Végre itt a kertész szezon, a nap süt, a szél kellemesen lengedezik. Mindenki, aki szereti csinosítgatni a környezetét, legyen szó egy kiskertről vagy egy erkélyi balkonládáról, ilyenkor munkába áll, hogy virágokat, zöldség- és gyümölcshozó növényeket ültessen. Ennek az egészségre számtalan pozitív hatása van, a mai cikkben ezek közül szeretnék néhányat bemutatni.
- Fizikai hatások
Ha kertészkedésről van szó, mindenkinek egyből a derékfájás jut eszébe a sok hajolgatás miatt, azonban ezen kívül sok más eredménye is lehet. A levegőn való tartózkodás tisztítja a tüdőt (persze csak akkor, ha nem allergiás az ember a pollenre) és a közben végzett fizikai aktivitás a tüdőkapacitás növelésére is képes. A napon töltött idő segíti és aktivizálja a D-vitamin termelést. Növeli az állóképességet és kellemes fáradtságot okoz a munka végeztével, ezzel javítva az alvásminőséget. Segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri panaszokat, általános közérzetjavító.
- Lelki hatások
Szerintem általánosságban elmondható, hogy a jól elvégzett munka boldogsággal tölti el az embert, azonban nem csak erről van szó. A tartós, egy dologra irányuló koncentráció (esetünkben ültetésre, metszésre vagy akár locsolásra) képes elcsendesíteni gondolatainkat, ezzel nyugalmat hozva. Stressz levezetésére tökéletes, kiadhatjuk magunkból a felgyülemlett feszültséget egészséges módon. Büszkeséget okozhat a munka végeztével és esztétikailag is kielégítő élményt nyújt. A barátokkal, családtagokkal folytatott tevékenység hatására kapcsolatunk erősödhet, szép közös emlékeket szerezhetünk. Ha pedig terméshozó növényről van szó, nem csak a látványában élvezhetjük munkánk gyümölcsét. Nagymamáinktól sokszor hallhatjuk, hogy a lelki problémákra a kertben rejlik a megoldás. Ugyan ez nem egészen van így, de valóban képes segíteni, nem véletlenül rengeteg terápiás program használja fel a közös kertgondozást mint terápiás módszer.

Na de mégis hogyan álljunk neki a kerti munkáknak? Mik azok a szempontok, amiket érdemes észben tartani, mielőtt belevágunk?
Előzetes tervezés
Nagyon fontos, hogy mielőtt bárminek is nekifogunk, szánjunk egy kis időt a tervezésre: mérjük fel területünk, balkonládánk nagyságát, földünk minőségét, a fény és árnyékviszonyokat, ezzel átgondolhatjuk, milyen növényeket érdemes elültetni, hogy minél tovább élvezhessük szépségüket. Egy virág vagy palánta ültetésénél fontos az előbb felsorolt szempontokat figyelembe venni, hiszen minden növénynek más az igénye. Az előzetes tervezés segíthet a tudatos kertgondozásban, segíthet a megfelelő növény kiválasztásában.
Kertészet meglátogatása
Mielőtt egyből beleugranánk a vásárlásba, érdemes a kertészetben tájékozódni a különböző növények igényeiről, várható méreteiről, megfelelő gondozásukról. A kertészeti dolgozó akár a megfelelő virág vagy palánta kiválasztásában is segítségünkre lehet. Ha lehetőségünk van rá, akár több kertészetet is látogassunk meg, hogy össze tudjuk hasonlítani az árakat és a minőséget. Ha megtaláltuk a nekünk megfelelő növényt, megfelelő áron, jöhet a vásárlás.
Eszközök beszerzése
Ha nem a csupasz kezeinkkel szeretnénk gödröt ásni, fontos néhány dolgot beszereznünk: kerti kesztyű, kislapát, gereblye, írtókapa.
Időjárás
Fontos a kellemes időjárás kiválasztása. Ne legyen túl hideg vagy fagyos az idő, az se virágnak, se neked nem tesz jót. A túl meleg sem ideális, jobb elkerülni a hőgutát. Érdemes 17-25 ℃ közötti hőmérsékletet kiválasztani. Készüljünk sapkával, bő folyadékkal, teljes napsütés esetén magas faktorú napvédővel is!
Összegzésként mindegy, hogy kertben vagy pici balkonládákban gondolkodsz, a virágok még a borús napokon is napsütést hoznak a mindennapjaidba.
Nagy Viktória Virág
Képek forrása: Pixabay
Ha tetszett a cikk, olvasd el ezt is: