Gyermekáldás – talán életünk legszebb momentuma. Az áldott állapot, amikor egy kicsiny, ártatlan élet növekszik bennünk, s ahogy telnek a napok, egyre csak közelebb kerülünk a pillanathoz, amikor végre karjainkban tarthatjuk gyermekünket. Az első apró mocorogások, az első rúgás, szívhangjának első hallgatása, az ultrahang képek, ezek mind olyan élmények és örömök, melyek örökre a szívünkbe vésődnek. A várakozás édes terhe, az első találkozás elképzelése, a család és a barátok gyengéd figyelme, a babaszoba gondos berendezése, az apró ruhácskák beszerzése, mind-mind részt vesznek a szülővé válás álmának szövögetésében.
Azonban ez az idilli, szívmelengető kép nem mindig zajlik ilyen zökkenőmentesen. Ebben a cikkben összegyűjtöttem számotokra néhány érdekes és ritka állapotot és komplikációt, amik a várandósság pillanatait nehezíthetik meg.
Terhességi nátha?
A terhességi rinitis egy meglehetősen gyakori állapot, amelyről meglepően keveset beszélünk. Ez a tünet nem veszélyes, ellenben annál bosszantóbb – a várandós kismama megfázáshoz hasonló állapotban szenved, állandó orrdugulás, orrfolyás, légzési nehézségek keserítik az áldott állapot időszakát. Ez az állapot a terhesség során bármikor kialakulhat, és különösen az utolsó trimeszterben lehet kellemetlen, amikor a légzési nehézségek már önmagukban is fokozódnak a magzat növekedése miatt.
Különös étvágy
A pica egy érdekes és sokszor zavarba ejtően bizarr állapot, amikor a szokásosnak mondható terhességi „kívánósság” egy egészen más irányba csap át. A kismama ugyanis ilyenkor leginkább olyan dolgokat szeretne enni, amik emberi fogyasztásra aligha alkalmasak. Klasszikus példák közé tartozik a föld, a kréta, az agyag, de akár a mosószerek fogyasztásának az igénye.
Súlyos fájdalom a medence területén
Symphysis pubis diszfunkció (SPD) során a medence elülső területén található ízület túlzottan meglazul és instabillá válik. Ez az állapot szörnyű fájdalmakkal jár, melyek a medence tájékon kívül, az ágyékra, a csípőkre, a hátra, s akár a combokra is kisugározhatnak. Az SPD-ben szenvedő kismamák számára a legegyszerűbb mozdulatok – akár a járás – is pokoli fájdalommal járnak.
Gyermek helyett ciszta
A molaterhesség egy ritka, de annál kegyetlenebb állapot, amely során a megtermékenyített petesejt rendellenesen fejlődik, és a placenta abnormálisan alakul ki. A molaterhességnek két típusa van, a részleges mola, amely során a méhben jelen van a magzat, viszont a genetikai anyaga hibás, és nem fejlődik egészségesen. Teljes mola esetén az anya valójában csak a rendellenesen növekedő méhlepénnyel várandós, a magzat korán elhal és felszívódik.
A legszívszakítóbb része ennek az állapotnak, hogy az első ultrahangvizsgálatig az anya valóban azt hiszi, hogy gyermeket vár. A terhességi tesztek pozitívak, a megszokott tünetek is jelentkeznek, viszont gyermek helyett egy életet veszélyeztető, szőlőfürtre emlékezetető, cisztákkal borított sejtcsoport növekszik benne. Ritka esetekben a mola behatolhat a méh izomrétegébe, esetenként még azon is túlterjedve képez gyorsan növekedő, rosszindulatú daganatot. A molaterhességnek nincsen pozitív kimenetele, a terhességet minden esetben meg kell szakítani, mivel az semmilyen esetben sem vezethet egészséges magzat születéséhez.
Számos esetben azonban nincs szükség arra, hogy a terhesség alatt felmerülő problémák kizárólag a kismama egészségére legyenek visszavezethetők. A magzat növekedése és mozgása is bőven elegendőek lehetnek újabb kihívások és állapotok felbukkanásához.
Magzati mozgások
A magzat mozgása néha picit fájdalmas, néha picit kellemetlen, de ezek általában mind eltörpülnek az anya szemében, s csak az őszinte boldogság és meghatódás marad utánuk. Viszont néhány esetben ezek az apró kellemetlenségek komolyabb problémákká evolválódnak.
Számos esetben a magzat éjszakai aktivitása komoly alvászavarokat okozhat az anyának, különösen a harmadik trimeszterben, amikor a magzat már jelentős méretű.
Hirtelen szédülés
Néha a magzat olyan pozíciókat vehet fel méhben, amellyel nyomást gyakorolhat az anya alsó vena cavajára, akár teljesen komprimálhatja azt. Ez a művelet hirtelen vérnyomásesést, szédülést vagy akár ájulást okozhat. Előfordulásának gyakori körülménye, hogy az anya a hátán fekszik.
Amikor nincs elég hely
Extrém ritka események közé tartozik, amikor a terhesség előrehaladása során a magzat a méh szűkössége miatt, fészkelődése során olyan erőteljes rúgást mér az anya bordakosarára, hogy az zúzódást vagy akár bordatörést okozhat.
Mindezek után talán nem is olyan irreális félelemtől szenvednek a tokofóbiás nők, akik a szüléstől, illetve a gyermekvárás minden aspektusától való irracionális félelmet élnek meg. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az említett állapotok többsége ritkán fordulnak elő, és sok esetben kezelhetők.
Szücs Réka
Ha tetszett a cikk olvasd el ezt is!