Sajnos a stressz kivétel nélkül minden korosztályt érintő társadalmi probléma. Sokszor képes az ember olyan apró dolgokon is aggódni, amin egyáltalán nem is kéne. A legalapvetőbb probléma azonban a megfelelési kényszer. Akár egy mindennapi nyomás vagy gyakori vizsgadrukk is gyakran befolyásolja a nyugalmunkat és a stresszmentes életünket.
A stressz eredetileg egy orvosi szakkifejezés, ma viszont a ,,folyamatos feszültség” szinonimájaként emlegetett, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről. Amikor olyan helyzettel találkozunk, amelyet a test stresszesnek érzékel, a válaszok láncreakcióját aktiválja, hogy felkészítsen minket a “harcra vagy a menekülésre”. Ilyenkor adrenalin és kortizol szabadul fel, amelyek növelhetik a szívverést, a vérnyomást és a légzésszámot. A szinte állandó vagy a gyakori stressz egészségügyi problémákhoz vezethet, illetve krónikus vagy akut stresszt is kiválthat.
Az akut stressz rövidebb időtartamú, amely hirtelen következik be és gyorsan múlik el. Nem feltétlenül káros, és segít eligazodni a veszélyes helyzetekben, de akkor is előfordulhat, ha valami izgalmas vagy új dolgot élünk át. A krónikus stressz egy hosszabb ideig tartó folyamat. Ez a fajta stressz akkor fordulhat elő, ha kihívást jelentő, nehéz helyzeteken megyünk keresztül. Annyira hozzá lehet szokni a krónikus stresszhez, hogy sajnos gyakran észre sem vesszük ennek a szervezetünkre való negatív hatásait. Könnyen kimerülhetünk érzelmileg, de gyakran ki is éghetünk.
A stressz oka számos tényező lehet, talán kijelenthetjük, hogy a leggyakoribbak közé tartozik, ha valaki egy bizonytalan időszakon megy keresztül vagy túl nagy felelősség és sok feladat hárul rá egyszerre, de az is kiválthatja, ha azt érezzük, hogy nem vagyunk urai a helyzetnek.
A stressznek lehetnek hirtelen és tartós következményei. Ha hirtelen történik, akkor ezek jellemzők: ijedség, rémület, szomorúság, izgatottság, étvágytalanság, fokozott anyagcsere és a test zsírkészletének használata. Több tanulmány szerint, az előbb felsoroltak közül közül egyszerre minimum kettőnek kell jelen lenni. A tartós stressz sokkal jobban rongálja egészségünket. Idesorolható többek közt a szorongás, az agresszió, a depresszió.
Fontos tudni, hogy a stressznek a millió negatívuma mellett nagyon sok pozitív hatása is van. Segíthet átformálni az esetleges félelmeinket pozitív energiává, ami segíthet bennünket abban, hogy elérjük a céljainkat. Egy kisbaba születése vagy egy új munkahely, lakhely, környezet is lehet pozitív élmény. A stressz csak akkor káros, ha hosszú időn át tart, amivel nem tudunk megbirkózni. Ebben az esetben rengeteg súlyosabb következménye is lehet, például pszichikailag terhelhet minket, amely később fizikai betegségekhez vezethet, ilyen lehet akár a szív- és érrendszeri megbetegedés, okozhat izomfájdalmat, ami a továbbiakban beszűkítheti a mozgásképességeinket. A stressz megzavarhatja az emésztőrendszer normális működését, ami számos problémához vezethet: alul- vagy túltápláltsághoz (anorexia, bulimia, elhízás), gyomorfájást vagy hányingert is kiválthat.
Hogyan kezeljük? Mindenkinek rá kell jönnie és be kell ismernie, hogy valamilyen problémával áll szemben. Ha nagyon elfajul a helyzet, természetesen érdemes szakorvost felkeresni, de számtalan más megoldás és lehetőség áll rendelkezésünkre, amellyel oldhatjuk a feszültséget, nem szükséges azonnal terápiákra menni, a gyógyszeres kezelés pedig csak a nagyon végső helyzetben ajánlott. Érdemes relaxációs vagy légzőgyakorlatokat végezni, jó módszer lehet a meditálás. Fontos a megfelelő mennyiségű kikapcsolódás és az alvás. Érdemes elég időt szánni a hobbijainkra, családunkra és barátainkra. Igyekeznünk kell megtalálni az egyensúlyt a kikapcsolódás és a kötelességeink között. Fel kell tudni állítani egy határt, és meg kell tanulni nemet mondani bizonyos dolgokra annak érdekében, hogy megakadályozzuk a szervezetünk túlterhelődését. Saját tapasztalatom szerint a legjobb megoldás a stresszre a mozgás, hiszen ez rendszert csinál az életünkben. Pozitívum, ha egyesületnél sportolunk, hiszen akkor máris egy új közösség tagjai vagyunk. Aktív kikapcsolódás után sokkal jobban megy a tanulás, továbbá a mozgás kiegyensúlyozottá tesz minket szellemileg és testileg egyaránt. Akinek jelen van az életében a sport, az általában sokkal rugalmasabb az életben, könnyebben old meg problémákat és kiválóan képes beosztani az idejét.
Draxler Alexia
Képek forrása: Pixbay
Olvasd el ezt is!