Blog

Rejtélyes akupunktúra

0
1 Akupunktúra.

A hagyományos kínai orvoslás tudománya több évezredes tudást és technikát tartalmaz, amiket azóta is lelkesen használnak Kínában és most már az egész világban is, a nyugati orvoslás mellett is. Rengeteg féle terápiás ellátás sorolható fel az említésénél, mint például a különböző gyógynövénykúrák, masszázsok, étrend kúrák, így a manuálterápia és az akupunktúra is. Az akupunktúráról, mint kezelésről a legtöbb embernek a pici tűk jutnak eszébe, amik a test egyes bőrfelületeibe lesznek gondosan beszúrva (kis túlzással, mint a fent látható pandában). De vajon mire jó, és mit érhetünk el vele?

Az akupunktúra története
Az akupunktúra első említése több, mint 2000 évre nyúlik vissza. Az első feljegyzések körülbelül i. e. 100-ból származnak, az ókori Kínából. Az egyik leghíresebb szövegrészlet az akupunktúráról az i. e. 2. században íródott Sárga Császár Belső Könyvéből származik, ami többek között a kínai orvosolás alapelveit is részletezi. Legelőszőr más távol-keleti országokban terjedt el, mint Japánban és Koreában, majd a nyugati világban csupán a 17. században vált ismertté. Népszerűsége csak a 20. századtól kezdett megnőni, különösen az orvosi kutatásokkal, amikben megerősítették hatékonyságát, azaz fájdalomcsillapításra és más egészségügyi problémákra is alkalmazható.

Az akupunktúra alapelvei
A hagyományos kínai orvoslás egyik alapját a test energiaáramlásának harmonizálása képezi, így ez az akupunktúra alapja is. Ezek alapján az emberi testben energiacsatornák, azaz meridiánok húzódnak. Ezekben a csatornákban áramlik az életenergia, más néven a „Qi”. Amennyiben az energiaáramlás blokkolódik, felborul az egyensúly és betegség alakulhat ki.
Felmerülhet a kérdés, hogy vajon mennyire lehet hatékony ez a több ezeréves orvoslási módszer. Több kutató is vizsgálta hatásosságát, és az eredmények alapján az akupunktúrás pontok stimulálása hat az idegrendszer működésére, javítja a vérkeringést, ezáltal serkenti a test természetes gyulladáscsökkentő képességét és csökkenti a fájdalomérzetet.

2 Akupunktúra

Akupunktúra a betegségek kezelésében
Az orvosi akupunktúra sokoldalú kezelési lehetőséget kínál különböző egészségi problémákra. Kiemelkedő hatékonysággal alkalmazható mozgásszervi és reumatológiai betegségek esetén, például nyak-, derék- vagy ízületi fájdalmak, valamint gyulladásos állapotok kezelésére. Az akupunktúra segíthet a porckopás és a sérülések utáni rehabilitáció során is, enyhítve a fájdalmat és javítva az ízületek mozgását.
Idegrendszeri problémák, mint a krónikus fejfájás, migrén, szédülés és fülzúgás esetén szintén kedvező hatásokat tapasztalhatunk az akupunktúrás kezelésekkel. A neuralgiák és Bell-parézis esetén a terápia stimulálja az idegrendszer regenerálódását, ezáltal enyhítve a panaszokat.
Légzőszervi betegségek, például allergiák és krónikus hörghurut tüneteinek kezelésében az akupunktúra segíthet az immunrendszer erősítésében és a légutak működésének javításában. Bőrproblémák, mint az ekcéma és allergiás kiütések szintén javulhatnak a kezelés hatására, mivel csökkenti a gyulladást és szabályozza az immunválaszt.
Emésztőrendszeri zavarok, például reflux és bélgyulladások esetén az akupunktúra támogatja a bélműködés normalizálását és az emésztőrendszer egyensúlyának helyreállítását. A nőgyógyászati problémák, mint a menstruációs zavarok és a termékenységi nehézségek kezelése során is egyre elterjedtebb a módszer, mivel segíthet a hormonális egyensúly szabályozásában.
Végül, a túlsúly és elhízás, valamint a függőségek, például a dohányzás kezelésében az akupunktúra kiegészítő terápia lehet, csökkentve az éhségérzetet és a vágyakat.

A kezelés menete
Egy kezelés során a test bármely pontján végezhető a módszer, akár a panaszos területtől távoli testtájakon is. Létezik teljestest- és fülakupunktúra is. Az akupunktúra elvégzésének általában nincsen ellenjavallata, viszont a kezelő minden esetben alapos vizsgálatot végez a páciensen a kezelés előtt. Miután az orvos mindent rendben talált, kezdődhet a beavatkozás. Egy bőrfertőtlenítést követően a bőrbe maximum 15 darab 0,18-0,25 mm vastagságú, egyszer használatos tűt szúrnak megfelelő mélységbe. A kezelés fájdalommal nem jár, viszont jellemzően a finom tűszúrásokon kívül enyhe feszítés, bizsergés, melegségérzet, valamint elektromosság érzete jelenhet meg. A kezelés kúraszerűen alkalmazandó, így egy teljes testes-akupunktúra során 10-12 kezelés szükséges, melyet hetente két alkalommal javasolt elvégezni.

Az orvosi akupunktúra a modern nyugati orvostudomány és az ősi kínai orvoslás tudását ötvözi. Bár a kutatók még mindig vizsgálják és bizonyítani próbálják hatékonyságát, már több ezer éve eredményes kezelésnek számít a távol-keleti kultúrában. A tűk talán risztóak lehetnek elsőre, de ez egy biztonságos, természetes módszer, ami segít az egészség megőrzésében és a jó közérzet fenntartásában is közrejátszik. Te kipróbálnád?

Kaitz Réka

Olvasd el ezt is!

Talán ezek is érdekelhetnek …

InfoZió
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.