Blog

A Nobel-díj története

0
1 Nobel Díj

Napjainkban rengeteg díj és kitüntetés létezik már, amikkel tehetségesnél tehetségesebb embereket jutalmaznak. Ezek közül mégis sokunknak az első, ami eszünkbe jut, az a Nobel- díj. Az alapító nem más, mint a svéd kémikus és feltaláló Alfred Nobel volt, aki 1895 november 27-én végrendeletében arról rendelkezett, hogy vagyonának kamataiból évről évre jutalmazzanak meg személyeket, akik kiemelkedő munkát végeznek a tudomány több területén.

Ki volt pontosan Nobel?
Alfred Nobel 1833. október 21-én született Stockholmban. Családja jómódú volt, így gyerekként nem küldték iskolába, hanem házitanítók tanították. Oktatói professzorok voltak, akik matematikát és fizikát tanítottak neki, valamint 17 éves korára több nyelvet is elsajátított, így folyékonyan beszélt svédül, angolul, oroszul, franciául és németül. Ezen kívül sokat foglalkozott az irodalommal, a filozófiával és a természettudományokkal, mégis minden közül a kémia érdekelte a legjobban. Később apja tanulmányútra küldte Londonba és Amerikába, majd később egy híres vegyész, T. J. Pelouze laboratóriumában dolgozott Párizsban. Itt ismerkedett meg egy új szintetizált folyadékkal, a nitroglicerinnel. Kísérletei során megfigyelte, hogy a kovaföld, ami felszívja a nitroglicerint, egy jól kezelhető, ütésre nem érzékeny anyaggá válik, ami biztonságosan szállítható, és a gyutaccsal ugyanúgy robban, mint a nitroglicerin. A kapott termék nem más volt, mint a dinamit, amit előszeretettel használtak ipari robbantásoknál. Az anyag széleskörű és gyors elterjedése miatt Nobel gyorsan gazdagodott meg. Végül 1896 december 10-én szélütés következtében halt meg, hagyatéka akkor körülbelül 9 millió dollár lehetett.

Díjak kiosztása
A Nobel- díjakat 1901. óta eddig 609 alkalommal 975 személynek és szervezetnek osztották ki. Voltak, akik többször is részesültek a díjban, így összesen 943 magánszemély és 25 szervezet szerepel a listán. A díjat több tudományos területen végzett tevékenységgel is el lehet nyerni. A Nobel-díj fajtái: Nobel-békedíj, Kémiai Nobel-díj, Irodalmi Nobel-díj, Fizikai Nobel-díj, Fiziológiai és Orvostudományi Nobel-díj. Ezeken kívül 1968-ban kiegészült az elismerés a közgazdaságtan területével is, a Svéd Nemzeti Bank kezdeményezésére. Ezt díjat Közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjnak nevezték el.

Milyen feltételek vannak a Nobel-díj megszerzéséhez?

  • A jelölt személy csak élete során kaphatja meg a díjat.
  • A Svéd Nobel Bizottság konkrét teljesítményt díjaz, nem életművet.
  • A békedíjat szervezetek is megkaphatják.
  • Csak magánszemélyek lehetnek az irodalom és a tudományok díjazottjai.
2 Nobel Dij

Nobel-díjasok
A legelső Nobel-díjakat Wilhelm Conrad Röntgen (fizika), Emil Adolf von Behring (orvosi), Henry Dunant és Frédéric Passy (béke), valamint Jacobus Henricus van‘t Hoff (kémiai) vehették át. Azóta a legfiatalabb díjazott az akkor 17 éves Malala Yousazfai volt. Az első női díjazott Marie Curie volt 1903-ban. Három magyar is részesült ebben a díjban, 1937-ben Szent-Györgyi Albert orvosi Nobel-díjban, 2002-ben Kertész Imre irodalmi Nobel-díjban, míg 2023-ban Kariko Katalin orvosi Nobel-díjban részesült. Ők mind magyar állampolgárként utaztak a díjátadóra.

Az Nobel alapítvány igazgatója fontosnak tartja a Nobel- díjakat és a díjazottokat, hiszen azok fontos inspirációs források lehetnek a fiatalabb generáció számára. Felfedezéseik valós példát jelentenek és rávilágítanak arra, hogy az emberek munkáságukkal képesek megváltoztatni a történelmet.

Kaitz Réka

Olvasd el ezt is!

Talán ezek is érdekelhetnek …