A társadalom női tagjai között a mai napig az egyik kritikus téma az emlőrák és a mammográfiás szűrővizsgálat, amelynek egyáltalán nem kellene ebbe a kategóriába tartoznia. Hiszen azzal, hogy a témakerülés eszköze mögé bújnak, és ezáltal nem élnek az egészségügyi ellátórendszer által nyújtott szolgáltatásokkal, azzal a saját életüket veszélyeztetik.
A témában az első jelentős lépcső 2002-ben került lerakásra, amikor is bevezették Magyarországon a behívásos alapú szűrést a 45 és a 65 év közötti nők esetén. Azonban a vizsgálatokon történő megjelenés sajnos nem ideális, pedig a legtöbb témával foglalkozó platformon feltűntetésre került, hogy a rendszeres szűrővizsgálatoknak hála, ha időben diagnosztizálják a betegséget, akkor plusz 17 évet nyerhet az adott nő, valamint 43%-kal csökkent a halálos kimenetel esélye.
A legnagyobb nehézség a témában, hogy sajnálatos módon tisztázatlanok az emlőrák kialakulásának tényezői. Azonban, mint minden betegség és kórkép esetén, a kutatók itt is készítettek egy listát, amely tartalmazza a leggyakrabban előforduló hajlamosító tényezőket.
Milyen esetekben szükséges fokozott figyelem?
- Túlzott húsfogyasztás
- Egészségtelen és egyhangú táplálkozás
- Mozgásszegény életmód
- Hormonális fogamzásgátló szedése, Hormonzavar
- Dohányzás és alkoholfogyasztás
- Kémiai ártalmak
- Genetikai hajlam
De természetesen az előbbiekben felsorolt tényezőkön túl vannak még rejtett és egyénspecifikus faktorok, amelyek hatására elindulhat a negatív folyamat, amelynek eredménye egy rákos elváltozás is lehet.
A következőkben a sok elrettentő sor után pár ajánlás és tájékoztató olvasható, melynek célja, hogy figyeljünk magunkra és vegyünk részt a szervezett szűréseken.
Milyen tünetek a figyelemfelhívóak?
A kezdeti stádiumban általában tünetmentes állapotról van szó, ahol a tünetek megjelenése függ a kórkép súlyosságától és az emlőállomány méretétől és összetételétől. Súlyosabb esetekben a következő tünetek jellemzőek:
- A mell formájának jelentős és látványos megváltozása
- Az emlőbimbó behúzódik vagy porckeménnyé válik
- Az emlőbimbó piros és/vagy váladékozik
- Tapintható csomó
- Egyenlőtlen bőrfelület, azaz behúzódó bőrrészek
- stb
Legtöbbször kérdés, hogyha ilyen veszélyes kórképről van szó, ahol fontos szerepet játszik az idő, akkor miért nem kell 45 éves kor előtt is szűrésre menni. Erre a válasz nagyon egyszerű, mivel fiatal korban az emlő köteges állománya domináns, ezért például a mammográfiás felvételen nagyon nehezen lehetne észrevenni kisebb elváltozásokat. Éppen ezért ajánlják a szakemberek, hogy bármely életkorban végezzünk önvizsgálatot.
Ennek lényege, hogy menstruációt követően minden vizsgálati időszakban a ciklus ugyanazon napján végezzünk ellenőrzést, hogy tudjunk viszonyítani a tapintottakhoz. Az önellenőrzés lépései a következők:
- Első lépésben csípőre tett kézzel nézzük meg a mell formáját, méretét, a bőr minőségét és hogy látunk-e bármit, ami a szokottaktól eltérő.
- Majd ugyanezt tegyük meg úgy, hogy a karjainkat a fejünk felé emeljük. Történt változás a melle formájában?
- Tegyük az egyik kezünket a tarkónkhoz míg a másik kezünk 3 ujjával tapintsuk át a teljes emlőállományát körkörös mozdultokkal. Ha végeztünk, akkor cseréljük meg a kezünket.
- Végül ellenőrizzük az emlőbimbót, hogy nem váladékozik-e.
Ha bármilyen csomót vagy a szokott kinézettől eltérő képletet tapintunk vagy látunk, akkor érdemes felkeresni egy szakorvost, hogy az önvizsgálat alatt felmerülő kételyeinket el tudjuk oszlatni.
Összességében remélem, hogy idén októberben egyre több nő fejében fordul meg a gondolat, hogy ezen apró lépéseket miért ne tehetné meg havi egyszer a teste egészségéért. Minden nőnek kívánom a felelős és elváltozásmentes önvizsgálatot.
Orbán Nikolett
Olvastad már?