Blog

Sokoldalú csodanövény – Mi mindenre jó a Körömvirág?

0
1 Koromvirag

Kislánykoromtól fogva egészen a mai napig, ha a nagymamámnál járok és észreveszi, hogy egy csípést vakargatok magamon vagy felfedez egy kisebb sebet vagy foltot a bőrömön, azonnal rohan a fürdőszobába a csodatevő körömvirág kenőcsért.

A körömvirág, vagy botanikai nevén calendula kétségkívül az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Magvának alakja nagyon hasonló a köröm hajlított ívéhez, innen ragadt rá ez a könnyedén megjegyezhető, kissé tréfás név. Legértékesebb hatóanyagai jellegzetes, élénk sárga virágszirmaiban koncentrálódnak, melyek télen-nyáron, kívül-belül testünk egészségének szolgálatában állnak.

Évszázadokon át használták főzésre, virága a német levesek és raguk gyakori alapanyaga volt. Az aranysárga szirmok adták többek között a különböző vajak és sajtok még élénkebb színét is.

Legfontosabb hatóanyagai a következők: flavonoidok, szeszkviterpének, karotinoidok, kumarin, illóolajok, poliszacharid, E-vitamin, szaponinok, triterpének, keserűanyag és a kalendulin nevű, sárga színű gyanta. Szinte biztos vagyok benne, hogy ez a hangzatos elnevezésekkel tarkított kis lista önmagában nem segített megtudni, miért is annyira fontos és sokoldalú az emlegetett növény, szóval vegyük szépen sorra, milyen esetekben is számíthatunk a körömvirág gyógyító erejére.

Jótékony hatását már a középkorban felfedezték, amikor különböző bélzavarok és májbajok okozta tüneteket enyhítettek forrázatának fogyasztásával. A virágok forrázatából készült tea lehet gyulladásgátló, antibakteriális és fertőtlenítő hatású. Könnyíti az emésztést és olyan betegségek esetén is segíthet, mint a nyombélfekély, gyomorfekély vagy májgyulladás. Lázcsillapító és görcsoldó tulajdonságát is sokan kihasználják. Akár a menstruációt is képes szabályozni, elősegíteni, ha a ciklus második felében napi egy csészével elkortyolgatunk belőle, mivel enyhén stimulálja az ösztrogénhormon termelést. Tisztítja a szemfenék ereit, így javítja a látást. Ecsetelők és szájöblögetők összetevőjét képezve csökkenti a szájnyálkahártya és a fogíny gyulladását.

Kívülről kenőcsként vagy akár borogatásként is ápolhatjuk vele testünket. Bátran a bőrünkre kenhetjük nehezen gyógyuló égési, vágott vagy forrázott sebek esetén, hiszen hegesítő tulajdonságával felgyorsítja a sebregeneráció folyamatát. A száraz, kisebesedett, ekcémás, érzékeny bőrfelületet kellemesen képes nyugtatni, csillapítva az esetleges viszketést is. Szintén hatékony lehet zúzódások, véraláfutások vagy akár visszérgyulladások megjelenésekor.

Kincset érő hatóanyagait természetesen a kozmetikai ipar is igyekszik beépíteni készítményei összetevői közé. A szeszkviterpének és zsírsavak puhító hatása leginkább testápolókban használható ki, de a körömvirág-kivonat, mint a bőr öregedésének lassítója megtalálható a legtöbb szérumban és arckrémben is.

Kerti növény lévén közvetlen környezetünkben is könnyedén rábukkanhatunk, így ha kedvünk támad egy kis boszorkánykodáshoz, otthon akár saját magunknak is elkészíthetjük az olyan mágikus kenceficéket, mint a körömvirág kenőcs vagy borogatás.

A krémhez először is szükségünk lesz egy nagyobb fazékra, amiben 0,5 kg sertészsírt hevítünk fel. A megolvadt zsírba beleszórunk 3 maréknyit a körömvirágból, aminek a virága mellett a levele és a szára is nyugodtan belemehet. Ezt 2 percig hagyjuk összefőni, amíg fel nem habzik, közben pedig jó alaposan kevergessük össze. Ha kész, letakarva tegyük félre egy hűvös helyre, ahol egy napon keresztül hagyjuk pihenni. Másnap ismét olvasszuk fel a tűzhely lángja felett, majd keverékünket szűrjük át egy tiszta textilen. Igyekezzünk úgy átpaszírozni a vászonkendőn, hogy amennyire csak lehet minden kipréselődjön a virágokból, levelekből és szárakból. Utolsó lépésként az elkészült kenőcsöt adagoljuk zárható üvegcsékbe.

Ha borogatást szeretnénk, nincs más dolgunk, mint egy maroknyi körömvirág virágait egy üvegbe szórni és felönteni őket annyi 38-40%-os szesszel, például gabonapálinkával, hogy ellepje. Ezután két hétre tegyük egy meleg helyre. Az elkészült esszenciát használat előtt higítsuk fel forró vízzel, majd egy tiszta kendőt átitatva vele máris beborogatható bármilyen zúzódás vagy egyéb sérülés.

Szabó Johanna

[1]


[1] Hasonló tartalmakért katt a következő linkre is:

https://infozio.1367.hu/2022/08/16/biotin-tobb-mint-szuperero/

Talán ezek is érdekelhetnek …