Blog

Szalmonella-fertőzés

0
1 Szalmonella Fertőzés 1

Talán nem is gondolnánk mennyire gyakori, de Magyarországon az egyik legnagyobb számban előforduló szezonális fertőző megbetegedés a szalmonellózis. Ez, a többnyire nyáron jelentkező fertőzés helytelenül elkészített vagy tárolt ételek és élelmiszerek útján okoz járványszerű ételmérgezést. Kórokozói a Salmonella baktériumok, amelyek kifejezetten szeretik a meleg időjárásban tenni dolgukat, ezzel akár több száz figyelmetlen áldozatot ejtve. A megbetegedés legfőbb veszélye, hogy a beteg könnyen kiszáradhat a vékonybélben megtelepedő baktérium okozta bélhurut miatt, melynek következménye a folyamatos hányás és hasmenés.

A feldolgozatlan húsok, a nyers tojás és a mosatlan zöldségek, gyümölcsök a leginkább veszélyes élelmiszerek, de egy fertőzött személlyel történő kapcsolat is gyorsan terjesztheti a baktériumot. Bár a hónapokat nézve már átléptünk az őszi időszámításba, az időjárás változatlansága miatt egyelőre még mindig érdemes fokozott óvatossággal fordulni az említett élelmiszerek felé. Ha mégis megtalál bennünket a baktérium, gyors és megfelelő mennyiségű folyadékpótlás szükséges leginkább víz és speciális rehidratációs italok formájában.

2 Szalmonella Fertozes 2

Néhány hete olvastam egy érdekes cikket, amelyben a szalmonella-fertőzés hátterében egy elég rendhagyó dolog állt a járványügyi szakértők vizsgálatai szerint. Közel egyidőben betegedett meg 50 lakos azonos okból kifolyólag az Egyesült Államokban, 21 államot érintve pedig már járvánnyá nőtte ki magát a fertőzés. Többen kórházi ellátásra is szorultak kedvtelésből tartott kisállataik miatt. Az elvégzett vizsgálatok azt mutatták ki, hogy az otthoni kiskedvencek – ennél a járványnál kifejezetten teknősbékák – kézbevétele, puszilgatása után elmaradtak bizonyos higiéniai előírások, mint például az alapos kézmosás, majd ennek következtében kezdtek hozzá ételkészítéshez az érintett kisállattartók. A szalmonella kórokozója valószínűleg bőrfelületükön maradt, így aztán könnyen átkerült az élelmiszerre, ezzel megfertőzve azt.

A szalmonella baktérium egyébként 35-37°C között szaporodik a leggyorsabban, de az egyszer már megfertőzött étel hűtőbe tétele után sem áll le szaporodásuk, csak lelassul. Szervezetünkben is ideális hőmérsékletet találnak maguknak a sokszorozódáshoz, emiatt tudnak hirtelen súlyos megbetegedést okozni. Ezért is kell odafigyelni a szabadban hagyott ételekre, lehetőség szerint minél előbb hűtött helyre pakolni azokat. Az egyetlen megoldás a baktériumok elpusztítására a 70°C feletti hőkezelés lehet, mellyel végleg elvehető fertőzőképességük, azonban sajnos ez az eljárás sem alkalmazható mindegyik veszélyeztetett élelmiszer esetében.

A szalmonellafertőzés legtöbb esetben veszélytelen, enyhe lefolyású és nem jár szövődményekkel. A fertőzés inkább akkor kelthet aggodalmat, ha a baktérium csecsemőket, várandósokat, idős embereket vagy legyengült immunrendszerű egyéneket támad meg. Ebben az esetben a baktérium véráramba jutva a szervezet különböző pontjain okoz súlyos károkat. Ilyenkor az orvos antibiotikumos kezelést ír fel, de az esetek nagy részében erre szerencsére nincs szükség, hiszen a szervezet körülbelül egy hét alatt maga is megküzd a baktériummal. Az elővigyázatosság a szalmonellózis elkerülése érdekében kiemelten fontos, ezért főként a veszélyes időszakokban legyünk alaposak a higiénia szabályok betartásával, illetve ügyeljünk az élelmiszerek helyes feldolgozására és tárolására.

Dervalics Panna

Ezt a cikket se hagyd ki:

Talán ezek is érdekelhetnek …