Blog

Amit a STROKE-ról tudni érdemes

0
Amit A Strokerol Tudni Erdemes 1

Napjainkban olyannyira gyakori, hogy bizonyára számodra sem ismeretlen a szó, mely emberek sokaságában kelt izgalmat, félelmet vagy korábbi tapasztalatok okán fájdalmat. Évente megközelítőleg 70 000 új esetet regisztrálnak Magyarországon az agyban bekövetkező keringési zavarokhoz kapcsolódóan, ebből 40 000 esetben kiderül, a betegnek stroke-ja van. Ebben a cikkben kiderítjük, hogy pontosan mi is történik ilyenkor a testben, illetve említést teszünk a korai felismerés jelentőségéről, ráadásul az ehhez szükséges tudást is elsajátítjuk.

A stroke, amelyet agyvérzésként vagy agyi infarktusként is ismerhetünk, borzasztó régóta velünk van. Hippokratész, az orvostudomány atyja, már Kr.e. 400 körül feljegyezte az első eseteket. Jóval később, az1600-as években pedig William Harvey, egy angol orvos volt az, aki kapcsolatba hozta a betegséget az agy vérellátásának zavarával. Természetesen az idő múlásával és az orvostudomány fejlődésével egyre többet tudtunk meg erről a furcsa állapotról, amihez persze nagyban hozzájárultak a 20. században elterjedt, máig használatos képalkotó eljárások, mint az MRI vagy a CT.

Mit értünk pontosan a keringési zavarok alatt?


Alapvetően két fő fajtáját különböztetjük meg: a gyakoribb érelzáródást, melynek során az agy különböző területeit ellátó erek részlegesen vagy teljesen eldugulnak, illetve a ritkábban bekövetkező érfalrepedés által okozott vérzést. A veszélyt mindkét esetben az okozza, hogy a koponyán belül azok a területek, amelyek nem kapnak elegendő vért, oxigénhiányos állapotba kerülnek, ezáltal rövid időn belül megszűnnek működni.

Amit A Strokerol Tudni Erdemes 2


Milyen tünetekkel jár?

A stroke sajnos gyakran nagyon hirtelen és váratlanul csap le, ezért fontos, hogy tisztában legyünk a tüneteivel. Pontokba szedve a legfontosabb tényezők, melyek gyanúra adhatnak okot, kezdve a legjellegzetesebbel:

  • Féloldaliság: a végtagokban, arcon vagy a teljes test egyik oldalán jelentkező hirtelen gyengeség, zsibbadás, súlyos esetekben pedig bénulás a legriasztóbb tünet.
  • Afázia, azaz elkent, zavaros beszéd: a keringési zavarok okozta rendellenes működés következtében az átélők nehezen találják a szavakat, esetenként teljesen érthetetlenül beszélnek.
  • Látászavarok: furcsa, rendellenes kettős látás, vagy épp átmeneti vakság is kísérheti a súlyosabb esetek tünetegyüttesét.
  • Szédülés, egyensúlyvesztés: hirtelen fellépő szédülés, nehézkes járás.
  • Akut, erős fejfájás: erős, feszítő érzés a fejben, mely gyakran minden előjel nélkül jelentkezik.

Ha ezen tünetek közül bármelyik kettőt egyidőben észleled magadon vagy máson, az jó eséllyel utalhat már kialakult elzáródásra vagy más érkatasztrófára, így azonnal hívj mentőt!

Hogyan előzhetjük meg?

Az általában vett jótanácsok most is érvényesek. Az egészséges életmód és a rendszeres orvosi ellenőrzés minimálisra csökkentheti a stroke kockázatát. A dohányzásról való leszokás, a kiegyensúlyozott étrend, rendszeres mozgás, illetve a különböző alapbetegségek, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség vagy magas koleszterinszint kezelése is mind hozzájárulhatnak a megelőzéshez.


Mit tehetünk és hogyan ismerjük fel, ha már megtörtént a baj?


A stroke elleni küzdelemben a legkritikusabb tényező nem más, mint az idő. Minél hamarabb kap valaki szakszerű orvosi ellátást, annál nagyobb esélye lesz a maradéktalan felépülésre. Jelenlegi ajánlások szerint az terápia akkor a leghatékonyabb, ha a kialakulást követő 3-4 órában megtörténik a páciens kórházba érkezése, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a lehető leggyorsabban felismerjük a betegség jelenlétét. Mint azt már tudjuk, a különböző betűszavak minden helyzetben segítséget nyújtanak, legyen az egyetemi vizsga, vagy életmentés, így most sem maradunk egy nélkül. A „F.A.S.T” kifejezés feloldásával a face, arms, speech, és time szavakat (arc, beszéd, karok, idő) kapjuk, amik az előzőekben leírt sajátos ismertetőjelek memorizálásában segítenek minket.

Lássunk néhány egyszerű gyakorlatot, melyek megkönnyítik a diagnosztikát:


FACE – Kérjük meg az érintettet, hogy mosolyogjon! Ha nem szimmetrikus az arc két oldala, vagy a száj furcsa, lefittyedt, pozitív leletként értékelhetjük.
ARMS – Az alany csukott szemmel emelje fel mindkét karját és rövid ideig tartsa is fent őket.
Ha ez nem sikerül, vagy az egyik kar süllyedni kezd, szintén pozitív tünetkén értékelendő.
SPEECH – A beszédfunkciókat a leginkább úgy ellenőrizhetjük, hogy megkérjük a személyt, mondjon el egy egyszerű mondatot, példának okáért: „Budapest felett kék az ég!” Ha nehézségekbe ütközik, ideje gyanakodni.
TIME – Az utolsó szó nem egészen a tünetekre, hanem az ellátás egészére hivatott felhívni a figyelmet. Azonnali segélyhívással gyakran maradéktalanul visszaállítható az érintett eredeti állapota, azonban minél később jut megfelelő szakellátásba a beteg, annál nagyobb az esélye, hogy jelentős károsodással kell majd leélnie hátralevő életét.

Ne feledjük tehát, figyeljünk másokra és gondolkodjunk gyorsan!

Kovács Krisztián

Ha tetszett a cikkem, lesd meg ezt is:

Talán ezek is érdekelhetnek …