Blog

Újratervezett DNS – A CRISPR technológia

0
1 Újratervezett Dns – A Crispr Technológia

A DNS, hangzatosabb nevén dezoxiribonukleinsav, egy bonyolult, kettős spirálba rendeződött molekula, amely minden élőlény örökítőanyagát hordozza. A nukleotidok láncolataként a szemszínünktől kezdve a betegségekre való hajlamunkon át egészen a legapróbb biokémiai folyamatainkig minden megtalálható benne. Minden, amit öröklünk, és amit továbbörökítünk gyermekeinknek, ebben az apró molekulában rejlik.

Hosszú évezredeken át a természet szabta meg a szabályokat: mindannyian egy meghatározott, készen kapott genetikai “csomaggal” születtünk a világra, ki-ki egészségesen, mások betegségekkel vagy azokra való fokozott hajlammal. Mindenki abból próbált építkezni, amit a születésekor kapott, s énéhez mérten a legjobban érvényesülni az életben.

Azonban ez a mindeddig sziklaszilárdnak hitt genetikai sors egyre kevésbé tűnik kőbevésettnek. Jennifer Doudna és Emmanuelle Charpentier 2012-es tudományos áttörése új kaput nyitott meg az emberiség számára. Egy kaput, amelynek zárát nagyon sok kutató szerint sosem szabadott volna feszegetnünk.

DNS-plasztika?

A CRISPR/Cas9 eredetileg egy, a baktériumokon megfigyelt vírusokkal szembeni védekező mechanizmus volt. A baktériumok képesek a vírusukból származó genetikai anyagokat beépíteni saját genomjukba és ezt használni emlékezetként. Így, egy újabb találkozás esetén, a Cas9 nevű speciális enzim segítségével egyszerűen levághatják magukról a vírust, mielőtt még az kárt tehetne bennük. A jelenséget vizsgáló tudósok hamar rájöttek, hogy a baktériumok ezen mechanizmusát fejlettebb létformákon is lehetne alkalmazni, lehetővé téve egy DNS szakasz pontos kijelölését, annak kivágását és helyettesítését.

A CRISPR technológia hatalmas előrelépést jelenthet a genetikai betegségek kezelésének terén. Olyan, a DNS-ben kódolt örökletes rendellenességeket lehetne vele kijavítani, mint például a cisztás fibrózis, a Duchenne-féle izomdisztrófia vagy a sarlósejtes vérszegénység. A képlet egyszerű: megkeressük a DNS hibás szakaszát, kivágjuk, és egy egészséges szakaszra cseréljük, megszabadítva az érintett betegeket a szenvedéstől, és lehetőséget kínálva nekik egy egészséges, teljesebb életre. Az óriási lehetőségek azonban óriási etikai kérdéseket is felvetnek.

2 Ujratervezett Dns – A Crispr Technologia

Örök élet és a designer baby invázió?

Talán az egyik legnagyobb dilemma a technológiával kapcsolatban a csíravonal szerkesztésének lehetősége. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy a nem kívánt DNS szakaszt nem csupán az egyénből törölhetjük, hanem a megfelelő beavatkozással elérhetjük, hogy az utódaiban és a következő generációkban se bukkanjon fel. Egy embrió esetén, annak DNS-ét szerkesztve elérhetjük, hogy az általunk kívánt változás a következő generációkra is tovább öröklődjön.

Ezen a ponton válik a technológia etikailag megkérdőjelezhetővé. Hol húzzuk meg a határokat? Mi alapján határozzuk meg, hogy melyik gyógyíthatatlan állapotú emberen segítünk, és melyiken nem? Ha képesek vagyunk egy embert megszabadítani a betegségeitől, miért ne töröljük el azokat inkább teljes egészében a Föld színéről? Miért ne használjuk más célokra is a technológiát? Ha az eszközeink adottak, miért ne változtatnánk meg a még meg sem született gyermekünk tulajdonságait? A szülők, mint egy gyurmafigurát, képesek lennének a gyermekeik kinézetét és belső tulajdonságait előre megszabni: intelligencia, magasság, szemszín vagy akár a gyermek neme? Játszi könnyedséggel válhatna a gyermekáldás fogalma utódszerkesztéssé.

A genetikai sokszínűség jelenlétét fenyegetik ezek a kérdések. A csíravonal szerkesztésével már nem csupán az egyén és annak utódai, hanem hosszú távon az egész faj jövőjét is befolyásolhatnánk, aminek következményei beláthatatlanok lehetnek.

Szücs Réka

Olvass tovább!

Talán ezek is érdekelhetnek …