Blog

Rejtélyes eredetű hátfájás – mit üzen a tested?

0
1 Rejtélyes Eredetű Hátfájás Mit üzen A Tested

Az emberek 80%-a életük során legalább egyszer tapasztal hátfájást, ami legtöbb esetben rövid idő alatt el is múlik. Egy igazán kellemetlen fájdalomról beszélünk, hiszen az ember kényelmébe kerül. Ilyenkor a mindennapi tevékenységek végzése is nehezebbé válik, a közérzetromlás irritáltságot vált ki. A népesség 10%-a szenved krónikus hátfájdalomban, így ők napi szinten szembesülnek ezzel a problémával. Ez az alapvetően több százmilliós szám pedig egyre növekszik, évről évre többen számolnak be az el nem múló, alsó háti panaszaikról. A modern, 21. századi ember életmódja nagyban elősegíti ennek a “járványnak” a terjedését.

Kialakulása egyedi: sok esetben csak 50-55 éves kor után kezdődnek a tünetek, azonban rengeteg fiatalt is érint már a probléma. Nőknél gyakoribb az előfordulása. A hátfájdalom mögött sokszor a helytelen testtartás áll. Ennek az oka az inaktív életmód és egyes izomcsoportok gyengesége, amin szerencsére lehet javítani. Sok esetben gerincferdülés is közrejátszik, amin a helyzet súlyosságához mérten lehet segíteni. Az egész napos gép előtti és iskolapadban való görnyedésnek könnyű elcsábulni, de sajnos nem alaptalan a rémisztgetés, hogy ettől hátfájdalom alakul ki.

Továbbá gyakori, hogy sérv, porckopás és egy komolyabb sérülés áll a fájdalom mögött, aminek a kezelése már bonyolultabb. A hátfájás nem csak mozgásszervi lehet, egyes autoimmun betegségekben is jellemző. Az ízületek gyulladása is lehet autoimmun eredetű, ilyen a rheumatoid arthritis vagy a Bechterew kór, ami a csigolyák közötti ízületek gyulladásával, majd elmeszesedésével jár. A fibromyalgia, lupusz és még a gyulladásos bélbetegségek is válthatnak ki hátfájást. Az egész testet érintő gyulladásban nem ritka, hogy a hát érintetté válik.

2 Rejtelyes Eredetu Hatfajas Mit Uzen A Tested

Azonban mi a helyzet akkor, amikor nem teljesen tiszta, hogy mi áll a fájdalom mögött? Az esetek nagy részében nincsen csak egy felelős okozója a hátfájásnak. Több tényező adódik össze, amikor pedig túl sok minden terheli a háti szakaszt, akkor alakul ki a fájdalom. Egyes betegségeknél egyértelmű, hogy hol kell elkezdeni a kezelést, de előfordul, hogy nem ilyen egyszerű. Ilyenkor mindenképpen figyelembe kell venni, hogy csak egy okozó tényező kiiktatása után is fennállhat a fájdalom. Több oldalról célszerű támadni a krónikus hátfájást, így pedig lehetséges a tünetmentesség.

Az inaktív, mozgásszegény életmód az egyik leggyakoribb rizikótényező, ami egyre több embert érint. Ez már alapvetően megterheli a testet, az izmok nincsenek rendesen átmozgatva, a hát pedig szinte meg van merevedve. A stressz szintén hozzátesz a testben ragadt feszültséghez, aminek sokszor nincs módja megfelelően távozni. Meglepő, de a mentális egészség is nagyban közrejátszik. A depresszió és hátfájás közötti összeköttetés nagyon erős. Akinél kialakul a depresszió, és nem kezelik időben, ott valószínű, hogy a hátfájás is követni fogja. Ha az ember stresszes, szorong vagy éppen lehangolt, az a testtartásban is megnyilvánul. Emiatt számít ilyen sokat, ha hetente többször mozgunk, a testnek is szüksége van a stressz levezetésére, nem csak a léleknek.

A mozgás, a tornázás és az aktivitás mind nagyon fontosak a hátfájás megelőzésében, de nem szabad megfeledkezni az emberi szervezet összetettségéről. Sokszor a gyógyulás kulcsa a mentális egészség karbantartása, egy pszichológus felkeresése sokat enyhíthet a fizikai fájdalmakon is.

Pápai Liza
Ha tetszett a cikkem, akkor olvasd el ezt is!

Talán ezek is érdekelhetnek …