Blog

Hallgatókra hangolva – A HELP irodáról Goldbach Juliannával

0
Marci Julcsi 2 Resz (1)

2. rész

Az első részben Julcsi megosztotta velünk, hogy pontosan mi is az a HELP iroda. Érintettük az egyetem megváltozó rendszerén keresztül az iroda fő feladatát, mely a hallgatók megsegítése és lemorzsolódásuk megakadályozása. Szót ejtettünk a fórum szellemi atyjáról, Radnai Balázs docens úrról, aki egy elkötelezett emberekből álló csapat segítségével az elképzeléseket megvalósíthatta, mely már a hallgatókra hangoltan, folyamatos működéssel és fejlődéssel üzemel. Interjúnk második ülésén az iroda szolgáltatásairól esett szó.

  • Milyen szolgáltatásokat vehet nálatok igénybe egy hallgató? Miben tudtok egy hallgató segítségére lenni?

Az első intézkedés a [email protected] e-mail fiók létrehozása volt, ahova a hallgatók jelezhetik a felmerülő problémáikat, kérdéseiket, igényeiket. 1-2 napon belül a jelzést küldő hallgatóval felvesszük a kapcsolatot és elindítjuk a probléma akut, vagy szükség esetén hosszútávú megoldását. Erre Csernánszki Bernadett kollégám jelent garanciát, mivel ő kezeli ezt az e-mail fiókot, és minden követ megmozgat, hogy a hallgatók a lehető legrövidebb időn belül kapjanak választ kérdéseikre.

A HELP Iroda folyamatos lehetőséget nyújt egyéni konzultációra tanulási problémák, elakadások, életvezetési problémák, stresszkezelés esetén. Hartungné Somlai Eszter coachként és szeretetkertészként, Oroszi Szilvia szervezetfejlesztő kollégánk coachként, Bite-Tripkovic Melinda és Hartung István pszichológusként, Vörös Attila pedig tanulásmódszertani tanácsadóként segíti a HELP Irodához fordulókat. Rajtuk kívül a mentoroktatók szaktárgyi korrepetálás vállalásán túl, egyéb téren is tudnak segíteni. Például gyászfolyamat kísérő is van köztük.

Szervezünk 4-6 alkalmas csoport tréningeket a következő témákban:

–           autogén tréning, stresszkezelés

–           önismereti csoportok

–           kommunikáció fejlesztése

–           művészetterápiás eszközök segítségével, együttműködés, támogatás, önismeret

–           tanulási lehetőségeim, módszertani repertoár

A hallgatók részére kurzusok meghirdetésére is sor kerül a HELP Iroda gondozásában:

–           Autogén tréning

–           Szeretetkertben önmagunkkal és a világgal c. kurzus (Piczkó Katalin pszichiáter azonos című könyve alapján, a szerző bevonásával létrehozott elméleti és gyakorlati kurzus, önismereti fókusszal)

–           Pályázati lehetőségek online kurzus, melyben a hallgatók a PTE és a kar által nyújtott lehetőségekről tájékozódhatnak, pályázatban jártas és tapasztalt oktatóktól, hallgatóktól.

–           Stresszoldó kurzus keretében, csoportdinamika segítségével vehetnek részt kreditpontos kurzuson a hallgatók

–           A gólyatréning csoportvezetésben résztvevő hallgatók kreditpontot kapnak a felkészítésben való részvételért, illetve a csoportvezetésért.

Jelenleg 46 fő oktatónk vállal szaktárgyi korrepetálást, valamint 10 fő HELPer hallgató áll a hallgató társak rendelkezésére.

A szolgáltatásokat igyekszünk bővíteni, így következő félévben tervezünk párkapcsolati dinamikával foglakozó kurzust, illetve meghirdettük a Kávékörös HELPer programot is!

  • Nagyon tetszik, hogy ennyire széles a repertoár! Itt aztán bőven tudnak szemezgetni a hallgatók, mert szinte minden témában van valami kurzus vagy szolgáltatás. Ennyi lehetőség mellett, eddig mik a tapasztalataitok? Mennyire igénylik a hallgatók a szolgáltatásokat?

Nagyon! Szeptember óta közel háromszáz megkeresést kaptunk! Ezek között van, ami évfolyam szintű problémára hívja fel a figyelmet. Van, hogy ténylegesen lelki folyamatokban kérnek segítséget, vagy infrastrukturális, oktatásszervezési problémára hívják föl a figyelmünket a hallgatók.

A tréningjeink, kurzusaink általában teltházasak. Mesélte Eszter, hogy mennyire nehéz számára, hogy az autogén tréning esetében várólistára kell, hogy tegyen hallgatókat, és egy későbbi kurzusban irányítja át őket.

  • Véleményed szerint mikor érdemes elgondolkodni azon, hogy igénybe vegye valaki a HELP Iroda szolgáltatásainak egyikét?

Az önismeret az egyik legfontosabb kompetenciája a felnőtt létnek, ezért minden lehetőséget érdemes megragadni, ami ebben utat nyit. Ezzel arra szeretnék érzékenyíteni, hogy nem ördögtől való elmenni önismereti terápiába, vagy coaching folyamatba, mert minden perc, amit önmagunk megismerésével töltünk el, az később értékké válik a kapcsolódásainkban önmagunkkal és másokkal. Az önismeretben mindig van beljebb és feljebb!

A leggyakoribb témák, amikkel hozzánk fordulnak:

–           önértékelés, önbizalom, önbecsülés, önszeretet

–           túlhajszoltság, testi/lelki (ön)kizsákmányolás

–           motiválatlanság, kiégés, halogatás

–           „megint ez történik velem” élmény

–           olyat csinál valaki, amit nem akar, nem szeret

–           kontrolvesztés/túlkontrollálás

–           vizsgaszituációban leblokkolás

–           szorongásos-, pánik tünetek (pl.: nem pihentető az alvás)

–           tanácstalanság, kilátástalanság, bizonytalanság (pl.: kell-e nekem ez a szak?)

  • Biztos vagyok benne, hogy nagyon sokat tudtok segíteni a csapattal a hallgatóknak! Ha szükségük van rátok, hol tudnak titeket megkeresni?

Csernánszki Betti és Varga Gábor kollégám már dolgoznak a HELP weboldalon, abban bízom, hogy még idén elérhető lesz a www.help.etk.pte.hu oldal, ahol minden velünk kapcsolatos információ fellelhető. Itt lesz elérhető a szolgáltatásainkat igénylő felület, valamint a tréningjeinkre ezen keresztül lehet majd jelentkezni.

A [email protected] email cím addig is él, és ezen keresztül várjuk a hallgatók kéréseit, bejelentéseit.

  • Ha már így szó esett a fejlődésről és a további szolgáltatás bővítésről, engem nagyon piszkál a kíváncsiság, hogy pontosan mik várhatóak a jövőben. Hogy szeretnétek fejlődni? Mik a jövőbeni tervek?

Tele vagyunk tervekkel, program ötletekkel. Eszter jelenleg is dolgozik a „kávékör” nevezetű hallgatói mentor programon. Januártól elindul egy új oktatói mentor program is. A közösségi programok fontos részét képezik a jövőbeni elképzeléseinknek. Szerencsére ebben a HÖK vezetősége is partnerünk, így Vörös Attila kollégám velük együttműködve dolgozik különböző kis csoportokat megmozgató programok megvalósításán.

Érkezik a TERMIK program, melynek célja a hála kultúrájának divatba hozása, a manapság borzasztóan elterjedt kritizálós/megmondós negatív fókuszú véleménynyilvánítás ellenpólusaként.

Tervezzük továbbá jövő októberre Az Ölelés Nap megszervezését, ezzel támogatva az empátia és az egymáshoz odafordulás kultúráját.

Tervezzük kis létszámú, vezetett, specifikus megosztó (ventiláló) csoportok meghirdetését. Fontosnak tartjuk, hogy legyen szervezett tere a hallgatók által megélt események (pl: gyakorlaton szerzett tapasztalatok) kimondására értő, megértő közegben.

Következő szemesztertől elkezdhetek gyakorló üléseket tartani az Ultrarövid terápia módszertanával, bízom benne, hogy ez is segíteni fogja a hallgatókat az önfejlesztés útján.

  • Őszintén örülök, hogy elfogadtad a felkérésemet erre a kellemes beszélgetésre. Nagyon élvezetes volt hallani erről a csodás lehetőség halmazról. Bízok benne, hogy még több hallgatót sikerül elérnünk ezekkel a forradalmi lehetőségekkel. Zárszóképpen mit tanácsolnál a hallgatóknak?

Aki járt nálam, az tudja, hogy nem szívesen adok tanácsot, inkább csak biztatnék arra, hogy fogadja meg a nagy zöld tanító Shrek mondását: „Jobb kint, mint bent!”. Mély meggyőződésem, mivel saját önismereti utamban is megtapasztaltam, hogy a legnehezebb dolog felvállalni, hogy mire is van valójában szükségünk. Ugyanakkor, ha végre sikerül kimondani, akkor azt komoly megkönnyebbülés követi.

A világ sokkal egyszerűbb lenne, ha létezne gondolatolvasás, mert akkor nem kéne kérnünk azt, amire szükségünk van. És akkor nem lenne feszültség, szorongás, kirekesztettség élmény, stb. De amíg ezt nem találjuk föl, addig az marad, hogy merjünk kérni!

Kedves ETK-s hallgatók, merjetek írni a [email protected] címre, vagy ha találkoztok velünk, HELP-es kollégákkal, HELPer hallgatókkal, gyertek oda és beszélgessünk! Lesz megoldás!

Plessek Marcell

Még nem olvastad az első részt? Itt azt is megtalálod:

Talán ezek is érdekelhetnek …