Blog

Áldatlan komplikáció – a terhességi toxémia

0
Toxemia 1

A gyermekáldás sokak számára boldog családok létrejöttétét jelentik, melyek egy új emberi élet születésének, csodájának fényében erősítik meg szoros köteléküket. Az izgalmas várakozást, a családi meghittségben való elmélyülést azonban számos komplikáció felbukkanása is beárnyékolhatja. Legyen ez akár az anyai depresszió, a szorongás, vagy akár egy betegség, egy fertőzés, mindegyik képes megnehezíteni a születendő gyermek és édesanyja életét. Ilyen a terhességi toxémia is, mely jellemzően a várandósság második felében alakul ki. Több szervrendszert érintő komplikációként ismerjük, mely szélsőséges esetben akár a kismama és a magzat életét is követelheti.

A toxémia:

A várandósság ideje alatt, a születendő gyermekkel a szívük alatt még fontosabbá válik az egészséges életmód, a különféle nőgyógyászati- és egyéb más kontroll vizsgálatok a kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében. Így van ez a várandósság ideje alatt jelentkező toxémiával is.

A kórkép felbukkanásában nagy szerepet játszik a méhlepény keringésének beszűkülése, melyből súlyos esetben lepényi elégtelenség is kialakulhat, mely nagyban veszélyezteti a magzat keringését.

Veszélyességén túl, kivizsgálása számos, különféle kockázati csoportnál kulcsfontosságú lehet, hiszen a szövődmények megjelenésével tovább nő az esély arra, hogy akár a magzat vagy az édesanya életét is megkövetelje a kórkép.

Veszélyeztetett kismamák:

Számos ok közül veszélyeztetettnek számítanak azok a kismamák, akiknél a korábbi terhességek során már előfordult a toxémia, illetve akik családjában már több helyen is felbukkant a komplikáció. Kifejezetten fontos a mielőbbi felismerés első szülés, és ikerterhesség alkalmával egyaránt. Továbbá akkor is, ha a leendő édesanya magas vérnyomásos, vesepanaszos vagy éppen túlsúlyos volt a fogantatás előtt. Maga az életkor is kockázati tényezőnek számít, mivel 40 év felett gyakrabban jelennek meg komplikációk, elváltozások, deformitások a várandósság ideje alatt. Természetesen a 18 év alatti életkor sem lehet kivétel, ahol szintén fokozott figyelmet kell fordítani a kismama és a magzat részletes kivizsgálására. Végül, veszélyeztetettnek számítanak azon kismamák is, ahol több mint 10 év telt el a korábbi várandósság óta, vagy épp mesterséges megtermékenyítéses eljárásban részesült a leendő édesanya.

A korábbiakban említettek alapján kulcsfontosságú lehet a kismamák mielőbbi diagnosztizálása, így a nagy kockázatra, illetve a betegség súlyosságára való tekintettél minden kismamát ellenőriznek Magyarországon, a terhesgondozás során, már az első vizittől kezdve. Gyanút a megjelenő magas vérnyomás, illetve a vizeletben fellelhető – a normális várandóssági állapottól eltérő mennyiségű – fehérje együttes jelenléte jelenthet. Ezen felfedezések mellett megjelenő klinikai tünetekkel állapítható meg, a terhességi toxémia diagnózisa.

Figyelmeztető jelek:

A terhességi toxémia jelentkezhet enyhe, középsúlyos vagy épp súlyos lefolyásban is, melynek tekintetében a tünetek súlyossága is kifejezettsége is változó. Azonban, jellemzőbbnek mondható az enyhe lefolyás mellett a tünet- és panaszmentes állapot.

Enyhe esetben a korábbi sorokban említett magas vérnyomás és fehérje megjelenés jelentkezik. Fontos kritériumnak számít, hogy az egymástól 6 órányi különbséggel mért magas vérnyomás és a vizelet (300mg-nál több/24 óra) jelenléte együttes legyen.

Súlyos esetben, a magas vérnyomás már 160/110-nél is magasabb értékeket mutathat ágynyugalomban mérve, továbbá a 24 órán át gyűjtött vizeletben fellelhető fehérje mennyiség is eléri, vagy épp meghaladja az 500 mg-os értéket. Súlyos toxémiára utalhatnak még a látási panaszok, a súlyos fej- és a has felső részén jelentkező fájdalom. Előfordulhat még gyomorégés, hirtelen hányinger vagy hányás, túlzott súlygyarapodás vagy akár általános rossz közérzet érzése is. Súlyos esetben előfordulhatnak még hirtelen kialakuló, belső szervi elégtelenségek, melyek közül a vese- és májelégtelenség talán a legjellemzőbb.

Toxemia 2

Az elkerülendő következmények:

A terhességi toxémia korai diagnózisa és kezelése növeli a magzat és a kismama esélyeit, ezért igen fontos a mielőbbi, pontos kezelés megkezdése. A kezelés nélkül maradt esetek azonban további kellemetlen szövődmények kialakulásához vezetnek, melyen nagyban rontják a felépülés esélyeit, és olykor maradandó károsodásokat vagy akár a legrosszabb esetben, halált is okozhatnak.

Ilyen szövődmény lehet például a stroke, vagy a korábbiakban már említett belsőszervi elégtelenségek is.

Illetve, nem szabad megfeledkeznünk a méhlepényről sem, mely a keringésének beszűkülésével fokozatosan haladhat a leválás kockázata felé. A lepényi vérkeringés beszűkülése oxigén- és tápanyaghiányhoz vezethet, ezáltal a magzat növekedése és fejlődése is lassabb ütemben halad. Ennek további következménye lehet az elégtelen mennyiségű magzatvíz, a koraszülés és a méhen belüli oxigénhiány vagy a sorvadás is.

Kezeletlen toxémia esetén, előfordulhat még a görcsös állapottal és eszméletvesztéssel járó eclampsia is, vagy a HELLP szindróma is, melyben a vörösvértestek szétesése, a máj enzimek emelkedett száma és az alacsony vérlemezke szám okoz kellemetlen panaszokat.

Megoldás az egészség:

A toxémia enyhébb esetének kezelésében, az egészséges életmódra való törekvés elég lehet, megfelelő folyadékfogyasztással, ágynyugalommal, az alkohol és a dohányzás mellőzésével. Továbbá segíthet még a könnyed testmozgások beiktatása is. Azonban súlyosabb esetben már kórházi körülmények közötti ellátás javasolt!

Súlyos esetben is kifejezetten fontos a beteg tájékoztatása az életmód változtatásáról, a vérnyomáskontrollról, a hidratáltságról, a káros szenvedélyek tilalmáról, a megfelelő gyógyszerek szedéséről. Azonban vannak esetek, mikor a toxémia egyetlen kezelése módja a császármetszési beavatkozás, vagy a szülés mesterséges megindítása.

Általában a toxémia a várandósság időszaka után elmúlik, azonban előfordulhatnak komplikációk, így továbbra is javasolt nyitott szemmel járnunk és betartani a betegtájékoztató során közölteket.

Konklúzió:

A terhességi toxémia egy, a várandósság 20. hete után megjelenő, több szervet érintő komplikáció, mely szélsőséges esetben a kismama vagy épp a magzat halálának bekövetkezésével fenyeget.

Kockázatossága miatt hazánkban, a terhesgondozások során minden kismamát szűrnek, külön figyelmet fordítva a veszélyeztetett nők szűrésére. Diagnózist, az előforduló tünetek alapján, illetve a magas vérnyomás és a magas fehérjevizelés együttes jelenlétével állapítanak meg.

A tünetek közé látászavarok, súlyos felhasi- és fejfájási tünetek sorolhatók, melyek hányás, hányinger és szervi elégtelenségek tüneteinek megjelenésével is párosulhatnak.

A toxémia mielőbbi felfedezése, a szövődmények elkerülésével életmentő lehet, így fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon és terhesgondozási vizeteken való részvétel és az egészséges életmód kialakítása, a betegség megelőzése érdekében.

Kezelése, általában az életmód váltással és egy kis odafigyeléssel elegendő lehet, azonban súlyos esetben a kórházi ellátás mindenképp szükséges!

Plessek Marcell

Képek forrása: Pexels

Érdekelnek a ritka, várandósság alatti betegségek? Akkor lesd meg te is Szücs Réka cikkét, amiben minden kérdésedre választ kaphatsz:

Talán ezek is érdekelhetnek …

InfoZió
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.