Te tudtad, hogy létezik az országban egy önkéntes alapon szerveződött mentőcsapat, melyben szakmunkások, egyetemi tanárok, orvosok, közalkalmazottak és vállalkozók egyaránt vállvetve küzdenek a kirándulók, barlangászok és más bajbajutottak biztonságáért?
Mi is ez pontosan?
Magyarországon átlagosan évente mintegy 25 000 esetben jelentenek eltűnést, így hát nem csoda, hogy a BMSZ-hez beérkező riasztások jelentős hányadát alkotják ezek az eltévedéses, eltűnéses esetek. Szerencsére az egyesület, nevével ellentétben a barlangi mentésen kívül is számos más esetben kész, és képes segítséget nyújtani a rászorultaknak, így sok esetben sikerrel zárják ezeket a megkereséseket. Ebben a cikkben megpróbálom bemutatni, pontosan milyen helyzetekben van szükség a csapat segítségére.
A Magyar Barlangi Mentőszolgálat (BMSZ) legfőbb célja tehát, hogy segítséget nyújtson a barlangokban vagy más, nehezen megközelíthető helyeken bajba jutott és sérült személyeknek, illetve, hogy biztonságosan kimenekítse őket.
Ahogy azt korábban említettük, az egyesület nemcsak a barlangi mentések terén aktív, hanem más, speciális mentést igénylő területeken is bevethető. A mentőcsoport a tagok kiemelkedő képzettségének köszönhetően képes extrém baleseti helyszínek megközelítésére, de akár kiemelten szélsőséges időjárási viszonyok leküzdésére is, az ország teljes területén.
Ami a kiemelkedő képzettséget illeti:
A BMSZ tagjai elsősorban barlangászok, akik különféle barlangász egyesületek tagjaiként tevékenykednek. Ezen egyesületeken belül folytatják barlangászati munkájukat, és egyúttal a BMSZ-hez is tartoznak. A tagsághoz vezető úton a jelentkezők előbb expedíciókon és barlangász ügyességi versenyeken bizonyítják rátermettségüket, majd elvégeznek jónéhány különféle barlangászati tanfolyamot, ahol technikai vizsgát tesznek, és egy legalább egy éves próbaidő alatt egyéb képességeiket is bizonyítják. Bátran kijelenthetjük tehát, hogy a bemeneti követelmények alapján csak a legjobbak kerülnek a mentőszolgálat kötelékébe. A csapatot természetesen olyan orvosok is erősítik, akik barlangászati tapasztalatuk révén képesek eljutni a bajba jutott személyekhez és ellátni őket.
A mentés eszközei és módszerei:
Mint minden hasonló területen, itt is a legfontosabb szempont a biztonság. A mentők speciális kötéltechnikákat, csörlőket, mentőhordágyakat, rádiókat és egyéb barlangi felszereléseket használnak a sérültek felkutatásához és mozgatásához. A legnagyobb kihívást egyértelműen a zord környezet jelenti. A barlangok szűk járataiban, meredek lejtőin és vízzel elárasztott részein való közlekedés jelentős nehézségeket okoz. A mentők ezért alaposan felkészülnek, és minden eszközt alaposan ellenőriznek a bevetés előtt.
Néhány emlékezetes mentés:
A Rákóczi-barlang
Az egyik legismertebb magyar barlangi mentési akció a Rákóczi-barlangban történt. Egy csoport barlangász egy szűk járatban rekedt, miután egy váratlan vízbetörés elzárta a visszautat. A mentőknek több órás kemény munkával, búvárfelszereléssel sikerült eljutniuk a rekedt barlangászokhoz, akiket végül biztonságban felszínre hoztak.
Egy másik alkalommal egy barlangi búvár egy gyakorló merülésen elvesztette a vezetőkötelét és a barlang egy eddig ismeretlen részén talált légteres menedéket. A BMSZ ekkor hat nap megfeszített munkájával, élve a felszínre hozta a bajba került búvárt.
A Mátyás-hegyi-barlang
Egy másik emlékezetes mentési akció a Mátyás-hegyi-barlangban zajlott. Egy 28 éves kiránduló hölgy súlyosan megsérült egy sziklás szakaszon, és önállóan nem tudott kijutni.
A kiránduló visszacsúszott, a hátára esett, medencéjét fájlalta. A túravezető a baleset mechanizmusa és a fájdalom miatt a Magyar Barlangi Mentőszolgálat segítségét kérte. A barlangi mentőszolgálat a tagságának 12:40-kor adta ki SMS-ben a riasztást, ekkor a Budapesten és környéken lévő barlangi mentők elindultak a helyszínre. A mentőegység a riasztást követően mentőfelszereléssel a helyszínre vonult, majd elsőként egy orvoscsoport szállt le a barlangba a sérülthöz. A mentőknek egy nehéz és szűk szakaszon kellett keresztül vinniük a hordágyat, ami rendkívüli figyelmet és ügyességet igényelt. Végül 16 óra 55 perckor sikerült a sérültet biztonságosan felszínre hozni és kórházba szállítani.
A leghosszabb mentés
2022. április 3-án a jósvafői Kossuth-barlang végponti, 3-as szifonjában, 48 méteres víz alatti mélységből a barlangkutató a munka végeztével nem tért vissza. Eltűnésével kezdetét vette Magyarország eddigi leghosszabb ideig, egy hétig tartó komplex búvár- és barlangi mentése. Sajnos az igyekezetek ellenére a kutató életét már nem lehetett megmenteni.
Ha érdekel, hogy zajlott a mentés, az erről szóló részletes cikket a BMSZ honlapján megtalálod.
A magyar barlangi mentők munkája elengedhetetlen a barlangászat biztonságának fenntartásához. Ők azok, akik a legnehezebb helyzetekben is képesek gyorsan és hatékonyan cselekedni, életet menteni és biztonságot nyújtani a föld mélyén rekedteknek. A BMSZ tagjai önkéntesen vállalják ezt a veszélyes és felelősségteljes feladatot, amit a barlangászat iránti szenvedélyük és az embertársaik iránti elkötelezettségük motivál, így, ha támogatni szeretnéd munkájukat, IDE KATTINTVA megteheted.
Kovács Krisztián
Képek forrása: BMSZ
Ha érdekel a mélység, lesd meg ezt is: