Néhány héttel ezelőtt, éppen a bringámon ülve, a Balaton-kör teljesítése közben lettem figyelmes Zánka után kicsivel egy őzbarna táblára, amelyen a Káli-medence felirat díszelgett az útjelzőtáblákon már megszokott, hófehér betűkkel. Ezt követően vagy jó 10 kilométeren át kellemes emlékek töltötték ki gondolataimat, így született meg az elhatározás, hogy megírjam ezt a cikket. Nem titkolt célom az sem, hogy esetleg néhány tippet adjak a következő kirándulás úticéljához.
Nem túlzás azt állítani, hogy a Balaton-felvidék ezen gyöngyszeme Magyarország egyik legelragadóbb természeti kincse. Ez a vidék ezer arcát mutatja. Télen szelíd, nyugodt és csendes, ősszel színpompás, szenvedélyes és elragadó, nyáron pedig nyüzsgő és friss. Számomra egyébként igazán mégis a tavaszban él. Minden év áprilisában ugyanis, itt rendezik meg a Székely Károly emléktúrát, mely több távon teljesíthető gyalogszerrel (15/20/30/60 km) és kétkeréken (40/50/80 km) egyaránt. A túra rendszeresen nagy tömegeket vonz ide, és nagyon jó közöséget biztosít tapasztalt és kezdő természetjárók számára egyaránt.
Ennek oka, hogy a festői táj nemcsak a lenyűgöző panorámájával, bámulatos természeti jelenségeivel, hanem gazdag kulturális örökségével és mélyen spirituális hangulatával is elvarázsolja az ide látogatókat.

A Káli-medence földtani adottságai páratlanok az országban. Az egyik legismertebb látványossága a Hegyestű, az a 337 méter magas bazaltkúp, amely a régió vulkanikus múltjának tanúja. A hegy északi felét az egykori kőbánya lefejtette, a visszamaradt, közel 50 méter magas bányafal azonban felfedi számunkra az 5-6 millió évvel ezelőtt működött bazaltvulkán belsőjét. A megdermedt láva sokszögletű, függőleges oszlopok ezreinek formájában pihent meg örökre, a látvány pedig állítólag még európai viszonylatban is ritkaságnak számít. A hegy tetejéről lélegzetelállító kilátás nyílik a környező tájra és a Balatonra, így nem érdemes kihagyni az útvonaltervből. Az itt található tanösvényen sétálva alaposabban is megismerhetjük a terület geológiai érdekességeit is, ha esetleg pont a kövek és kőzetek hozzák lázba a kedves olvasót.
A medence másik híres látnivalója a Kornyi-tó, amit nem mellesleg közel 3 méter magas mészkőszobrok szegélyeznek. A kisebb karsztforrások és csapadék táplálta tó a vízimadarak paradicsoma. A sűrű náddal benőtt tó környékén több mint 100 madárfaj talált magának ideális élőhelyet, így a látványosság környéke ideális helyszín a madármegfigyelők számára is. Ami a tó vízállását illeti, többnyire 0,5 és 1 méter közöttre tehető a mélysége, ám, mivel nem táplálja patak, a csapadék mennyiségének függvényében gyakran teljesen ki is szárad, majd újra megtelik.
A Káli-medence apró falvai, mint például Köveskál, Kővágóörs, és Salföld, megőrizték a hagyományos magyar falusi hangulatot. A térségben sétálva megannyi régi parasztházat, de kápolnákat, középkori püspöki palotát, sőt még kolostorromokat is találunk, amelyek őrzik és fenntartják a meghitt, bensőséges hangulatot. Személyes véleményem, hogy különösen érdemes ellátogatni Salföldre, ahol a falu határában található majorban lovas vadászatra, vagy igény szerint sétalovaglásra is lehetőséget kapunk amellett, hogy régi, őshonos magyar háziállatfajtákkal ismerkedhetünk meg.
A Káli-medence szíveként ismert Kővágóörsön található Kőtenger egy másik különleges látnivaló. Az itt található hatalmas sziklatömbök különleges formái és elrendezései egyedülálló látványt nyújtanak, amelyeket érdemes közelebbről is megvizsgálni.
A terület nem meglepő módon a borkultúrájáról is ismert. A helyi borászatokban a Balaton-felvidék jellegzetes borait, például olaszrizlinget és kékfrankos borokat kóstolhatunk kedvünkre. Szónak kell esnie az elmaradhatatlan gasztronómiai élvezetekről is, hiszen a helyi éttermekben és pincészetekben egy kissé drága, de kiemelkedő minőségű, hagyományos magyar ételeket kóstolhatunk.
Az ebédet követően pedig könnyed kikapcsolódásra is nyílik lehetőségünk, hiszen a Pálkövei Strand biztosít számunkra öltözőket, zuhanyzót, mosdót, ivókutakat és biciklitárolót is, ezzel remekül hozva az átlagos balatoni strandélményt.
Érdekesség még, hogy a közeli Liliomkert, vagy más néven Káptalantóti piac egész évben, minden vasárnap várja a kirándulókat különböző helyi ételkülönlegességekkel, termelői mézzel, lekvárokkal, szörpökkel és más kézműves termékekkel.
Kép forrása: Káli Panoráma Birtok
Ha érdekel a Balaton és a gasztronómia, lesd meg ezt a cikket is!
Kovács Krisztián