A “naplózás” szót hallva, az első dolog, ami eszembe jut, hogy egy füzettel leülök az ágyamra, és leírom mi történt velem aznap. Ha valaki pedig ilyenkor sétál be a szobámba, akkor szinte reflexszerűen rejtem el a frissen fogalmazott bekezdéseket, nehogy bárki meglássa a féltve őrzött titkaimat. A valóságban ez nem egészen így néz ki, legalábbis az esetek többségében. A naplózás egy sokak által kedvelt hobbi és stresszlevezető módszer, amit bárki rögtön ki tud próbálni, ha kedvet kap hozzá.
Nincsen egyfajta helyes mód, ahogyan naplózni kell. Mindenki meg tudja találni a magának megfelelő módszert egy kis kísérletezéssel. Bár sokan arra esküsznek, hogy papíralapon, kézzel írva az igazi, a digitális világban ez már egyre ritkább. Több alkalmazás közül is lehet választani, amiket direkt erre terveztek, de akár egy egyszerű Word dokumentum is megteszi. Valóban megvan a maga hangulata annak, ha kezedben tudod tartani az elmúlt évek írásait, azonban olykor sokkal kényelmesebb a telefonod jegyzetébe írni.
Egy naplót rengeteg különböző módon lehet vezetni. Valakinek a hagyományos, napi bejegyzések válnak be, mivel így fel tudják dolgozni a nap eseményeit, hogy milyen érzések voltak bennük, és később visszaolvasva tudnak reflektálni, hogy azóta mennyit változtak. Ha ez a módszer annyira nem szimpatikus, akkor még sok másikat is ki tudsz próbálni. Azok számára, akiknek nincs idejük napi rendszerességgel írni, és szeretnének egy kicsit kötöttebb formát kipróbálni, azt ajánlom, hogy keressenek kérdéseket. Különböző témákban tudsz keresgélni, például gyerekkor, hobbik, emlékek, hit, álmok, és család. Hoztam egy pár kérdést, amik segítségével többet megtudhatsz önmagadról.
- Mi az első emléked a gyerekkori legjobb barátoddal?
- Mi az a hobbi, amit kipróbálnál, ha nem számítana a pénz?
- Ki volt a kedvenc tanárod általános iskolában és miért?
- Ki az, aki legjobban hiányzik neked jelenleg?
- Hogyan hat rád mások véleménye?

Ha valami egyszerűbb gyakorlathoz van kedved, akkor próbáld ki a “brain dump”-ot. Egy üres papírra vagy oldalra lesz szükséged, és lényegében csak annyit kell tenned, hogy írsz és írsz, amíg ki nem fogysz a gondolatokból. Itt nincsenek rossz válaszok, ami eszedbe jut, azt írd le a papírra. Fontos, hogy miközben írod, ne olvasd vissza azt, amit már leírtál és ne szerkeszd, nem ez a lényege ennek a módszernek. Így a gondolataidat rendezni tudod, akár jobban megértheted azokat és új ötleteket fedezhetsz fel. Bár elsőre furcsa lehet gátlások nélkül mindent kiadni magadból, érdemes kipróbálni, ha nem tudod hol kezdd.
A naplózás ereje abban rejlik, hogy végtelenül személyes. A mondatokat, amiket leírsz, senki más nem fogja elolvasni, csak te. Egy olyan világban, ahol káosz vesz minket körül, nagyon fontos, hogy fejben rendezni tudd a gondolataid, ez pedig nehéz segítség nélkül. Ha valamit leírsz, az onnantól kezdve már kikerült a fejedből, és könnyebben átlátható, hogy mi az, amire érdemes időt szánni.
Egy másik fontos eszközre is szert tehetsz, ha rendszeresen naplót írsz, ez pedig az önismeret. A legmélyebben elnyomott félelmeid, emlékeid és vágyaid okkal vannak olyan mélyre temetve. Bár egy átlagos napon nem gondol ilyenekre az ember, nem is feltétlenül befolyásolja az életünket, viszont hosszú távon annál inkább számít. A rendszeres naplóírás csökkenti a depresszió és szorongás tüneteit, mivel egy egészséges megküzdési stratégiának számít a stresszkezelésben.
Pápai Liza
A képek forrása: Freepik
Ha tetszett a cikkem, akkor olvasd el ezt is!