Talán nem túlzás kimondanom, hogy a 21. század modern társadalmában a pszichiátriai- pszichológiai panaszok reneszánszát éljük. A nagy léptű fejlődés, a gyors ütemet diktáló embertömeg kíméletlen egyszerűséggel tapossa el azokat, akik nem képesek beilleszkedni, szerepet vállalni egy mások által idealizált halmazban. Az emberi gyarlóság és önzőség a pusztításon túl, minden újnak és minden változatosságnak táptalaja is. Ezáltal egyre több gyermek, fiatal felnőtt és felnőtt küzd mentális egészségének gyengélkedésével.
A pszichiátriai kórképek között, talán az egyik legérdekesebb kategóriába a személyiségzavarok tartoznak. Ezek olyan komplex állapotok, melyek a személyiséget befolyásolni képesek, ezáltal egyes jellemzők szélsőségesen vagy épp nagyon minimálisan is megnyilvánulhatnak.
Nárcizmus a négyzeten
A személyiségi zavarok hatásköre nagyon széles skálán mozog, így a személyiséget meghatározó összes tényezőre hatással lehetnek, így akár a viselkedésre és különféle helyzetekben tanúsított magatartásra is. Az érintett egyénen túl környezetének életét is megnehezítheti a fennálló állapot. Nincs ez másképp a nárcisztikus személyiségzavar esetében sem.
A nárcisztikus személyiségzavar tulajdonképpen a nárcisztikus viselkedés és személyiség magasiskolája. Összetett, mentális zavar lévén hatással van a nárcisztikus jellemvonásokra, melyek kihangsúlyozódnak, szélsőséges módon előtérbe kerülnek. Gyakran jellemzi őket az feltűnően túlzott önbecsülés és önbizalom; a különleges bánásmód indokolatlan fokú, állandó igénylése. Az emberek feltétlen csodálatára és tiszteletére vágynak, miközben nélkülözhetetlennek és különlegesnek érezhetik magukat. Vágyaik eléréséhez az eszközökben sem válogatnak. Gyakran mutatkozik meg önzőségük, gyarlóságuk és kivételesen ügyes manipulációs képességük, melyet gyakran alkalmaznak „a nagyobb jó érdekében.” Saját fontosságukat, nagyra becsültségüket hajhászó vakságban sokszor csak nagy nehézségek árán, vagy egyszerűen képtelenek empátiát mutatni, más emberekkel törődni. Saját világuk megkínzott foglyai, melybe nem férhet bele még egy sérült ember, nem nőheti ki senki sem a nárcisztikus ember által meghatározott csigaházat…
Mit mutat a tükör?
A nárcisztikus személyiségzavarral küzdő emberek bomlasztó, énközpontú viselkedése miatt a környezetükben élők az erőteljes szorongás és mély depresszió veszélyének lihegését érezhetik tarkójukon. Bármennyire is nem egyszerű egy személyiségzavarral rendelkező ember társaságának lenni, mégsem szabad elfelejteni azt, hogy ők is emberek és mindenki számít. A kegyetlen viselkedésen, az embereken való átgázoláson túl valami más is lakozik az egyénben. Valami sokkalta nagyobb és erőteljesebb dolog, mint az önimádat és az önmagasztalás „kényszere”. Rettentő mély sebek, sötét tragédiák, önértékelési problémák húzódhatnak meg a háttérben, melyet az illető tagadhat és elrejthet. Ebben a kompenzálásban segít nekik támadó, törtető magatartásuk is.
Az élet számos területén érik őket nehézségek. Könnyen boldogtalanná, végtelenül csalódottá, olykor kétségbeesetté válhatnak, ha nem kapják meg az igényelt csodálatot és figyelmet. Nem ritka, hogy elkapja őket a kielégítetlenség-, az üresség érzése. Párkapcsolataik általában egyoldalúvá laposodnak, ingataggá vállnak. Problémás kapcsolataikból új sebeket vágnak, illetve új sebet szereznek. A magány érzését is olykor fenyegető közelségben tudhatják, mivel a sebezhetőségtől-, a kihasználtságtól való félelem miatt kerülik a nárcisztikus emberek társaságát.
A tükörkép alakulása
A személyiségzavar tüneteire általában tizenévesen, fiatal felnőttkorban derülhet fény, azonban nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy a nárcisztikus jelzőt a társadalom nagyon gyakran használja mindere és mindenkire, akivel nem működött például egy párkapcsolat vagy barátság. A megállapítások sokszor teljes mértékben valótlanok és helytelenek. Számtalan esetben előfordulhat, hogy a kamaszkorban fellelhető életkori sajátosságok miatt, hibásan gondolhatunk valakit nárcisztikusnak. Ne essük az ítélkezés hibájába! Álljunk meg, gondolkozzunk, emeljük fel a fejünket és nézzünk rá a problémára egy másik szemszögből!
A korábbiakban említett felsőbbrendűség érzésen, fokozott önbecsülésen, önbizalmon, irányítási kényszeren és manipulatív viselkedésen kívül jellemző rájuk a folyamatos versengés, rivalizálás. Véleményük szerint a siker és a hatalom megrészegítő fontossága csak a legjobbaknak, a legerősebbeknek és a legbefolyásosabb embereknek jár. Így, a korábbiakban említettek alapján – saját önzőségük okán – igyekeznek eltaposni embertársaikat, hogy még inkább bizonyosságot nyerjen az az eszme, hogy a legjobbak csakis ők lehetnek.
Az empátiai nehézkes kimutatása mellett az érzelmek kezelése is gyakran okoz problémát számukra. Igen könnyen vállhatnak türelmetlenné vagy ingerlékennyé. Pusztító érzelmi kitöréseik gyakran akkor fordulnak elő, mikor önkritikával kerülnek szembe. Rettentően nehezen ismerik fel hibáikat, melyre dühkitörésekkel, felfokozott érzelmi lavinával reagálnak. Titokban, a tomboló vihar mögött azonban a szégyen, a kudarc, a megsemmisültség utat tör magának a lelkükben, mert érzik, elmaradtak a tökéletestől…
Miért változik a tükörkép, mi a megoldás?
A nárcisztikus személyiségzavar oka pontosan nem ismert. Genetikai, gyermekkori, társadalmi és környezeti okok is megbújhatnak a hátterében. Egyes kutatók szerint a szülői magatartás, a gyermekkorban megtanult mintázatok miatt alakulhat ki leginkább a személyiségzavar. A túlságosan védelmező, az elhanyagoló szülő típus, illetve az elfojtási magatartásba kényszerített gyermek esetében a személyiségzavar kialakulásának valószínűsége hatványozódik.
Mivel az önbecsülésüket a diagnózis felállítása és elfogadása is sérti, rettentően nehéz feladat egy ilyen személyiségbéli panasz kezelése. A lehető legfontosabb dolognak én az elfogadást tartom. Nagyon fontos, hogy az érintett felismerje, belássa, megértse és elfogadja személyiségzavarának tényét, illetve feltétel nélküli elfogadás szükségeltetik a hozzájuk közelállóktól. Hiszem azt, hogy megfelelő szakemberi segítséggel, empátiával, támogatással, kitartással és elfogadással kezelhető, kordában tartható a nárcisztikus vihar, mely mindenkire hatást gyakorol.
Plessek Marcell
Képek forrása: Pixabay
Ha szeretnél még hasonlókat olvasni lesd meg ezt is: