A mai rohanó világban gyakran szervezetünk egyik legfontosabb életfenntartó funkciója, a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés marad el. Igyekszünk a nap 24 órájába mindent bezsúfolni, így többségében az alvásidőnkből csippentünk le, annak érdekében, hogy minden kötelességünkkel végezzünk, de maradjon idő a szórakozásra és különböző elfoglaltságokra is. Az immunrendszerünk ezt az életmódot egy ideig elbírja, viszont, ha hosszasan nem regenerálódunk rendesen, akkor fizikai vagy akár mentális problémákat észlelhetünk magunkon. Jobb esetben ez kimerül egy kisebb megbetegedésben vagy fokozott ingerlékenységben, rosszabb helyzetben akár szervi vagy idegrendszeri károsodáshoz is vezethet.
A regenerálódás lehetővé teszi a test és az elme számára, hogy felépüljön a napi tevékenységek és stressz után. Javítja a fizikai teljesítményt, megelőzi a sérüléseket, és hozzájárul a mentális jóléthez. A megfelelő regenerálódás növeli az energiaszintet, továbbá javítja az általános egészséget. A rendszeres pihenés, hidratálás és megfelelő táplálkozás a folyamat elengedhetetlen része – az optimális alvásidő 7-9 óra lenne, ám ezt nagyon nehéz beiktatni mindennapjainkba.
A regeneráció természetesen nem csak a hétköznapokban, hanem a fizikai aktivitás után is kiemelten fontos. Az egyik legkiemelendőbb ilyen tevékenység a nyújtás, mely segít megőrizni az izmok rugalmasságát és megelőzi a sérüléseket. Edzés után érdemes könnyű nyújtógyakorlatokat végezni, hogy lazítsuk az izmokat és javítsuk a vérkeringést, így izmaink gyorsabban felépülnek.
A mentális regeneráció legalább annyira lényeges, mint a fizikai, hiszen a teljesítményünket nagy mértékben befolyásolhatja például a koncentrálóképesség. Mindig ott kell lennünk fejben, legyen szó vizsgáról vagy bármilyen megmérettetésről, versenyről. Természetesen egyénfüggő, hogy ki, hogyan reagál különböző stresszhelyzetekre, problémamegoldásokra. Szerencsére van megoldás, csak meg kell találni a számunkra megfelelő kikapcsolódási módot. A mentális regenerálódást segítheti meditáció, jóga vagy mindfulness gyakorlatok, ezek a technikák segítenek ellazítani az elmét, javítják a koncentrációt és növelik az általános jólétet. Másoknak a hobbi és a szabadidős tevékenységek, mint például az olvasás, festés vagy természetjárás, segít kiszakadni a mindennapi rutinból.

Nem szabad megfeledkezni a megfelelő hidratálásról sem; nélkülözhetetlen a sejtek regenerálódásához és a méregtelenítéshez, a napi minimális folyadék bevitel legalább 2-3 liter kéne legyen, azonban sportolás után vagy melegebb időjárásban még több vízre van szükségünk, ennek ellenében dehidratáció léphet fel, ami lassítja a regenerálódási folyamatokat.
A korábban már megemlített megfelelő mennyiségű alvás létfontosságú fizikális és mentális téren egyaránt. Az alvás során a test helyreállítja az izmokat, az agy pedig feldolgozza a napi eseményeket és információkat, hiánya negatívan befolyásolja az egészséget és a teljesítményt.
Hibák, melyeket ki kell küszöbölni jólétünk érdekében:
- Sose hagyjuk ki az edzőnk által előírt pihenőnapokat, nem véletlenül lettek beiktatva, ha akkor is sportolunk, amikor nem kéne, előbb-utóbb lesérülhetünk vagy teljes végkimerültséget észlelhetünk.
- Ne hanyagoljuk el az alvást! Soha nem fogjuk elérni az általunk kitűzött fitnesz- és testátalakítási potenciálunkat rendszeres, minőségi alvás nélkül.
- Figyeljünk a megfelelő táplálkozásra! Nem fejlődünk, ha nem biztosítjuk a szükséges nyersanyagokat szervezetünk számára. Edzés után erre különös figyelmet kell fordítani, érdemes banánt, joghurtot vagy sós magvakat fogyasztani.
- Elengedhetetlen a megfelelő hidratáció, főleg a nagyobb mennyiségű vízveszteség (pl.: izzadás) után
- A túl sok stressz is gyakori hiba, mely kismértékben ugyan pozitív hatású is lehet, de nagyobb mértékben kifejezetten káros az egészségünkre, így meg kell találni az egyensúlyt, illetve érdemes többet relaxálni vagy meditációs gyakorlatokat kipróbálni.
Draxler Alexia
Képek forrása: Pexels
További hasonló tartalmakért olvasd el ezt is!