A halálozási számokról rengeteg cikk, oldal és szórólap regél annak reményében, hogy a népesség körében nagyobb népszerűséget kapnak a különböző szűrővizsgálatok vagy éppenséggel az egészséges táplálkozás.
Egyre több estben fordul elő, hogy egy adott vizsgált személy esetén a vizsgált paraméterek például a koleszterin és a trigliceridet szintje normál értékhatáron belül van, rendszeresen fut vagy sportol, illetve kerüli a nehéz és zsírban gazdag ételeket, amelyek helyett a halakat részesíti előnyben. Ennek ellenére viszont a kardiológiai vizsgálat azt mutatja, hogy szívprobléma áll fenn.
Tehát a sokak által dédelgetett alacsony zsírtartalmú étrend nem minden a betegségmegelőzés bonyolult hálózatában. Hiszen ott van az a tényező, hogy kinek az életében milyen mértékű stresszfaktor van jelen. Akik például elszigetelten vagy nagy munkahelyi stresszel élnek együtt, azoknál a stressz durvább rizikófaktor, mint a táplálkozás.
Ezekután jogos kérdés, hogy mit tehetünk?
A kérdésre a választ pár pontban részletezve szeretnék segíteni.
Életmód
- Természetben töltött idő növelése.
- Rendszeres mozgás.
- Az ülőmunka közben félóránkként beiktatott séta.
- Hidratáció alatt természetesen a víz, a limonádé, a házi tea és a mesterséges anyagoktól mentes gyümölcslevekre gondolok.
- Aktív élet, amely része a társaságban eltöltött programok.
Hasznos étrendkiegészítők
- Antioxidánsok
- Kondroitin-szulfát
- Glükózamin
- Hialuronsav
- Acetil-L-carnitin
- L-citrulin
- Q10-koenzim
- Magnézium
- C-vitamin
- Omega-3
- B6- és B12-vitamin
- Folsav
Természetesen ezen étrendkiegészítőknél érdemes tájékozódni a hatásaikról, mert minden ember számára más-más kombinációban válik hatásossá. Ezentúl pedig nem váltják ki a helytelen táplálkozás okozta negatív hatásokat.
Étrend
- Sok zöldség, például cékla, paradicsom, fokhagyma, leveles zöldségek
- Gyümölcsök közül a citrusok, a görögdinnye
- Magvak, diófélék
- Étcsokoládé
- Egy pohár vörösbor az antioxidáns tartalma miatt
- Belsőségek, máj és szív
Lelki egyensúly
- Aktív és passzív pihenés egyensúlya
- Meditáció
- Élmények megélése
- Stresszkezelési stratégiák
Káros szenvedélyek és függőségek kerülése
- Dohányzás
- Drogfogyasztás
- Krónikus alkoholizmus
- Evési kényszer
- Energiaitalok túlzott fogyasztása
Természetesen nagyon egyszerű és könnyű lenne megelőzni a betegséget, ha csak a felsorolt kategóriákat kellene figyelembe venni, azonban sajnos vannak olyan társbetegségek, amelyek jelentősen megbonyolíthatják a kezelést és a megelőzést. Ilyen például a diabetes, a hormonproblémák, egyéb metabolikus szindrómák, a perifériás érbetegségek és a krónikus vesebetegségek.
Annyi szót lehetne még írni a témában, mint ahány embernek dobban a szíve ebben a percben, de a lényeg, hogy vigyázzunk magunkra és a szívünkre, hiszen csak egy van belőlünk. Együnk változatosan és egészségesen, teremtsük meg a lelki békét, kerüljük a stresszt, valamint járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra.
Orbán Nikolett
Olvastad már?