Blog

Így használd fel a nyár gyümölcseit

0
Így Használd Fel A Nyár Gyümölcseit 1

Ne aggódjatok, nem a lekvárbefőzésről, nem a szörpkészítésről és nem is a süteményekről fog szólni ez a cikk; igyekszem a fiatal korosztály figyelmét felkelteni különböző up-to-date ötletekkel a kertben termett vagy boltban vásárolt szezonális gyümölcsök felhasználására. Nem titok, hogy ezzel a tudatosabb táplálkozásra való ösztönzés, valamint az evési szokásaink felborulásának megakadályozása is a cél, hiszen sokan hajlamosak vagyunk a melegebb időjárás, a szabadidős programok számának megugrása, vagy a suli befejeztével az időponthoz kötöttség megszűnése miatt össze-vissza enni. Általánosságban egyébként is elmondható, hogy az emberek napi étkezéseiből sokszor hiányzik a rostforrás, ez pedig tökéletesen abszolválható egy-egy gyümölcs beépítésével.

Minden évszaknak megvannak a maga termései, de talán nyáron érnek a legnépszerűbb zöldségek és gyümölcsök, amelyek már szerencsére egyre több ember saját kis kertjének produktumai. Ha teheted, mindig az adott szezonnak megfelelő terményeket válassz, hiszen messze ízletesebbek és tápanyagdúsabbak kényszerérett társaiknál. Nem is beszélve arról, hogy sokkal környezetbarátabbak, mint a szezonon kívül termelt, import zöldségek és gyümölcsök, ugyanis azok termesztése jóval több erőforrást igényel és jelentős részük sajnos pazarlásnak is van kitéve. Az idény termények fogyasztásával tehát hozzájárulunk az élelmiszerpazarlás elleni küzdelemhez, valamint csökkentjük ökológiai lábnyomunkat.

Igy Hasznald Fel A Nyar Gyumolcseit 2

Sajnos június elején már lezajlott a legkedveltebb bogyós gyümölcs szezonja, de eper helyett a késői meggy- és cseresznyeterméseket még el lehet azért csípni. Mindkettő rostban és ásványi anyagokban gazdag, de különösen a meggy A-vitamin tartalma az, amit igazán ki kell emelni. Ezek a piros gyümölcsök – hozzátéve a málnát és ribizlit is – tejjel vagy vízzel leturmixolva jó kis kiegészítők lehetnek két étkezés között, de a reggeli zabkásába natúr joghurttal és mézzel keverve is tökéletesek. Júliusban érkeznek a csonthéjas gyümölcsök: először a kajszi, majd az őszibarack. Persze gondolhatunk egyből a pálinkára is, mint felhasználási alternatívára, de én inkább a könnyen elkészíthető, gyors és kevés előkészületet igénylő módját fognám meg a témának. A kajszi húsosabb formája a baracknak, ezért tartalmasabb gyümölcslevet lehet belőle facsarni, illetve hideg levesként is elkészíthető egy-egy forróbb nyári napon. Nagyon jól illik a bárány- és libahúshoz – vagy májhoz – mártásként. A lédúsabb őszibarack önmagában fogyasztva is megállja a helyét, de gerezdenként lefagyasztva nagyon jól ízesíthetőek vele jeges teák, koktélok, szörpök. Emellett a nyári grillpartikon jól passzol húsok mellé, zöldsalátákhoz, vagy sajtokhoz tálalva egyaránt. A frissen felhasznált barackok mellett egyébként aszalt formájukban is rendkívül finomak.

Szintén júliusban lehet hozzájutni a legédesebb görögdinnyékhez, melyeknek nem csak húsát, de héját is többféleképpen felhasználhatod. A dinnye belsejét felkockázva, lefagyasztva, másnap leturmixolva egyszerűen kanalazható fagyit kapunk, de a folyamatot ugyanígy jégkrémformákba adagolással is megismételhetjük. Húsa fetasajttal és lilahagymával remekül összeillik, így egy könnyű nyári salátát is elkészíthetünk belőle. A dinnyehéj leginkább vékony csíkokra szelve, kandírozva ízletes, de más hasznosabb módon is alkalmazhatjuk a benne levő értékes tápanyagokat: komposztálva javítja a talaj minőségét, táplálja a növényeket, illetve a meztelen csigák ellen is hatékony és természetes védelmet nyújt.

Hasonló felhasználással a nyár többi termésével is színesíthetitek az étrendeteket, akár köretként, akár köztes étkezésként önmagában, akár nasiként fogyasztva. A júliusban megérett gyümölcsök mellé augusztusban társul még a szilva, a ringló, és a legtöbb csemegeszőlő-, valamint almafajta.

Dervalics Panna

Nézz szét további cikkeink között is:

Talán ezek is érdekelhetnek …