Blog

Alzheimer-világnap – Szeptember 21.

0
1 Alzheimer Világnap

A kezdetek kezdete a Nemzetközi Alzheimer Társaságnak köszönhető, akik elindították a kampányt. Korábban pusztán csak szeptember 21-én voltak tematikus programok, azonban 2012-től már a teljes szeptemberi hónapban vannak.

Hiszen a programok célja a nemzetközi összefogás, a betegségtudatosság javítása, illetve a betegséggel kapcsolatos sztereotípiák és téveszmék eltörlése. Ez különösen azért fontos, mert egyes előrejelzések alapján az Alzheimeres esetek 3x-os emelkedése várható az elkövetkező időszakban.

Információk a betegségről

A neurodegeneratív betegségek egyik élen járó kórképe, amely során az agy egyes területein zárványok vagy plakkok alakulnak ki, ennek következményeként beszűkülnek az agyi funkciók, jelentős magatartásváltozás következtében biológiai leépülés, önellátási képtelenség, illetve jelentős beszédértés-megszűnés jön létre.

A súlyosbodó tünetek rendszere

  1. Enyhe memóriazavar: korábbi ismereteinek alkalmazási zavara, környezet felismerési zavar, idegen helyeken frusztrált és fél az eltévedéstől, tér- és időérzékelés elvesztése
  2. Magatartás változásai: fokozódó inaktivitás, amely fokozatosan alakul át megrögzött otthon maradássá, agresszivitás, paranoia, valamint depresszió jelei
  3. Középsúlyos állapoti jellegek: a már felsorolt tünetek romlása, csökkenő testsúly és evési zavarok, finommotorikus képességek romlása, merev végtagok, járási problémák
  4. Súlyos stádium: pánik és epilepsziás rohamok, beszédkészség és beszédértés romlása, önellátási képtelenség
2 Alzheimer Vilagnap

Mi okozhatja a betegséget?

A források és kutatási munkák írói egyetértenek abban, hogy a 65 éves kor betöltésével minden betöltött 5. életév után a kialakulás esélye duplázódik az idő előrehaladtával. Azonban még korábbra hozhatja a folyamatot például a magas vérnyomás betegség, a dohányzás, a droghasználat, a II-es típusú diabetes mellitus, az atherosclerosis, valamint az egyéb más pszichiátriai kórképek megléte.

De természetesen ajánlások ebben az esetben is elérhetőek a témában, mint például, hogy rendszeresen végezzünk szellemi aktivitást (olvassunk, fejtsünk rejtvényt vagy éppenséggel írjunk naplót), legyünk fizikailag aktívak (mindennap sétáljunk vagy legalább végezzünk heti 3x sportolási tevékenységet a testi állapotunknak megfelelően), együnk változatosan és kiegyensúlyozottan (fogyasszunk halakat, olajos magvakat és antioxidánsokban gazdag tápanyagokat) valamint, ha szükségét érezzük, fogyasszunk táplálékkiegészítőket (omega zsírsav komplex, cink, ginkos stb).

Milyen diagnosztikája van kórképnek?

A kórkép diagnosztikája komplex folyamat, hiszen ki kell zárni bizonyos tényezőket, például agytumor, hormonális probléma stb., amelyek okozhatják még a megfigyelhető panaszokat. Nagyon sok esetben a probléma rejtve marad, hiszen az ember arra hivatkozik csak, hogy „áhh nincsen semmi baj csak ezek a fránya évek okozzák a memória gondokat.” Amikor már megjelenik a többi tünet, akkor pedig már elindul az állapot azon a bizonyos csúszdán és exponenciálisan nőnek a panaszok.

Éppen ezért a kivizsgálásban alkalmaznak:

  • neurológiai teszteket à kognitív teszt, mozgásmintázat
  • kiterjedt laborvizsgálatokat àteljes hematológiai, kémiai labor panel, TSH, B12 és Folsav szint meghatározás
  • képalkotó eljárásokat à Natív MR agykoponya vagy Kontrasztos MR agykoponya vizsgálat à néha ritkább esetben CT vagy PET-CT

Kezelése

Sajnálatos módon a mai napig a betegség gyógyíthatatlan, de ami jó hír, hogy van rá kezelés, amely ugyan nem fordítja vissza a kialakult állapotot, de nagyban javítja az életminőséget a beteg és a környezet számára.

Remélem ez a kis összefoglaló felhívja a figyelmet arra, hogy a demencia és az Alzheimer-kór nem képezi esszenciális részét az idősödés folyamatának, tehát igenis szükséges már a korai stádiumban orvoshoz fordulni, hiszen minél korábban fedezzük fel, annál hamarabb elkezdhető a kezelés, ami jelentősen javítja a kimenetelt.

Orbán Nikolett

Olvastad már?

Talán ezek is érdekelhetnek …