A világ egyik legnagyobb népünnepélyének jegyzik azt az eseményt, ahová évente több millió látogató érkezik különböző kontinensek különböző országaiból, ahol a sok százezer kilogramm kolbász mellett sok millió liter sör fogy el rendezvényenként, ahol elképesztő mennyiségű perecet sütnek az árusok naponta, és amit évszázadokra visszatekintő hagyomány őriz a németek történelmében. Ez az Oktoberfest, amit nevétől eltérően kivétel nélkül szeptemberben rendeznek meg minden évben a müncheni Theresienwiese téren. Nem csak az időpont az egyetlen szokatlan dolog a fesztiválra vonatkozóan, hiszen az évek során rengeteg új eseményt találtak ki a szervezők a hatalmas tömeg szórakoztatására, amelyek bár igyekeznek ápolni a hagyományokat és a német gyökereket, de azok egyáltalán nem hétköznapi határok között mozognak. Ám jobban belegondolva… miért is legyen hétköznapi egy ekkora rendezvény?
Az első, még csak müncheni lakosság körében megrendezett fesztivál 1810. október 12-én zajlott egy esküvőt követően. Ludwig bajor trónörökös és Therese hercegnő ezen a napon kötöttek házasságot, majd a napokig tartó ünnepség végén lóversenyt rendeztek az ifjú pár tiszteletére október 17-én. Már ekkor is több, mint 50 000 néző ült a lelátókon. Ezt a tömeget a következő években is szerették volna viszontlátni a szervezők, így kialakult az Oktoberfest hagyománya. Kezdetben még a lóversenyek mellett mezőgazdasági fesztivál volt terítéken, az első sörsátrakat 1896-ban állították fel az eseménynek azóta is helyszínéül szolgáló, Ludwig király feleségéről elnevezett Theresienwiese vásártéren.
A 19. században nevéhez hűen még az októberi hónapban ünnepeltek az emberek, de később a rossz időjárás miatt átkerült szeptemberre az Oktoberfest. A vénasszonyok nyara ellenére még ebben a hónapban sem mindig garantált a jó idő, voltak olyan évek például, amikor a fagylaltárusok forralt bort szolgáltak fel a látogatóknak a hideg időjárásnak köszönhetően. Az utóbbi években kialakult tradíciók nagyjából már változatlan felhozatallal várják a nagy tömegeket: kisebb és nagyobb sörsátrak vannak a téren, ahol hagyományos népviseletben óriási korsókkal futkározik a kiszolgáló személyzet, emellé pedig eredeti német kolbászt és friss perecet fogyaszthatnak vendégeik. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy az odalátogatóknak vastag pénztárcával kell készülniük az évről-évre emelkedő borsos árak miatt.
A programok között általában felvonulások, fúvós zenekari előadások, mise és a hagyományos nyitó, illetve finálé ceremónia szerepel puskalövésekkel. Kicsik és nagyok szórakoztatására vidámparki elemek is megtalálhatóak a vásártéren: óriáskerék, hullámvasút, a tradicionális Krinolin körhinta és Toboggan toronycsúszda is az 1900-as évek elejétől része a fesztiválnak.
Sajnos a modern világ problémái az Oktoberfestet is elérik, emiatt sok botrány és fokozott biztonsági ellenőrzés kíséri a fesztivált manapság. Egyre több infláció hatásairól, terrorveszélyről, túlzott alkoholfogyasztásról, emberi jogokkal való visszaélésekről és megelőzhető balesetekről szóló cikk íródott a rendezvényről, amelyek, bár eltörpülnek a sok-sok jó élmény mellett, mégis rontják az Oktoberfest összképét. A biztonsági személyzet már egyre több olyan intézkedést tett, amelyek ezen cselekmények kivédését szolgálják, így nem kell tartani a cikkekben olvasott fenyegetésektől. Ha ellátogatsz egyszer az Oktoberfestre, csupán egyetlen dologra kell odafigyelned: hogy jól érezd magad.
Dervalics Panna
Ha olvasnál még tőlem, ajánlom ezt: