Blog

Amikor a sírás elhallgat

0
1 Shaken Baby Szindróma

Félhomály van. A frissen mázolt gyerekszoba falaira a hajnal első napsugarai szűrődnek be. Az utca is ébredezik már, hallani az első munkába induló autók fáradt motorbőgését. A fáradtság azonban a házon belül sem ismeretlen, a kisszobában egy aprócska bölcsőben egy vígasztalhatatlan csecsemő sír és egyre csak sír. Egésznap sír, éjt nappallá téve keservesen zokog. Az anya kimerült, az apa tehetetlen, már napok óta nem alszanak. A fáradtság fullasztó, a türelem elfogy. És ekkor megtörténik. Egy pillanatnyi kontroll vesztés, a kimerült szülő megragadja a gyermeket. Elég pár másodpercnyi rángatás, egy kétségbeesett mozdulat sor – és ezzel egy élet örökre megváltozik.

A Shaken Baby Szindróma (SBS) egy olyan súlyos agysérülés, amit a csecsemő vagy kisgyermek erőteljes megrázása okozhat. A kisded még fejletlen nyak- és fejizmai képtelenek ellenállni a rángatásnak, így az aprócska fej tehetetlenül leng ki előre-hátra, míg az agy a koponyán belül ide-oda csapódik. Az agy sérülékeny hídvénái elszakadhatnak, koponyán belüli vérzést eredményezve. Az így keletkező vérömleny idegkárosodást, későn felismerve akár halált is okozhat.

A rázás következtében számos további súlyos következmény is kialakulhat, mint például subduralis hematóma, amely a gyermek agyát és a koponyát körülvevő hártya közötti vérzés. Ezen kívül subarachnoidalis vérzés is előfordulhat, ami az agy és az akörüli hálószerű hártya közötti vérzés. A rázás közvetlen agytraumát is okozhat, amikor az agy a koponya belső falához ütődik. Oxigénhiányos állapot következtében agykárosodás is kialakulhat. Ezen kívül retinavérzés, valamint nyaki és gerincvelői sérülések is előfordulhatnak. A rázás a csontok törését is okozhatja, beleértve a koponyatörést és a borda-, kulcscsont- és végtagtöréseket.

„A National Center on Shaken Baby Syndrome szerint ‘az Egyesült Államokban évente 600 és 1400 közötti esetet regisztrálnak, és ez az állapot az öt év alatti gyermekek körében a bántalmazásból eredő halálesetek leggyakoribb oka’ – írja a Cleveland Clinic.”

A baj egy pillanat alatt megtörténhet

Sokan azt gondolják, hogy egy ilyen tett mögött előre megfontolt szándékosság áll, pedig a legtöbb esetben ez nem így van. A szülők legtöbbször nem akarnak ártani a gyermeküknek. Az elhúzódó sírás, az állandó stressz, a hónapok óta tartó kialvatlanság – és hirtelen megtörténik a végzetes mozdulat: a szülő megrázza a gyermeket annak reményében, hogy attól majd a sírás végre abba marad.

A baljós csend

A legfélelmetesebb az SBS-ben az, hogy olykor nem vagy túl későn kerül felismerésre. Enyhébb esetben a gyermek “csak” aluszékonyabb lesz, hányás jelentkezhet, esetleg megváltozik a viselkedése. A bántalmazás gyakran nem jár külsérelmi nyomokkal, így az orvosok is gyakran más betegségekre gyanakodnak, miközben a sérülés már megtörtént, és a gyermek agya lassan leépül.

2 Shaken Baby Szindróma

Az elhúzódó diagnosztizáláshoz az is hozzájárul, hogy a szülők gyakran szégyellik bevallani, hogy ártottak a saját gyermeküknek, s így csak a késői tünetek kerülnek felismerésre.

Kései tünetek lehetnek a(z):

– extrém ingerlékenység

– letargia

– étvágytalanság

– hányás

– légzési nehézségek

– görcsrohamok

– eszméletlenség

– sápadt vagy kékes bőrszín

– zúzódások a gyermek testén és/vagy arcán

– kidomboruló kutacs

– szem és/vagy fül vérzése

Az ilyenkor elvégzett CT vagy MRI vizsgálat felfedi a koponya belsejében zajló tragédiát – agyvérzést, duzzanatot, esetleg a már visszafordíthatatlan károsodást.

A Shaken Baby Szindróma legnagyobb tragédiája az, hogy a bántalmazás száz százalékban megelőzhető lenne.

A kulcs a szülők és gondozók megfelelő oktatása, valamint a szükséges támogatás biztosítása. Fontos, hogy a szülők ne érezzék magukat egyedül a nehéz helyzetekben, és legyen lehetőségük segítséget kérni. Magyarországon számos, akár ingyenes szülés- és kisgyermeknevelési felkészítő, valamint szülői problémamegoldó tréning érhető el, ahol a kezdő vagy leendő szülők fontos ismereteket szerezhetnek a gyermekgondozásról és a felmerülő kihívások kezeléséről.

Szücs Réka

Az idézet forrása: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13779-shaken-baby-syndrome

Olvass tovább!

Talán ezek is érdekelhetnek …

InfoZió
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.