Rick és Morty – sokan szeretik, még többen ismerik. Akik azonban még sosem hallották ezt a címet, röviden úgy lehetne nekik leírni a sorozatot, hogy egy részeges tudós, egyesek szerint nihilista (bár ez több jelenettel is cáfolható) nagyapa világokat megszégyenítve ugrál dimenziókon át és kalandozik fiatal segédjével, a 14 éves Morty nevű unokájával. A következőekben boncolgatott rész középpontjában Morty küldetése áll, melyen keresztül megismerkedünk különböző betegségekkel. (Néhány helyen felléphet enyhe spoiler veszély, ennek tudatában olvasd tovább!)
A rész fő helyszínét egy Anatómia Parknak (Anatomy Park) elnevezett hely képzi, amelyet Rick és Dr. Bloom kollégája épített, nem akárhol – egy férfi testében. Azonban a férfi megbetegszik, ezzel veszélyeztetve a vidámpark működését és a bent lévő kollégáit. Ricknek azonnal cselekednie kell, így összezsugorítja unokáját, és a férfi testébe küldi. A helyszín sok attrakciót tartogat a látogatók számára – ilyenek például a Lép lépcső, a Vizelet vízesés vagy a Hasnyálmirigy kalózai (melynek alkotója Rick, aki megmagyarázhatatlan módon rajong saját ötletéért, hiába az a legalulértékeltebb látványosság). Azonban ezek nem a legnépszerűbbek – ezt a címet egy élő kiállítás nyerte el, ami különböző kórokozókat mutat be. Az első akadályt nem más, mint a hepatitis A gördíti eléjük, amikor megtámadja őket.
Na de mi is az a hepatitis A? Röviden a vírusos májgyulladás egy típusa, melyet a hepatovírus A kórokozó vált ki. A vírus jellemző lappangási ideje két hét, ám ez kitolódhat hat hétre is. Esetenként, főleg gyermekkorban teljesen tünetmentes. Jellemző tünetei magába foglalják a fáradékonyságot, lázat, émelygést, sötét színű vizeletet és a bőr, illetve szemfehérje sárgás elszíneződését is. Általában a tünetek két hónapig állnak fenn, azonban a kezeletlen esetek halálos végkimenetelűek is lehetnek. A vírus pusztítja a máj sejtjeit, így szövődménye lehet akár májelégtelenség is. Terjedése sokféleképpen történik: szennyezett étel fogyasztása, fertőzött széklettel való érintkezés, vagy a betegséget hordozó beteggel való szexuális aktus (főleg orális és anális módon) is átadhatja. Szerencsére megelőzésére kapható oltás, de sokat segít a rendszeres, megfelelő módon elvégzett kézmosás is.

Mikor Morty, Dr. Bloom és kis csapatuk azt gondolhatná, vége a megpróbáltatásaiknak, tulajdonképpen csak a lejtmenet elején jártak. Ahogy tovább haladtak a tüdőbe, hamar szembesültek a valósággal – a férfi tüdejében megtámadja őket a gümőkór.
A sokak által tuberkulózis, röviden TBC-ként ismert betegség roppant fertőző. Ez a baktérium által okozott kór a tüdőt támadja, melyben gümők képződnek. Ezek akadályozzák a normál tüdőműködést és toxikus anyagokat bocsátanak ki magukból. Tünetei közé tartozik a hát- illetve mellkasfájdalom, vér felköhögése, köhögőrohamok, láz és fogyás. Cseppfertőzéssel terjed, ezért a múltban az egyik legtöbb halálesetet okozó betegség volt, azonban ma már kezelhető. Erre különleges antibiotikumokat alkalmaznak akár hónapokig, a súlyosságtól függően. Megelőzésére a leghatékonyabb mód a csecsemőkori védőoltás, de fontos a rendszeres tüdőszűrés is, hogy baj esetén időben elkezdhessék a kezelést.
A kálvária itt még nem ért véget – megérkezett a csapathoz a kankó, amely ellen kreatív módon védekeztek, felgyújtották a szörnyet (igen, a férfi testében).
A kankó, ismertebb nevén tripper, egy szexuális úton terjedő betegség. A kórokozó a nyálkahártyákon keresztül jut a szervezetbe – húgycső, méhnyak, végbél, de kézmosás elmulasztásával a szem kötőhártyája is veszélyben van. Férfiakban ez a betegség látványosabb, 3-4 nap elteltével a nemiszerv égető, viszkető érzésével egyidejűleg gennyes folyadék szivárog a húgycsőből, melynek környékén tályogok is képződhetnek. Nőknél is járhat viszketéssel, ám sok esetben észrevétlen, azonban a kismedencei gyulladás ilyenkor is fennáll. Ez később összenövésekkel, meddőséggel járhat. Kezelése egy injekció beadásával történik, amit azonban penicillin érzékenyek nem kaphatnak meg. Megelőzésének leghatékonyabb formája az óvszeres védekezés és a partnerek gyakori váltogatásának elkerülése.
Miután sikerül meglógniuk a kankó szörnyek elől, kiderül a történeti csavar – amit azonban nem árulok el. A lényeg, hogy előkerül egy apró szörny, a bubópestis.
A pestis egy baktérium által okozott fertőzés. Terjesztője a patkánybolha, így háziállataink bolhái általában ártalmatlanok. A betegség jellegzetessége a lágyéki részen megnagyobbodott nyirokcsomók (bubók). Ha a baktérium ezen nyirokcsomókból a véráramba jut, vérmérgezéshez vezet, ezzel halált okozva. Tünetei az orrvérzés, bizonytalan járás, láz, fájdalmas nyirokcsomók, melyek lilás-feketés elszíneződésűek. Manapság már ritkán fellelhető, 2019-ben két mongol földművest érintett Pekingben. Madagaszkáron évente kb. 400 pestises esetet regisztrálnak, alacsony halálozási aránnyal. Kezelése antibiotikumokkal és tünetkezeléssel történik.
Egyetlen rész, mégis sok betegség említve lett, méghozzá szórakoztató formában. Morty küldetése sikerrel zárult, mi pedig vidáman távozhattunk a képernyő elől. Ugyan a sorozat elsődlegesen a fizika tudományát boncolgatja, mégis gyakran szó esik a biológiáról is, így azoknak, akiket ez érdekel, remek választás.
Nagy Viktória Virág
Képek forrása: Pinterest
Ha pedig ez a cikk meghozta a kedvedet, esetleg kíváncsi lennél más filmekre vagy sorozatokra is, örömmel ajánlom: