Az ünnepi időszak sokaknál november elején kezdődik, amint lecseng a halloween és a mindenszentek. Nem vitás, a karácsony egy olyan esemény, amit én is minden évben izgatottan várok. Nincs jobb mód arra, hogy lezárjunk egy évet, mint a szeretteink társaságában lenni, finom ételekkel és ajándékokkal. Azonban az ünnepi hagyományok házról házra, országról országra eltérnek. Elég Európán belül körbenézni, és számos új tradícióval ismerkedhetünk meg.
Karácsonyi vásár
Az advent kezdetével Európa sétálóutcái karácsonyi fénybe borulnak. Az érdeklődők megannyi bódé választékát nézhetik meg, ahol az árusok kézműves termékeket árulnak. Legyen szó karácsonyi díszről, ékszerről, édességről, a vásárban biztosan találsz a kedvedre valót. Már évszázadok óta tartanak hasonló jellegű vásárokat, egyik elődje a Bécsben tartott decemberi vásár volt, ahol a lakosok be tudtak tárazni a hideg téli hónapokra. Nem sokkal utána egész Európában elterjedtek a téli vásárok, amik később megkapták a “karácsonyi” jelzőt.
Ki hozza az ajándékokat?
Európa és Latin-Amerika egyes országaiban jellegzetes vonás, hogy a karácsonyfa alá a Jézuska hozza az ajándékokat. Ez a hagyomány a reformáció során alakult ki, ami egy utalás Jézus gyermeki megtestesülésére. Az ajándékozás másik nagy alakja a télapó, aki kisebb névbeli eltéréseket leszámítva, majdnem minden országba szállítja a jobbnál jobb meglepetéseket. A Mikulás nem csak karácsonykor, hanem egyes helyeken december 6-án is viszi a csomagokat. A Gáspár, Menyhért és Boldizsár nevek ismerősen hangozhatnak, ugyanis néhány országba (például Argentína, Fülöp-szigetek) a háromkirályok is szállítanak ajándékokat.

Jellegzetes dekorációk
Karácsonyfa díszek, girlandok, adventi koszorú, fagyöngy az ajtó felett, Betlehem és a karácsonyi fények. Egy-egy része az ünnepi dekornak szinte már reflexesen kerül elő a dobozból december elején, az otthonos hangulat megteremtésének érdekében. Elég az egyik szomszédos országba utazni, hogy új ötletekre tegyünk szert. Ukrajnában pók és pókháló is kerül a karácsonyfára, ami szerencsét hoz a házhoz. Skandináviában jellegzetes motívum a yule kecske, ami szalmából készül és egy régi pogány hagyományból ered. A betlehemi család képe országról országra változik. Olaszországban, azon belül Nápolyban sokkal több figura jelenik meg (sokszor egy egész falut ábrázol), ami egy pillanatképként szolgál a mindennapi életről. Németországban elterjedt, hogy mézeskalácsból készítik a betlehemi családot. Kenyában szappankőből faragják ki, míg Japánban origamiból hajtogatják meg.
Tradicionális ételek
Itthon halászlé, töltött káposzta és különböző húsos ételek kerülnek az asztalra az ízletes sütemények mellett. Örök kérdés, hogy vajon a diós vagy a mákos bejgli a finomabb, olykor viszont nem árt beújítani kicsit az ünnepi menübe. A közép-európai hagyományos ételek nem térnek el nagyban az ízlésünktől, például Németországban sült kacsát, illetve libát készítenek lilakáposztával és krumpligombóccal. A híres, már Magyarországon is elterjedt édesség, az olasz panettone egy igazán ízletes kiegészítése lehet az édesség felhozatalnak. Az egyenlítőtől délre haladva, kissé megváltoznak a szokások, hiszen karácsony környékén éppen nyár van. Dél-Afrikában és Ausztráliában elterjedt, hogy a karácsonyi menüt kint sütik meg, hiszen az időjárás megengedi. Óceániában a tenger gyümölcsei gyakran szerepelnek az étlapon, szintén kinti grillben elkészítve.
Pápai Liza
A képek forrása: Freepik
Ha tetszett a cikkem, akkor olvasd el ezt is!