Ahogy egyre hűvösödnek a napok, az embernek egyre kevésbé van kedve kimenni a (hideg) levegőre – helyette inkább bekucorodna egy bögre jó meleg teával/forró csokoládéval az ágyba és elpihengetné a napot. Nem tudom, hogy ez mással is így van-e, de a hidegebb idő nekem nem csak a szabadtól veszi el a kedvem; ilyenkor jóval kevésbé kívánok nyers gyümölcsöket/zöldségeket, mindenféle gyönyörű, de hideg smoothiekat, sőt, még a zabkásámra is előbb csorgatok mogyoróvajat, minthogy epret szeljek a tetejére. Természetesen, én is és Ti is tisztában vagytok azzal, hogy ez azért annyira nem jó, főleg, hogy ebben az időszakban még több vitaminra lenne szüksége a szervezetünknek. Szerencsére az azért elmondható, hogy ősszel is vannak szezonális gyümölcsök és zöldségek, amelyeket azért bele lehet csempészni az étrendünkbe még akkor is, ha valami melegre vágyunk – ennek tökéletes példája a sütőtök.
A sütőtök egy, a tökfélék családjába tartozó zöldség, amely telis-tele van vitaminokkal (főleg A-, B-, C-, és E-vitaminnal), így az immunrendszerünk jó barátja. Ha ez nem lenne elég, remek kalcium- és foszforforrás, sőt, még máj- és vesebetegségek esetén is kitűnő választás (hiszen a májműködést fokozza). Mint azt a színéből is gondolhatjuk, béta-karotinban is gazdag, amely egyrészt az A-vitamin előanyaga, másrészt pedig antioxidáns, így fel tudja venni a harcot a szabad gyökök ellen.
Ahhoz, hogy kiválasszuk a tökéletes sütőtököt, csak pár dologra kell odafigyelnünk: méretét tekintve legyen inkább kisebb, de nehéz, a héja legyen teljesen ép és legyen legalább kétujjnyi szára. Tárolását tekintve a sütőtök a száraz, hűvös helyeket preferálja, azon belül is a 10-15 °C közötti hőmérsékletet – így meglepően sokáig (2-3 hónapig) is eláll. Ha nem egy egész tököt vásárolunk, hanem felvágott darabokat, azt érdemes hűtőszekrényben tárolni, viszont így csak 1-2 napunk van arra, hogy elkészítsük, mielőtt megromlana. Természetesen, egyszerűen felvágva, sütőben sütve is egy nagyon finom, krémes ételt kaphatunk sütőtökünkből, de ha ennél kicsit többre vágyunk, akkor mutatok pár receptet, amelyekkel még változatosabban fogyaszthatjuk a zöldséget.
Sütőtök krémleves (4 személyre)
Hozzávalók:
- 600 g meghámozott, kockára vágott sütőtök
- 1 hámozott, kockára vágott burgonya
- 4 ek tejföl
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 kisebb vöröshagyma
- ízlés szerint só, babérlevél, borsikafű
Elkészítés:
- Kevés olajon dinszteljük meg az apróra összevágott hagymákat
- Dobjuk a keverékhez a felkockázott sütőtököt és burgonyát, majd kevés vízzel öntsük fel a zöldségeket és dinszteljük őket együtt is (kb. 10 percig)
- Öntsük fel a keveréket alaplével/vízzel (annyival, hogy épp elfedje) és ízlés szerint fűszerezzük
- Ha a tök megpuhult, botmixerrel pépesítsük össze a zöldségeinket
- Pirított tökmaggal/zellerrel díszítve tálaljuk
Sütőtökös muffin
Hozzávalók:
- 10 dkg vaj (lágy)
- 1 bögre cukor (3/4 bögre cukor is elég)
- 1 bögre finomliszt
- 3 db tojás
- 30 dkg sütőtök (1 bögre, előre megsütve)
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 kávéskanál fahéj
Elkészítés:
- A cukrot, a lágy vajat és a vaníliás cukrot alaposan összedolgozzuk, ezután hozzáadjuk a tojásokat, és habosra keverjük.
- A masszához hozzáadagoljuk a lisztet, a sütőport és a fahéjat két részletben, majd beleforgatjuk a sütőtökmasszát, amit előtte összepépesítettünk.
- A süteménymasszát kis papírkapszlikba adagoljuk, nem kell megtölteni őket teljesen, csak háromnegyedig. Előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük 180 °C fokon.
Sütőtökös gnocchi zsályával
Hozzávalók:
- A tésztához:
- 30 dkg sütőtök (püré)
- 30 dkg burgonya
- 20 dkg finomliszt
- 1 db tojás
- só ízlés szerint
- A zsályás vajhoz:
- 0.5 csokor zsálya (levél)
- 7.5 dkg vaj
- bors ízlés szerint (frissen tört)
Elkészítés:
- A tésztához valókból összegyúrjuk a gnocchitésztát. (A lisztet fokozatosan adagoljuk, mert a burgonyánk lisztességétől függően lehet, hogy több vagy kevesebb kell belőle.)
- Több részletben kb. 1-1,5 cm átmérőjű hengereket sodrunk lisztezett felületen a gnocchitésztából, amiket kb. 2 cm-es darabokra vágunk.
- Villa hátulján, enyhén rányomva, áthengergetjük mindegyik gnocchit és bő, sós vízben kifőzzük.
- Serpenyőben vajat hevítünk, beledobjuk a zsályaleveleket, ropogósra sütjük és kiszedjük. Ezzel kész is zsályachips.
- A kifőtt gnocchikat átforgatjuk a zsályás vajon, tányérokra szedjük, megszórjuk zsályachips-szel, meghintjük frissen tört fekete borssal és azonnal tálaljuk.
Varga Roxána
Képek forrása: Pixabay
Receptek forrása: Nosalty
[i] Ha neked nem elég, hogy a receptek egészségesek, még a fűszerezéssel is erre törekednél, ajánlom az alábbi cikkünket: https://infozio.1367.hu/2022/06/19/fuszerek-az-egeszsegunkert/