Az alacsony FODMAP-tartalmú étrend egy elsőre bonyolultnak tűnő diéta, azonban helyesen használva a krónikus emésztőrendszeri panaszok esetén igazán hatásos eszköz. A tévhitek ellenére, ez az étrend nem egy fogyókúrás vagy divatdiéta, hanem egy úgynevezett ideiglenes eliminációs étrend. Ez azt jelenti, hogy pár hónapra egyes élelmiszereket zárunk ki az étkezésünkből. Ezeket az élelmiszereket majd az idő leteltével szépen sorjában, megfigyeléssel egybekötve visszavezetjük az étrendünkbe.
Mik azok a FODMAPOK?
A FODMAP egy angol mozaikszó, Fermentable Oligo-, Di-, Monosaccharids And Polyols, magyarul fermentábilis oligo-, di- és monoszacharidok, valamint a poliolok. A fermentábilis azt jelenti, hogy erjedésre képesek. Ez akkor okoz problémát, amikor a belek működése valami miatt megváltozik és a magas FODMAP tartalmú ételek emésztése a vékonybél utolsó szakaszán, illetve a vastagbélben történik meg. Az erjedés folyamata gázképződéssel jár, illetve vízfelhalmozódással, ami hasmenést okoz.
Az oligo-, di- és monoszacharidok rövid szénláncú szénhidrátok, amik erjedésre képesek. A túl sok FODMAP fogyasztása az egészséges emésztőrendszert ugyanúgy megterheli, a betegeknél azonban kis mennyiség is problémákat okoz.
Az oligoszacharidok közé tartoznak a gluténtartalmú búzafélék, a hagymafélék (vöröshagyma és fokhagyma is), a káposztafélék, a hüvelyesek és az inulinok.
A diszacharidok közül a laktóz okozhat tüneteket, ami tejtermékekben található meg. Érdemes laktóz intolerancia tesztet végezni a diéta megkezdése előtt.
A fruktóz az a monoszacharid, aminek a fogyasztása túlzott mennyiségben problémát okozhat. Gyümölcscukorként is emlegetik, természetes formában megtalálható a gyümölcsökben, egyes zöldségekben és olajos magvakban. Észrevételem, hogy a fruktóz rengeteg olyan élelmiszerben és készételben megtalálható, amiről nem is sejtenénk, hogy fruktózt tartalmaz.
Végül a poliolok, más néven cukoralkoholok, amiket gyakran használnak a cukor helyettesítésére édes ízük és lassú felszívódásuk miatt. Ide tartozik a xilit, maltit, mannit, eritrit és a szorbit.
Kiknek ajánlott?
Az alacsony FODMAP diétával leggyakrabban az IBS, vagyis irritábilis bél szindróma kapcsán találkozhatunk, de a gyulladásos bélbetegségek (crohn betegség, colitis ulcerosa) révén is gyakran előkerül. Az emésztőrendszert érintő krónikus betegségek megváltoztatják az emésztést és érzékennyé teszik a beleket. Az IBS-ben szenvedő betegek azokat a mozgásokat is megérzik a belekben az emésztés során, amit egy egészséges ember figyelmen kívül tud hagyni. Sajnos ez egyaránt azzal jár, hogy az emésztést megterhelő ételek fogyasztása fájdalmas tüneteket idéz elő. Az alacsony FODMAP-tartalmú étrend arra fókuszál, hogy megszüntesse a puffadásos, görcsös, hasmenéses panaszokat, amik sok IBS-ben szenvedő életében napi szintű problémák.
A gyulladásos bélbetegségeknél (röviden IBD-nél) a gyógyszeres kezelés mellett a megfelelő diéta is elengedhetetlen a remisszió eléréséhez. Nincsen külön IBD diéta, az alapvető irányelvek mellett a betegnek önmagának kell kitapasztalnia, hogy mik azok az ételek, amik tüneteket okoznak. Az alacsony FODMAP diéta akár segíthet ebben a folyamatban, de fontos az óvatosság. Vannak egyes élelmiszerek, amiket az alacsony FODMAP-tartalmú étrend megenged, azonban IBD-vel nem ajánlatos fogyasztani. Fontos kiemelni, hogy az IBD és az IBS hasonlíthat tünetileg, de kettő teljesen külön betegségről van szó. (Tehát nem kizárt, hogy valakinek mindkettő betegsége legyen egyidőben.)
Bármelyik betegség kapcsán próbáljátok ki a diétát, fontos az odafigyelés, főleg az első hetekben, amikor még szokatlan ez a rengeteg új szabály. Mindenképpen azt ajánlom, hogy dietetikussal együtt dolgozzatok. Hiába tart csupán két hónapig az étrend szigorúbb szakasza, annál fontosabb, hogy abban az időszakban minél pontosabban betartsátok az előírásokat. A diéta akkor igazán hatásos, ha minden FODMAP-ot egyidejűleg zárunk ki, majd egyesével próbáljuk visszavezetni őket. Változó, hogy kinek mennyi idő alatt enyhíti a tüneteit, akár 1-2 hónapba is beletelik, hogy a változás észrevehető legyen.
Pápai Liza
Olvasd el ezt is!