Blog

Őrangyalok a strandon – a vízimentők

0
1 Vizimentok

A nyári melegben talán nincs is kellemesebb, mint egy hűsítő csobbanás a vízben. Valószínűleg számodra sem meglepő, hogy a főszezonban, mint például most, naponta több ezer ember fürdik a Balatonban. Sajnálatos módon a nagy számok törvénye itt is érvényesül, és a strandolás örömeit olykor olyan tragédiák árnyékolják be, amelyek többsége megelőzhető lenne a felelős fürdőzés szabályainak betartásával.
Szerencsénkre a magyarországi strandolók biztonságáról évről évre egy jól szervezett és elkötelezett csapat, a vízimentők gondoskodnak. Ők azok a fehér pólós hősök, akikkel bizonyára már Te is találkoztál. A partról, vagy épp mentőhajóról, katamaránról figyelik a tömeget, és ha kell, azonnal a segítségünkre sietnek. Ebben a cikkben szó esik a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) tevékenységéről – és persze néhány fontosabb szabályról, amit érdemes betartani, hogy örömmel hagyjuk el a fürdőhelyet a nap végén.

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata

A VMSZ 1999-ben alakult, előbb azzal a céllal, hogy ellássa a balatoni, később pedig az egész ország strandjainak vízimentési feladatait, valamint felhívja a figyelmet a vízben rejlő veszélyekre. Ma már szinte minden nagyobb fürdőhelyen találkozhatunk a szakképzett vízimentők jelenlétével.

A VMSZ feladatai közé tartozik a vízi balesetek megelőzése, a sürgős riasztásokra reagálás során pedig a sérültek kimentése és elsősegélyben részesítése. Érdekesség, hogy a szervezet oktatási programokat is kínál, melyek célja, hogy a lakosságot felkészítse a vízi veszélyek felismerésére és elkerülésére.

A vízimentők munkája és működése

A vízimentők munkája nagyon sokrétű, sokkal tágabb, mint a strandi ügyelet ellátása.
Mindamellett, hogy a parton eltöltött órák alatt folyamatosan figyelik a fürdőzőket, (különösen a gyermekeket és az idősebbeket, akik a leginkább veszélyeztetettek), úgynevezett mélyvízi mentési tevékenységet is folytatnak. Ez tulajdonképpen a strandi mentők “hatósugarán” kívüli mentési tevékenység, amelyet mentőhajókkal végez az egyesület. A szakszolgálat 9 saját hajóval rendelkezik és a Balaton 10 pontján kialakított mélyvízi mentőbázisról indulva áll a bajbajutottak rendelkezésére.

A szakszolgálat a vízimentő tevékenysége mellett különböző rendezvények, nagyobb események biztosításának megtervezését, lebonyolítását és koordinálását is ellátja, hiszen nagyon fontos, hogy a vízi és vízparti rendezvények biztosítását képzett szakemberek tervezzék meg, ezzel is növelve az eseményen résztvevők biztonságát.

Ha ez még nem volna elég, itt a ráadás! – a szárazföldön is tevékenykednek.
A VMSZ mentőszolgálatának csapatát az egészségügyben aktívan dolgozó sürgősségi-, illetve intenzív terápiás szakorvosok, valamint nagy tapasztalattal rendelkező mentőtisztek, mentőápolók és mentőtechnikusok alkotják.  A nyári hónapokban a szervezet saját mentőautója és mentőtiszti kocsija is 100%-ban a köz szolgálatában áll. Ez idő alatt az Országos Mentőszolgálattal együttműködve, az ő irányításuk alatt, teljesen ingyenesen végzik szárazföldi mentési tevékenységüket.

2 Vizimentok

Bár a szolgálat létrejöttével jelentősen javultak az esélyeink a biztonságunk megőrzésére, nem szabad elfelejteni, hogy a vízben való biztonság nem csak a vízimentők felelőssége. Fontos, hogy mindenki tisztában legyen a veszélyekkel, és betartsa a fürdőzés szabályait.

Néhány hasznos tanács:
Az egyik fürdőzéshez elengedhetetlen tudás, például a viharjelzések ismerete. Ahhoz, hogy megfelelően fel tudjunk készülni az esetleges veszélyekre, fel is kell ismernünk azokat.

A fényjelző készülékek úgy vannak elhelyezve, hogy a balatoni strandok mindegyikéről legalább 3 viharjelző lámpa legyen látható, így az esetleges hangosbemondó mellett ezeket érdemes figyelni a viharjelzések tekintetében.
Az egyes fokozatokra vonatkozó szabályokat te is eléred itt: VIHARJELZÉSEK

NOTA BENE!
A vízporzás jelensége: Esős időben többek között azért tilos fürödni, mert ekkor a víz felszínén, sőt, akár 10-20 centiméterrel felette pára képződik egy vastag takarót képezve, ami pedig erős légszomjat, kevésbé szerencsés esetben pedig fulladást okoz.

Ismeretlen vízbe soha ne ugorjunk bele, hiszen nem ismerjük annak mederi tulajdonságait!
A sekély víz, a kiálló kövek, kagylók, üvegszilánkok, fémhulladékok vagy drótok rettentően balesetveszélyesek!

Tele gyomorral vagy alkohol hatása alatt szintén ne menjünk vízbe, mert jelentősen csökkenni fog a mozgáskoordinációs képességünk és fizikai teherbírásunk egy esetleges veszélyhelyzetben.

Végül pedig a legismertebb, de nagyon súlyos szabály: Felhevült testtel ne ugorjunk a vízbe!


Kovács Krisztián

Ha megjött a kedved a strandoláshoz:


Képek forrása: https://vizimentok.hu/hu/

Talán ezek is érdekelhetnek …