Az egészséges embernek ezernyi problémája van addig, amíg az egészsége azzá nem válik. Utána már csak egy lesz.
Magyarországon közel a lakosság fele szenved valamilyen krónikus betegségben, egy 2023-as statisztika szerint. Ez nem csak az időseket, illetve a felnőtteket érinti, hanem egyre gyakoribb a gyermekek körében is. Leggyakoribb betegségek közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek, közöttük a magas vérnyomás, a daganatos megbetegedések, a kettes típusú cukorbetegség, a csontritkulás és a különböző vesebetegségek.
A világnap 1993-ban II. Szent János Pál pápa kezdeményezésével indult. A nap célja, hogy „Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, segítse elő a szenvedés megértését”. Három évtizeddel később ez a probléma aktuálisabb, mint valaha, amikor az életmód, amit folytatunk, a krónikus betegségek melegágyának tekinthető. A mozgásszegény, ülő életmód, az egészségtelen táplálkozás és a mentális egészség elhanyagolása nagyban növeli egyes betegségek kialakulásának kockázatát.
A beteg általában abban az időszakban kapja a legtöbb figyelmet és támogatást, amikor az adott krónikus betegséget diagnosztizáltak nála. Ekkor nagyon fontos, hogy a beteg megfelelő edukációban részesüljön a betegségével kapcsolatban, hogy ez milyen életmódbeli változtatásokkal járhat, milyen gyógyszereket kell szedni és mire kell odafigyelni. Az új élethelyzettel való megküzdéshez azonban szükség van a segítségre és a család támogatására, amellett hogy egészségügyi ellátásban részesül.
Mindenki máshogyan küzd meg azzal, hogy elfogadja a betegségét. Előfordulhat a tagadás vagy elutasítás, amikor a beteg nem tudja elfogadni, hogy ez vele történik meg. Lázadás, amikor esetleg agresszívan reagál és másokat hibáztat a betegség megjelenéséért. Alkudozás, amikor tudomásul veszi a tényeket, viszont próbál kiskapukat találni a kezeléssel kapcsolatban. Depresszió, amikor a beteg nem biztos abban, hogy képes lesz megküzdeni a betegségével. Végül az elfogadás, amikor a beteg tudatában van annak, hogy beteg, de amellett, hogy együtt kell élnie ezzel, próbál meg teljes értékű életet élni.
A krónikus betegségeket nyugalmi és aktív szakaszok jellemzik, tehát vannak időszakok, amikor a beteg kicsit jobban érzi magát, kevesebb tünetekkel élheti a mindennapjait. Azonban a fellángolás akkor is bekövetkezhet, ha betartja az orvos utasításait. Bár ez nem ugyanolyan, mint amikor a betegséget először diagnosztizálták, a betegnek ugyanúgy szüksége van a támogatásra és a megerősítésre, mind az egészségügyi személyzettől, mind a szeretteitől. Sajnos az figyelhető meg, hogy minél régebb óta küzd valaki egy betegséggel, annál kevesebb támogatást kap, mivel a környezete megszokja ezt a visszatérő, vagy éppen fennálló helyzetet.

Sokat tehetünk a betegtársainkért, legyen szó családtagról, barátról vagy szerettünkről. Fontos, hogy ne kezeljük a betegségeket tabu témaként, hiszen minél nyíltabban beszélünk ezekről, annál több figyelmet kapnak, és mindenki új dolgokat tanulhat meg ezekkel kapcsolatban. Beszéljünk őszintén a szerettünkkel, aki érintett. Kérdezzük meg, mire van szüksége, mi az, ami segítene, hiszen mindenki másképp küzdd meg a betegségével. Sokszor már az is nagy jelentőséggel bír, ha ott vagyunk és meghallgatjuk.
Egy egészséges embernek ezernyi kívánsága van, a beteg embernek pedig csak egy.
Pápai Liza
A képek forrása: Freepik
Ha tetszett a cikkem, akkor olvasd el ezt is!