Az arcbőrünk, mint egy térkép, úgy jelzi az állapotunkat, az egészségünket és a testünk egyensúlyát. A kisebb ráncok mellett megbújnak a mitesszerek, a pattanások és azok a rejtélyes fehér pöttyök. Sokan mitesszereknek hiszik őket, viszont nem azok. Ezek a kis dudorok a milia, amik, bár több ember arcán megtalálhatóak, sokan nem tudják mik ezek.
Mi az a milia?
A milia fehéres-sárgás ciszták, amik keratinból (hajban, bőrben, körömben található fehérje) képződnek a bőrön. Kialakulásuk oka a faggyúmirigyek elzáródása, a keratin és a faggyú és az elhalt hámsejtek lerakódása miatt van. Ahogy a kivezető csatornák elzáródnak, a faggyú nem tud kijutni. Megjelenésében hasonlít a mitesszerekre, viszont a kialakult csomók (amik kb. 1-2 milliméterek) ahelyett, hogy eltávoznának, sajnos nem jönnek ki maguktól. Helyileg gyakran az arcon, az orr körül, az arccsontokon és a szemek környékén jelennek meg. Alapvetően nem ártalmasak, viszont esztétikailag zavaróak lehetnek.
Miért alakul ki?
Kialakulásának pontos oka nem ismert, nemtől és életkortól függetlenül bárkinél előfordulhat. Megjelenése gyakrabban jön elő a zsírosabb bőrrel rendelkezőknél. Okozhatja még a zsíranyagcsere zavara, hormonális változások, valamint nem megfelelő bőrápolási termékek használata. Ezen kívül a napsugárzás okozta bőrkárosodás is emelheti a milia kialakulásának kockázatát, így ajánlott a fényvédő használata.
Milyen fajtái léteznek?
A miliának több fajtája is létezik. A leggyakoribb a primer milia, aminek általában nem tudjuk kialakulásának a pontos okát. A szekunder milia más bőrproblémák miatt alakulhat ki, mint például hegekből, hólyagokból vagy égési sérülésekből. Létezik még a neonatális milia, ami csecsemőknél szokott kialakulni. Ez általában az orcájukon vagy az orruk körül jelenik meg, viszont pár hét alatt eltűnnek. A milia másik formája a juvenilis milia, ami serdülőket és fiatalfelnőtteket érint, hiszen a fejlődő bőr faggyútermelésének aktivitása még magas.
Hogyan lehet kezelni?
Megelőzésének egyik módszere a megfelelő bőrápolási termékek használata, hiszen a nem ideális hidratálók eltömíthetik a pórusokat. Ezen kívül javasolt a fényvédők napi szintű használata, a bőrkárosodás elkerülése miatt, valamint érdemes hámlasztókat (gyengédebb savakat, például tejsavat vagy glikolsavat) használni az elhalt hámsejtek eltávolítására.
A meglévő milia eltávolítására érdemes szakmai segítséget kérni, például kozmetikustól vagy bőrgyógyásztól, akik megoldásként kozmetikai tisztítást, lézeres kezelést vagy enyhe kémiai hámlasztást tudnak végezni az arcbőrön. Ha nem zavarnak, természetes módon is eltűnhetnek néhány hét vagy hónap alatt.
A milia ártalmatlan, viszont sokakat zavarhatja esztétikailag. Bár sokszor idegesítőek lehetnek, ne kezdjünk el otthon az eltávolításával próbálkozni, hiszen a bőr nagy színtű felsértésével támogathatjuk a milia nagyobbodását, vagy pedig fertőzés juthat a bőrbe. A legjobb, amit tehetsz, hogy jól ápolod a bőrödet!
Kaitz Réka
Olvasd el ezt is!