Idén augusztus 7. és 12. között kerül megrendezésre Európa – és egyben hazánk – egyik legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a 31 éve működő Sziget Fesztivál. Nézzük meg együtt, hogy mitől is olyan különleges ez a külföldiek körében is népszerű, hat napon át tartó esemény.
A Covid ideje alatt két nyáron elmaradt a fesztivál, de ennek ellenére is hosszú múlttal rendelkezik, ami egészen 1993-ig nyúlik vissza. Ekkor Diáksziget néven indultak meg a kezdetben még alter és rockzenei stílusú rendezvények a fesztiválnak azóta is otthont adó Óbudai-szigeten. 1996-ban Pepsi Sziget lett az esemény neve, 2002 óta él a Sziget Fesztivál név. Az Európai Fesztiválszövetség – ismertebben a Yourope – 2011-ben Európa legnagyobb fesztiváljának választotta a Szigetet.
Nemcsak könnyűzenei fesztiválként, hanem kulturális rendezvényként is népszerű a Sziget, hiszen a hat nap alatt számos workshopon, táncos és egyéb sportos aktivitáson, utcaszínházon, művészeti előadáson vehetnek részt a koncertekre látogatók. A fesztivál különböző pontjain például egyedi tervezők által elkészített, különféle jelentéssel bíró művészeti alkotások tekinthetők meg, amely kezdeményezés az Art of Freedom nevet kapta: a Time collapse egy közel 200 méter magas, acél lapból felépült homokóra, amiben „led-homok” szimbolizálja az idő végességét és végtelenségét, ugyanis a fényárban úszó homok lefolyása után az idő mindig újraindul. A technológia túl gyors fejlődésének hátrányaira hívja fel a figyelmet az Elektropus nevezetű alkotás, amely egy elektronikai hulladékokból épített, a fán, mint a természet jelképén élősködő, és vele a természetet felfaló polipszörny. Pihenőtérként szolgál a fesztiválozók számára a Chillout Zone, amely újrahasznosítható anyagokból álló művészeti tárgyakból épült fel. Az Art of Freedom összes installációját hosszú lenne mind felsorolni, de ezekhez hasonló tervezésű, több száz környezetbarát ötlet jelenik még meg idén is.
A Sziget Fesztivál lehetőségei közül elsősorban a vidékieknek és a külföldieknek kedvez a Budapest Citypass, amelynek megvásárlásával többek között ingyenes tömegközlekedés, egyszeri ingyenes fürdőbelépő, Sziget hajójárat és még számos extra kedvezmény érhető el a főváros legszebb látványosságainak felfedezéséhez.
Az utóbbi években a fesztivál az Art of Freedom alkotásai mellett is nagy hangsúlyt fektetett a környezettudatosság és a fenntartható fejlődés tudatosítására, de idén erre a kezdeményezésre még több energiát fordítottak a szervezők: szezonális alapanyagokból készült ételek, komposztálható tányérok és evőeszközök, újrahasznosítható sátrak, szívószálmentes italok, szelektív hulladékgyűjtés.
Na, de nézzük is a legizgalmasabb részt, akikért érdemes kilátogatni idén a szabadság szigetére. Hazánkból a legismertebb előadók természetesen ott lesznek akár a nagyszínpadon, akár más helyszínen – hallhatod élőben például Azahriaht, Beton.Hofit, a Margaret Island együttesét, Pogány Indulót és még sok-sok zenekart. A külföldi fellépők táborát erősíti többek között Halsey, Bebe Rexha, Becky Hill, Tom Odell, Louis Tomlinson, Skrillex és Martin Garrix.
A fent említetteken kívül még rengeteg programról és koncertről találtok infókat a Sziget Fesztivál hivatalos honlapján. Őszintén szólva a jegyek ára elég borsos tud lenni egy diák pénztárcának, de egy kedvenc előadóért talán megéri befektetni az örök élményért cserébe.
Dervalics Panna
Ezt olvastad már?