le a 2122 North Clark Street szám alatt található, már említett garázs elé. A szemtanúk beszámolói szerint öt férfi szállt ki az autóból, s közülük ketten rendőrségi egyenruhát viseltek. Az ekkor a garázsban tartózkodó hét férfi a North Side Gang tagjai voltak, s feltehetőleg egy újabb illegális szeszszállítmány érkezésére vártak. A ruházatuk alapján rendőröknek tűnő emberek vajnyi könnyedséggel jutottak be az épületbe, mivel a bandatagok rutinszerű razziának hitték az eseményt, és önként engedték be őket. A hét férfi fegyverek nélkül fogadta az idegeneket, s kérésükre együttműködően húzódtak a garázs falához, bízva abban, hogy hamar túlesnek az ellenőrzésen. Ekkor azonban az egyenruhások fegyvert rántottak, s Thompson-géppisztolyaikkal és pisztolyaikkal tüzet nyitottak a védtelen férfiakra.
A kivégzés mindössze néhány percig tartott, s az áldozatokat összesen 70 lövés érte. A hét ember közül hat szinte azonnal meghalt a helyszínen, a hetedik bandatag, Frank Gusenberg, még lélegzett, amikor a valódi rendőrség kiérkezett. A tisztek próbálták kikérdezni, kideríteni, hogy ki lőtt rá, de a férfi utolsó szavaival csak annyit mondott: „Senki.”
Az ügy fő gyanúsította Al Capone volt, aki a mészárlás idején éppen Floridában tartózkodott, így alibije tökéletesnek bizonyult. Spekulációk szerint a gyilkosságokat valószínűleg Jack McGurn, Capone egyik bizalmasa szervezte meg, hogy végleg kiiktassák Bugs Morant és az északi bandát. Az akció sikeressége vitatott, hiszen észak elvesztette legfőbb embereit, viszont maga a célpont, Bugs Moran megmenekült.
A mészárlásba torkollott bandaháború hatalmas médiafigyelmet kapott, olyannyira, hogy az amerikai közvélemény végleg Al Capone ellen fordult. Bár a bűnöző a mészárlás miatt sosem került bíróság elé, a hatóságok eltökélten próbálták börtönbe juttatni, s végül 1931-ben adócsalás miatt tartóztatták le, és 11 év börtönbüntetést kapott.
Szücs Réka
Olvass tovább!