A Nemzetközi Tejnap, mint mozgó ünnep minden májusi hónap utolsó keddjén kerül megrendezésre, amelyet 1957 óta ünneplünk. Viszont a téma fontosságát felismerve 2001-től a FAQ jóvoltából június 1 lett a Tej világnapja.
Magyarországon a tejfogyasztásra vonatkozó adatokat áttekintve látható volt, hogy 2010-ben összesített adat 45,8 liter volt, míg 2019-ben az érték már csak 45 liter volt. Ennek hátterében a tejfogyasztás hazai és nemzetközi megítélése, illetve a kialakult kulturális szokások állnak.
Földrajzból adódó különbségek
- Nyugat-Európa és Észak-Amerika területein a tej és tejtermékek fogyasztása magas; ennek oka, hogy hagyományos alapélelmiszerként tartják számon.
- Ázsia területein ezzel szemben alacsony a tej és tejtermék fogyasztás, azonban jótékony hatásainak köszönhetően emelkedik a fogyasztók száma.
- Afrika ilyen szempontból abszolút megosztott, hiszen azon régiókban, ahol pásztorkodással foglalkoznak, ott alapélelmiszer, más területeken pedig a fokozott laktózérzékenység miatt háttérbe szorul az élelmiszer fogyasztása.
Kultúra és hagyományok
- Mediterrán térség jellemzésénél fontos kihangsúlyozni, hogy az olíva olaj fogyasztása mellett a tejtermékek fogyasztása különösen a joghurt és sajt formájában történik.
- Skandináv országokban szintén nagy mennyiségben fogyasztanak tejtermékeket például savanyított tejet és sajtokat.
Egészségügyi behatások
- Egyes területeken például az Ázsia, Dél-Amerika és a Afrika területein élők között gyakoribb megjelenést mutat a laktózintolerancia.
- Emellett az egészségügyi megfontolások döntő többség az életmódváltással kapcsolatos. Hiszen egyre többen szeretnék beiktatni az étrendjükbe az alacsonyabb zsírtartalmú és növényi alapú italokat a tehéntej helyett.
Gazdasági tényezők
- Napjainkban is még akadnak eltérések a fejlődő és a fejlett országok között. Így van ez a tej esetén is. Például a fejlett országokban mindenki számára elérhető és relatíve olcsó. Míg fejlődő országokban drágábbak és nehezen hozzáférhetőek.
De mindezen eltérések, kritikák és kelepcék ellenére rendületlenül fogyasztjuk a tejet hidegen vagy melegen, kávéban, kakaóként vagy esetleg a müzlink és gabonapelyhünk mellé. Ezt a jótékony szokást tovább erősíti néhány ok, ami egészségi előnyt jelent számunkra.
- Ideális kalciumforrás, ami elengedhetetlen a csontok és fogak egészségéhez, nem mellesleg a csontritkulás is megelőzhető vele, ami nők esetén különösén fontos.
- Fehérjében gazdag, ami nem csupán a rendszeres edzést folytató személyek számára fontos, hanem a mindennapi életben is hozzájárul a megfelelő kortizol szinthez, valamint a sejtek regenerációjához.
- Vitaminokat is tartalmaz, köztük B12-, D- és A-vitamint.
- Egyéb ásványi anyagokban is gazdag, például magnézium, kálium és foszfor.
- Energiaforrás, hiszen laktózt tartalmaz, amelyet a szervezet gyorsan tud energiává felhasználni.
- Kazeint tartalmaz, amely megakadályozza a kórokozók kikötését a bélfalhoz, amelynek köszönhetően védve vagyunk egy csomó fertőzéssel szemben.
Tehát egyáltalán nem mondhatjuk, hogy a tej fogyasztásából nem származik számunkra hosszútávú előny. Én úgy gondolom, hogy a mindennapi terhelésnek kitett szervezetünk megérdemel egy kis gondoskodást.
Fogyasszunk tejet a Nemzetközi Tejnapon is!
Orbán Nikolett
Olvastad már?