Blog

Az emberiesség védelmében – A Vöröskeresztről

0
1 Az Emberiesseg Vedelemeben

Semlegesség, függetlenség, egyetemesség és emberiesség – mindössze néhány, a világ legnagyobb humanitárius segélyszervezetének alapelvei közül. A Nemzetközi Vöröskereszt (ICRC – International Committee of Red Cross and Red Crescent) egyike azon szervezeteknek, amelyek elkötelezetten és módszeresen segítik az arra rászorulókat.

Jean-Henri Dunant, egy jómódú svájci üzletember, 1859 júniusának végén, egy üzleti útja végeztével lovaskocsi kíséretében otthonába tartott. Csupán a véletlen műve, hogy a fogat belecsöppent abba a hatalmas és véres csatába, amely az olaszországi Solferino térségében 16 óra leforgása alatt, negyvenezer katona életét követelte. Dunant a mérhetetlen szenvedés láttán azonnal döntött. Megkezdte a néhány főből álló rögtönzött segélycsoport felállítását a környező falvak lakosaiból, hogy megkezdődhessen a sebesült katonák és a civilek ellátása.

Százhatvanöt évvel később, napjainkban, 186 Vöröskereszt és Vörösfélhold szervezet működik a világon, emellett négy Genfi Egyezmény és három Kiegészítő Jegyzőkönyv alkotja a Nemzetközi Humanitárius Jogot, mely biztosítja a sebesült katonák, a hadifoglyok, a polgári lakosság és a segítséget nyújtók védelmét háborús helyzetekben. A Vöröskereszt békeidőben is folyamatosan végzi azt a szerteágazó munkát, aminek célja a hátrányos helyzetben élő emberek segítése, a katasztrófahelyzetek elhárítása, az abban érintettek számára egészségügyi és anyagi támogatás biztosítása, a társadalmi fejlődés és a tudatosság megteremtése.

2 Az Emberiesseg Vedelemeben


A 186 tagállamhoz az 1881. május 17-én az akkor megalakult Magyar Vöröskereszt is csatlakozott. Az ország 19 vármegyéjében közel ezer munkatárs és több, mint tízezer aktív önkéntes biztosítja az olajozott működést. Az egység többek között abban rejlik, hogy minden tagszervezet elkötelezett a humanitárius értékrend és a segítő szándék mellett. Ebben a cikkben megismerheted a szervezet tevékenységeinek alapjait, sőt ha úgy érzed, önkéntes munkáddal Te is hozzájárulhatsz az általad választott jó ügyhöz.

Mit csinál ma a Vöröskereszt?

A segélyszervezet munkája rendkívül változatos, a hatékony segítségnyújtás elengedhetetlen feltétele a reszponzivitás, a gyors alkalmazkodásra való képesség.
Az alábbiakban röviden összefoglalok néhány olyan területet, amely remélhetőleg betekintést enged majd a szervezet működésébe. Kiemelendő, hogy amennyiben háborús időszak vagy egyéb rendkívüli helyzet fenyeget, az erőforrások átcsoportosítása azonnali, így kissé átalakulnak a mindennapok. Íme néhány főbb feladat békeidőben.:

Általános és intézményi szociális segítségnyújtás

Magyarországon is jelentős problémát okoz a fedélnélküliség, a társadalom alacsonyabb rétegeiben pedig a folyamatos nélkülözés vagy a váratlan helyzetek állítanak fel igényt egy olyan szociális ellátórendszerre, amely képes hatékonyan felvenni a harcot a nehézségekkel. Az utcai segélyszolgálat mellett az önkéntesek és munkatársak közreműködésével rendszeresen tartós élelmiszer, ruhák, tisztító és tisztálkodószerek kerülnek kiosztásra, melyek a szervezethez főként adományok formájában jutnak el.

Elsősegélynyújtás

Hazánkban a Vöröskereszt nem csupán a jogosítvány megszerzéséhez elengedhetetlen közúti elsősegélynyújtó vizsgák megrendezésének kizárólagos jogával rendelkezik, de hivatásának tekinti, hogy a mindennapokban is népszerűsítse a társadalmi elősegélynyújtás fontosságát. A Hősképző program keretében például Te is találkozhatsz különböző rendezvényeken azokkal az elszánt és jól képzett önkéntesekkel, akik ambu® babával, kötszerrel és élethűen imitált sérülésekkel várják, hogy átadhassák a tudást az érdeklődőknek.

Katasztrófa elhárítás
A szervezet saját mentőegysége a H-HERO, számtalan bevetésen vesz részt hazai és nemzetközi vészhelyzetekben egyaránt. Nemcsak a teniszlabda nagyságú jég, árvizek és tűzesetek nem érik váratlanul a mentőcsoportot, de a földrengések, egyéb természeti katasztrófák, a magasból vagy mélyből való kimentés sem jelent megoldhatatlan feladatot számukra. A teljes lefedettség érdekében egyenként minden vármegye is rendelkezik katasztrófahelyzet esetén bevethető eszközökkel és olyan felkészült munkatársakkal, akik azonnal mozgósíthatók.

Véradásszervezés
Évente több ezer olyan súlyos baleset történik, melynek során a sérültnek azonnali vérkészítményre van szüksége. A különböző krónikus megbetegedésekkel küzdő betegek és műtétek okán pedig több ezer liter vérre van szükség, melyet csak és kizárólag véradással lehet pótolni. A Magyar Vöröskereszt az Országos Vérellátó Szolgálattal együttműködve önkéntes véradókkal fedezi ezt a szükséges mennyiséget.

3 Az Emberiesseg Vedelemeben

Milyen alapelveknek kell megfelelni?

Emberiesség

A Vöröskereszt nemzeti és nemzetközi méretekben erőfeszítéseket tesz, hogy megelőzze és enyhítse az emberi szenvedést, bárhol következzék is be. Célja az élet és az egészség védelme, az emberi személyiség tiszteletben tartása.

Pártatlanság
Nem tesz különbséget nemzetiség, rassz, vallási meggyőződés, társadalmi osztály vagy politikai hovatartozás tekintetében. A szenvedés enyhítésére törekszik.

Semlegesség

Az ellenségeskedések során a mozgalom nem állhat egyik oldal mellé sem, és sohasem folytathat politikai, faji, vallási, illetve ideológiai természetű vitákat.

Függetlenség
A mozgalom független.

Önkéntesség

A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörösfélhold önkéntes segítő mozgalom, amelynek indítéka semmiképpen sem lehet az anyagi haszonszerzés.

Egység

Egy országban csak egy Vöröskereszt vagy Vörösfélhold társaság létezhet, melynek mindenki előtt nyitva kell állnia. Emberbaráti tevékenységét az ország egész területére ki kell terjesztenie.

Egyetemesség

A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörösfélhold Mozgalom világméretű intézmény, amelyben minden nemzeti társaságnak egyenlő jogai vannak, egyenlő a felelősségük és a kötelességük egymás segítésében.

Hogyan segíthetsz?
Ha úgy érzed, képes vagy azonosulni ezekkel az értékekkel, és szeretnél új embereket megismerni, tudást és kapcsolatokat szerezni, másokon segíteni és egy egyedülálló közösséghez tartozni, az ajtó előtted is nyitva áll. Gyere és csatlakozz!
A saját vármegyei szervezetednél jelentkezve biztosan találsz majd olyan tevékenységet, amibe szívesen bekapcsolódnál, akár az elsősegélynyújtás, akár a balesetszimuláció vagy az adománygyűjtés az, ami hozzád a legközelebb áll.Természetesen anyagi támogatásra is van lehetőséged, amelyet a 1359-es adományvonal hívásával, átutalással vagy a sajátmárkás termékek megvásárlásával is megtehetsz, ha kedved van hozzá.

Kovács Krisztián

Ha már segítségnyújtás, lesd meg ezt is!

Talán ezek is érdekelhetnek …